ADAMEK MYŚLI O ZAKOŃCZENIU KARIERY

Redakcja, przegladsportowy.pl, fot. G. Lemiechowicz

2012-06-21

Z ostatnich wypowiedzi Tomasza Adamka wynika, że w 2013 roku może zakończyć karierę, najlepiej z mistrzowskim pasem.

1 grudnia tego roku Tomasz Adamek skończy 36 lat i często pada pytanie – do jakiego wieku zamierza boksować. On sam podkreśla, że czuje się znakomicie i jest gotów na wielkie wyzwania. Przyciskany jednak „do ściany" niejednemu dziennikarzowi powiedział, że nie wyobraża sobie siebie w ringu w choćby już w 2014 roku. Dlatego tak mocno podkreśla, że jego celem jest walka o pas mistrza świata w 2013 roku. Czy jest on możliwy do zrealizowania?

Plan „Górala" z Gilowic jest klarowny – dwie walki jeszcze w tym roku, najlepiej z rywalami z czołówki wagi ciężkiej, a w przyszłym roku pojedynek w Polsce i pod jego koniec wymarzone starcie z Władimirem Kliczką. Czy Polak jest jednak w stanie wydrzeć mistrzowskie pasy Ukraińcowi, uważanemu za najlepszego w wadze ciężkiej? Ostatni przeciwnik Adamka, Eddie Chambers, kategorycznie twierdzi, że nie ma na to szans.

- Przecież on przegrał ze mną, choć ja walczyłem jedną ręką. Werdykt sędziów w Newark, jednogłośny na dodatek, jest dla mnie niezrozumiały. Żądam, żeby IBF nakazała Adamkowi rewanż ze mną, najlepiej na neutralnym ringu – coraz głośnie powtarza „Szybki Eddie".

To jednak nie wchodzi w rachubę. Prędzej były mistrz świata w półciężkiej i junior ciężkiej zrezygnuje ze zdobytego pasa IBF North American niż zgodzi się na rewanż.

- Wygrałem z Chambersem i dla mnie sprawa jest już skończona – stwierdził Adamek. - Na dniach przylatuję do Polski z rodziną, by trochę odpocząć. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych znów czekać mnie będzie ciężka praca, bo 8 września po raz kolejny stanę w ringu w Prudential Center, która już została zarezerwowana. Chciałbym jeszcze powalczyć w grudniu, także w USA. Mam nadzieję, że z kimś z górnej półki, bo starcia ze średniakami nic mi nie dadzą. W przyszłym roku być może stoczę walkę w Polsce, ale moim celem na kolejny rok jest starcie o mistrzostwo świata. Zwycięstwo nad Chambersem przybliżyło mnie do niego.

Na sugestię, że wielu widziałoby za przeciwnika Rosjanina Aleksandra Powietkina, posiadacza regularnego pas WBA (superczempionem tej federacji jest Władimir Kliczko – wyj. red.), „Góral" odpowiada, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni nazwisko jego rywala będzie znane. Można być jednak pewnym, że ze znalezieniem rzeczywiście atrakcyjnego nazwiska będzie ciężki problem. Bo też pole manewru jest mocno ograniczone.

Najbardziej atrakcyjni walczą w najbliższym czasie. 7 lipca Władimir Kliczko wyjdzie do ringu na stadionie w Bernie, by bronić pasów WBA, IBF, WBO, IBO i „The Ring" w starciu z Amerykaninem Tonym Thompsonem, którego zresztą już wcześniej pokonał. 14 lipca w Londynie pojedynek stoczą kontrowersyjni Anglicy – David Haye i Dereck Chisora. Wreszcie 8 września Witalij Kliczko na stadionie w Kijowie zmierzy się z urodzonym w Syrii, ale mieszkającym w Niemczech Manuelem Charrem.