ROZKŁAD NAJCIEKAWSZYCH WALK 14-16.06

Dariusz Chmielarski, Opr. własne, fot. Mike Gladysz

2012-06-13

Czwartek 14.06. Nowy Jork, USA        
waga super średnia  Will Rosinsky (USA) - Aaron Pryor Jr (USA)

Pojedynek dwóch solidnych pięściarzy, którym ostatnio niezbyt się wiodło. Rosinsky uległ Edwinowi Rodriguezowi i stracił miano niepokonanego boksera. Pryor przegrał z tymże Rodriguezem, a także z Thomasem Oosthuizenem i Adonisem Stevensonem (tko). Mimo wszystko jego fantastyczne warunki fizyczne (213 cm zasięgu) stanowią poważny handicap.
Typ: Pryor na punkty 

Piątek 15.06. Newcastle, Australia
waga cruiser o pas mistrza Australii: Daniel Ammann (Australia) - Anthony McCracken (Australia)

Walka "Dobermana" z "Bykiem", czyli starcie dwóch niezłych australijskich cruiserów.
Typ: McCracken na punkty

Les Pennes - Mirabeau, Francja
waga półciężka o pas WBF: Doudou Ngumbu (Francja) - Nadjib Mohammedi (Francja)

Pojedynek dwóch czołowych (obok Averlanta) francuskich półciężkich. Mohammedi walczył już w przeszłości o lepsze trofea (interim WBO z Cleverlym). Ngumbu jest natomiast dobrze znany z polskich ringów, gdzie problematycznie uległ Głażewskiemu, pokonał za to wyraźnie Kuziemskiego. Pochodzący z Konga Ngumbu sprawia wrażenie bardziej dynamicznego i silniejszego boksera.
Typ: Ngumbu na punkty

Barranquila, Kolumbia
waga półciężka: Alejandro Berrio (Kolumbia) - Evert Bravo (Kolumbia)

To będzie walka o prymat w Kolumbii w tej kategorii pomiędzy dwoma królami nokautu: starym (Berrio, 35 lat) i młodym (Bravo, 26 lat). Co ciekawe, obydwaj mają także na koncie po kilka porażek przez nokaut.
Typ: Berrio przed czasem

Sobota 16.06.
Kunming, Chiny
waga junior musza o pas WBC Silver: Zhong Xiong Zhao (Chiny) - Osvaldo Razon (Meksyk)

Malutki (150 cm) Zhong jest najlepszym zawodowym bokserem Chin. Dla Razona będzie to debiut w junior muszej, bowiem dotychczas boksował w słomkowej.
Typ: Zhong na punkty

Rzym, Włochy
waga średnia o pas WBC Silver: Domenico Spada (Włochy) - Mariusz Cendrowski (Polska)

Spada znany jest z dużej waleczności, jaką wykazał się w przegranych (minimalnie lub problematycznie) pojedynkach z Barkerem i Zbikiem. Cendrowski to typowy przykład solidnego średniaka. Obydwaj walczyli już ze sobą w 2008 i wtedy lepszy na punkty okazał się Spada. Teraz chyba będzie podobnie.
Typ: Spada na punkty

Manchester, Wielka Brytania
waga super kogucia o pas interim WBA World: Rendall Munro (Wielka Brytania) - Scott Quigg (Wielka Brytania)

To będzie walka nie tylko o pas mistrzowski, ale także o prymat w Wielkiej Brytanii w super koguciej. Munro to rutyniarz, który ma za sobą m.in. przegrany pojedynek ze słynnym Japończykiem Nishioką. 23-letni Quigg to jeden z największych młodych talentów brytyjskiego boksu. Obydwaj boksują ofensywnie i lubią wymiany w półdystansie, ale Quigg bije chyba mocniej.
Typ: Quigg na punkty
waga junior średnia o pas EBU: Ryan Rhodes (Wielka Brytania) - Siarhiej Rabczanka (Białoruś)
Pojedynek rutyny z młodością. Rhodes to stary wyjadacz ringowy, który walczył już o tytuł światowy i przegrał z Alvarezem. Rabczanka to najlepszy aktualnie bokser Białorusi, rokujący wielkie nadzieje na przyszłość.
Typ: Rabczanka na punkty
waga średnia: Martin Murray (Wielka Brytania) - Karim Achour (Francja)
Murray to niepokonany bokser zaliczający się do czołówki wagi średniej, który zremisował z samym Felixem Sturmem. Młody Achour jest niewątpliwie utalentowany, ale większych osiągnięć na razie nie ma.
Typ: Murray na punkty
waga ciężka o pas EBU-EU: Richard Towers (Wielka Brytania) - Gregory Tony (Francja)
Towers to jeden z kilku niepokonanych brytyjskich dwumetrowców w wadze ciężkiej. Nie dorównuje Price'owi i Fury'emu, ale również na razie jest niepokonany. Wywodzący się z kickboxingu Tony bardzo dobrze się zapowiadał, ale po porażkach przed czasem z Heleniusem i Perezem jego gwiazda mocno zbladła.
Typ: Towers na punkty

Kempton Park, RPA
waga półśrednia o pas IBO: Chris van Heerden (RPA) - Sebastian Andres Lujan (Argentyna)

Van Heerden jest młodym utalentowanym bokserem mającym już na rozkładzie tak dobrych przeciwników, jak Kaizer Mabuza i Bongwani Mwelase. Jedyną przegraną ( bardzo problematyczną) zanotował w Belgradzie z Serbem Nikolą Stevanoviciem. Rutynowany Lujan słynie z bardzo niekonwencjonalnego sposobu boksowania z wykorzystaniem niesamowitych umiejętności balansu.
Typ: van Heerden na punkty
waga cruiser: Zack Mwekassa (Kongo) - Tshepang Mohale (RPA)
Pojedynek dwóch mocno bijących bokserów, z których Mohale niestety znany jest także ze szklanej szczęki.
Typ: Mwekassa przed czasem
waga cruiser: Ran Nakash (Izrael) - Johnny Muller (RPA)
Izraelski mistrz krav magi znany z dzielnej postawy w walce z Marco Huckiem zmierzy się z kolejnym z licznych południowoafrykańskich cruiserów. Muller jedyną porażkę poniósł w pojedynku z w/w Tshepangiem Mohale.
Typ: Nakash przed czasem
waga cruiser: Thabiso Mchunu (RPA) - Flo Simba (RPA)
Przeglądu afrykańskich cruiserów ciąg dalszy. Mchunu szedł przez ringi jak burza, ale w ostatniej swojej walce uległ przed czasem w/w Mwekassie. Z kolei pochodzący z Konga Simba uwazany był do niedawna za wielką nadzieję wagi ciężkiej. Po porażce przez nokaut z weteranem Fransem Bothą, zanotował kolejna klęskę z Danie Venterem, po czym przeniósł się do wagi cruiser.
Typ: Mchunu przed czasem
waga cruiser: Danie Venter (RPA) - Daniel Bruwer (RPA)
Starcie dwóch bokserów, którzy serie efektownych zwycięstw przeplatają dotkliwymi porażkami. Walczący na ogół w ciężkiej Venter miał ostatnio trochę lepszą passę od Bruwera, który poniósł porażki z Aleksiejewem (przed czasem) i z Simbą.
Typ: Venter przed czasem

Newark, New Jersey, USA
waga ciężka: Tomasz Adamek (Polska) - Eddie Chambers (USA)

Walka dwóch "małych ciężkich" pozytywnie wyróżniających się w swojej kategorii techniką i szybkością będzie miała spory ciężar gatunkowy. Przegrywający mocno straci nie tylko w rankingach, ale i będzie musiał na lata odłożyć swe aspiracje do mistrzowskich pasów. Większa ruchliwość w ringu i bogatszy repertuar ciosów powinny premiować Adamka.
Typ: Adamek na punkty
waga ciężka o pas USBA: Bryant Jennings (USA) - Steve Collins (USA)
Po niespodziewanym zwycięstwie nad Lachowiczem 27-letni Jennings stał się najpoważniejszą obok Mitchella i Wildera nadzieją USA na odzyskanie pasów mistrzowskich w królewskiej kategorii. O rok starszy Collins ma imponujący bilans walk, który jednak zawdzięcza walkom z bardzo słabymi rywalami.
Typ: Jennings na punkty

El Paso, Texas, USA
waga średnia o pas WBC: Julio Cesar Chavez Jr (Meksyk) - Andy Lee (Irlandia)

Nie tylko pas WBC, ale i perspektywa pojedynku z Sergio Martinezem jest stawką tej emocjonująco zapowiadającej się walki. Bożyszcze Meksyku jeszcze nigdy nie miało do czynienia z tak wysokim, a przy tym mocno bijącym przeciwnikiem. Andy Lee nie tylko tanio skóry nie sprzeda, ale poważnie powalczy o zwycięstwo.
Typ: Lee przed czasem

Playa del Carmen, Meksyk
waga średnia: Gilberto Ramirez Sanchez (Meksyk) - Juan Carlos Candelo (Kolumbia)

20-letni Sanchez mógłby być synem 38-letniego Candelo, który w 2003 roku bez powodzenia walczył o pas IBF z Winky Wrightem. Od tego momentu minęło jednak już 9 lat, w czasie których Kolumbijczyk niczego wielkiego nie zwojował. Natomiast obdarzony fantastycznymi warunkami fizycznymi (189 cm wzrostu) młody meksykański król nokautu jest niepokonany i zmiata z ringu kolejnych przeciwników.
Typ: Sanchez przed czasem