KERRY HOPE: ZŁAMAŁEM WOLĘ PROKSY

Redakcja, Sky Sports

2012-03-23

W ostatnią sobotę na ringu w Sheffield sprawcą olbrzymiej niespodzianki stał się Kerry Hope (17-3, 1 KO), który po bardzo zaciętej walce odebrał tytuł mistrza Europy Grzegorzowi Proksie (26-1, 19 KO). Sensacja była o tyle większa, że po październikowej deklasacji byłego mistrza świata Sebastiana Sylvestra, polski pięściarz zaczął być wymieniany jednym tchem z najlepszymi zawodnikami kategorii średniej na świecie.

Oprócz bardzo ambitnej postawy, 30-letni Hope miał też furę szczęścia. Od końcówki drugiej rundy Proksa walczył z rozciętym, mocno krwawiącym lewym łukiem brwiowym. W jego narożniku nie było pierwszego trenera Fiodora Łapina, a i punktowy rezultat po 12 rundach część obserwatorów uznaje za dyskusyjny. Mańkuta z Walii specjalnie to nie martwi. W bokserskim programie telewizji Sky Sports bokser z Wysp opowiedział o starciu z Polakiem i kolejnych sportowych planach.

- Spełniło się moje marzenie. Plan był taki, aby zacząć spokojnie, w pierwszych rundach czekać, aż ciosy zacznie zadawać Proksa. Moja strategia zmieniła się po rozcięciu łuku brwiowego rywala, które nastąpiło po zderzeniu głowami. Rywal nie miał szczęścia, ale przecież taki jest boks – tego typu przypadki są na porządku dziennym – ocenia nowy mistrz Europy.

- Proksa z pewnością mnie nie docenił. Parę razy mocno mnie trafił, ale ani razu nie zachwiał. Byłem bardzo zdeterminowany Na całe szczęście mam też twardą szczękę. W oczach Proksy widziałem, że on również odczuwał moje uderzenia. Złamałem wolę tego faceta – komentuje Hope.

Walijczyk zapewnia, że na zdobyciu tytułu federacji EBU jego ambicje się nie kończą. Pięściarz marzy o pojedynku, którego stawką byłby pas mistrza świata.

- Mam nadzieję, że mistrzowie świata też mnie zlekceważą. Czekam na szansę. Po ostatniej walce nie czuję się zmęczony. Przez lata sparowałem z takimi pięściarzami jak Calzaghe, Maccarinelli czy Cleverly. Dlaczego więc teraz miałbym nie poradzić sobie na poziomie mistrzowskim? - pyta pogromca Proksy.

W kontrakcie na walkę z „Super G” istniał zapis o rewanżu w przypadku przegranej polskiego pięściarza. Mówi się jednak, że wobec kontuzji Proksy do drugiej walki może dojść dopiero za pół roku. Przedtem Hope może zatem stoczyć pojedynek z kimś innym. Wśród potencjalnych rywali wymienia się innych Wyspiarzy – Darrena Barkera, Martina Murraya lub Matthew Macklina.

- Walka z Barkerem, Murrayem czy Macklinem? Czemu nie, jestem gotów. Proksa to przecież bokser na podobnym, o ile nie wyższym poziomie – pokreśla Hope.

- Przygotowania kosztowały mnie wiele wyrzeczeń. Tydzień przed walką na świat przyszła moja córeczka, a ja nie mogłem być przy narodzinach. Zostałem jednak nagrodzony – wygrałem z niepokonanym dotąd mistrzem Europy, a rodzina wybaczyła mi nieobecność – uśmiecha się bokser z Wysp.