WYRÓŻNIENIA DLA WACHA I SZPILKI

Redakcja, boxinginsider.com

2011-12-16

Dziennikarze amerykańskiego portalu BoxingInsider.com dokonali podsumowania wydarzeń kończącego się roku w kategorii ciężkiej. W kategorii najlepszy nokaut oraz debiut roku wyróżnieni zostali polscy pięściarze - Mariusz Wach (26-0, 14 KO) i Artur Szpilka (9-0, 7 KO).

Pod koniec lipca w Uncasville 32-letni Wach ciężko znokautował Kevina McBride'a w czwartej rundzie pojedynku rozgrywanego w Uncasville. Cios z prawej ręki polskiego olbrzyma był tak silny, że Irlandczyk stracił przytomność i natychmiast po walce został odwieziony do szpitala.

Po opuszczeniu zakładu karnego Szpilka praktycznie nie miał szans na powrót do wagi cruiser, stąd czerwcowy debiut w kategorii ciężkiej i błyskawiczna wygrana z Ramizem Hadziaganoviciem. Od tego czasu bokser z Wieliczki występował jeszcze trzy razy i wszystkie potyczki kończył przed czasem - w tym z byłym pretendentem do pasa mistrza świata Owenem Beckiem.

Na tytuł boksera roku zdaniem BoxingInsider.com zasłużył Witalij Kliczko (43-2, 40 KO), który w marcu pokonał Odlaniera Solisa, a pół roku później Tomasza Adamka. Za pojedynek roku uznano rewanżowe starcie Monte Barretta (35-9-2, 20 KO) z Davidem Tuą (52-4-2, 43 KO) w Nowej Zelandii, wygrane przez tego pierwszego na punkty (w pierwszej walce padł remis).

Amerykanie wyróżnili też ciekawe starcie Roberta Heleniusa z Dereckiem Chisorą. Na ringu w Helsinkach działo się sporo, jednak po werdykcie sędziowskim, czyniącym zwycięzcą Heleniusa, pozostał niesmak.