AIBA ODRZUCA OSKARŻENIA KORUPCYJNE. SPRAWĄ ZAJMIE SIĘ MKOl?

Jarosław Drozd, Informacja własna

2011-12-14

Specjalna komisja powołana przez Światową Federację Boksu Amatorskiego (AIBA) wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że wszelkie zarzuty postawione działaczom z Azerbejdżanu, dotyczące ewentualnej korupcji i sfałszowania wyników Igrzysk Olimpijskich w Londynie, są bezpodstawne.

- Przez dwa miesiące przeprowadziliśmy szczegółowe dochodzenie i doszliśmy do wniosku, że wspomniane zarzuty były nieprawdziwe - powiedział anonimowy członek komisji.

Przypominamy, że we wrześniu Brytyjska Korporacja Nadawcza (BBC) poinformowała, że bokserscy działacze z Azerbejdżanu uzupełnili budżet ligi zawodowej World Series of Boxing (WSB) o 9 milionów dolarów, w zamian za gwarancję zdobycia dwóch złotych medali na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich. W związku z powyższym AIBA powołała pięcioosobową komisję, której zadaniem było przeprowadzenie dochodzenia w sprawie ewentualnej korupcji.

Niezależnie od wyników dochodzenia przeprowadzonego przez światową federację, BBC, główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny i największa tego rodzaju instytucja na świecie, deklaruje, że sprawa dotycząca domniemanej korupcji nie może zostać zamknięta na tym etapie i musi zostać poddana niezależnemu dochodzeniu, przeprowadzonym we współpracy z Komisją Etyki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).