HAYE RZUCA RĘCZNIK

Zamiast powiedzieć w swoim stylu, że wkrótce da porządne klapsy "siostrom Kliczko" albo "polskiemu głupkowi" Adamkowi, David Haye zrezygnował z pięściarskiej licencji. Czy w czwartek ogłosi koniec kariery?

- Pan Haye przysłał maila, w którym oświadcza, że nie będzie żądał przedłużenia licencji bokserskiej - taką rewelację ujawnił w radiu BBC jeden z szefów komisji bokserskiej Wielkiej Brytanii Robert Smith.

Na czwartek, w dniu 31. urodzin, Haye zapowiedział konferencję prasową. Wielokrotnie powtarzał już, że tylko do tej chwili będzie bokserem. Z gwiazdą kina akcji Jasonem Stathamem rozmawiał już o karierze aktora.

Był wicemistrzem świata amatorów, w zawodowstwie rządził niepodzielnie w kategorii juniorciężkiej, więc przeniósł się wyżej i w walce z gigantycznym Nikołajem Wałujewem zdobył tytuł mistrza wszech wag wersji WBA.

Nazwano go "Wielką Gębą", bo obrażał rywali. Wałujew według niego walczył w przepoconym swetrze (to o naturalnym owłosieniu Rosjanina), Kliczków nazywał siostrami dziwkami, na konferencji pokazywał się w koszulce z obrazkiem obciętych głów ukraińskich braci. Potrafił zainteresować swoimi walkami tabloidy w Anglii, a co za tym idzie telewizje w kraju i na świecie.

Dlatego nie brakuje opinii, że zakończenie kariery to chwyt propagandowy. Bernd Boente, menedżer Witalija Kliczki, trochę jeszcze liczy na walkę z Haye'em. - Dosłownie pięć minut temu rozmawiałem z jego menedżerem. Powiedział mi, że jeśli pojedynek miałby być, to David wróci - mówił wczoraj wieczorem Boente. - Czekamy na propozycję z brytyjskiej telewizji. Jeśli nie będzie satysfakcjonująca, Witalij znajdzie sobie innego rywala.

- On naprawdę zrezygnował - powiedział "Gazecie" Barry Hearn, największy promotor na Wyspach. - Rozumiem jego motywacje. Zarobił bardzo dużo pieniędzy na walce z Władimirem Kliczką. Ktoś, kto zarobił 10 mln funtów, nie będzie wysilał się za milion. Ciągnie go do filmu, jest przystojny i uświadomił sobie, że jak na wagę ciężką brakuje mu jakości, że nigdy nie będzie bezdyskusyjnym mistrzem wszech wag.

Być może przekonała go do tego upokarzająca porażka z Władimirem Kliczką w lipcu tego roku, którą usprawiedliwiał złamanym małym palcem stopy.

- Bardzo rozsądna decyzja. Mam dla niej wielki szacunek. Zawsze uważałem, i powtarzałem to Andrzejowi Gołocie i Tomaszowi Adamkowi, że boks ustępuje tylko wojnie, jeśli chodzi o zły wpływ na życie człowieka - powiedział "Gazecie" Ziggi Rozalski, doradca i współpromotor najbardziej znanych polskich pięściarzy. - Z drugiej strony szkoda, bo walka Tomka z Haye'em zapowiadała się na jedną z najlepszych w wadze ciężkiej. Spotkaliby się pięściarze w stylu dawnych mistrzów - nie ogromni, ale za to świetni technicznie, szybcy, zadający mnóstwo ciosów. To byłaby walka w starym dobrym stylu. I obydwu przyniosłaby morze pieniędzy.

Niezwykłość decyzji Haye'a polegałaby na kontekście.

Pięściarze nie potrafią skończyć z boksem. Zawsze brakuje im pieniędzy i emocji, pomysłów na życie poza ringiem. Cierpią bez akcji w ringu, choćby dostawali lanie w każdej walce. Wciąż mówi się przecież o powrocie na ring Gołoty, choć pod względem pięściarskim jest wrakiem - spowolnił go wiek, brutalne walki, jego możliwości osłabiły kontuzje kolan, kości śródręcza, łokcia. A jednak wciąż go ciągnie między liny. Nie jest wyjątkiem, są więksi szaleńcy. Eric Crumble przegrał wszystkie pojedynki - było ich 31 - przez nokaut. Polak Adam Gawlik przegrał 16 razy z rzędu i trwa w autodestrukcji. Pięściarz Simmie Black został znokautowany 97 razy i nie wiadomo, dlaczego ciągnął dzieło zniszczenia własnego organizmu przez 203 pojedynki.

Są też jednak pięściarze wielcy mimo wieku i długości kariery. W sobotę walczy w Los Angeles 46-letni Bernard Hopkins, mistrz świata w kategorii półciężkiej. I jest faworytem w pojedynku z o 17-lat młodszym od siebie Chadem Dawsonem. W maju bili się w Kopenhadze Evander Holyfield i Brian Nielsen - mieli w sumie dobrze ponad 90 lat. Królowie wagi ciężkiej 41-letni Witalij i 36-letni Władimir Kliczko zarabiają dziesiątki milionów euro na walkach ze starszymi od Haye'a rywalami.

Prawdy dowiemy się w czwartek na konferencji, bo Twitter Haye'a - zwykle jest aktywnym ćwierkaczem - zamilkł. Ostatni wpis na jego stronie internetowej pochodzi z 3 października.

Jeśli Haye rzeczywiście zrezygnuje z boksu, nie oznacza to, że nigdy do niego nie wróci. Historia sportu to też historia wielkich powrotów. Niektórzy odchodzili i wracali zmuszeni okolicznościami niezależnymi od nich - jak Muhammad Ali wykluczony ze sportu za odmowę udziału w wojnie wietnamskiej. Inni przerywali kariery i wracali po wielu latach - jak George Foreman, najstarszy mistrz świata wagi ciężkiej. Jeszcze inni ogłaszali koniec kariery, a mimo to wracali w triumfie - jak Ray Sugar Robinson.

Lista jest długa. Ale w większości są na niej powroty nieudane.

48 mln dol. zarobił w ringu David Haye według brytyjskiej prasy

David Haye
30 lat
27 zwycięstw
25 nokautów
2 porażki
100 kg wagi
191 cm wzrostu
200 cm zasięg ramion

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: xionc
Data: 12-10-2011 16:33:16 
Haye wroci na wielka walke. Albo z Witalijem, albo w eliminatorze np. z Adamkiem na antenie HBO.
 Autor komentarza: StonkaKartoflana
Data: 12-10-2011 16:35:19 
Witali ma 40 lat nie 41 Władimir 35 nie 36!!
 Autor komentarza: Luton
Data: 12-10-2011 16:36:16 
Za Adamka to on dużo nie dostanie. Mniej niż za udział w filmie w roli drugoplanowej
 Autor komentarza: SGS
Data: 12-10-2011 16:37:29 
Kiepski, nieobiektywny artykuł. Jeżeli Haye stoczył upokarzającą walkę
z Kliczką (urwał jakieś 2-4 rundy) to co mają powiedzieć goście, którzy przez całą walkę z Kliczką ani razu czysto nie trafili? Hayemaker to bardzo dobry zawodnik, dzisiaj walcząc w cruiser nie miałby godnych oponentów.
 Autor komentarza: Polak18
Data: 12-10-2011 16:39:14 
Artukuł z Wybiórczej i wszystko jasne.
 Autor komentarza: StonkaKartoflana
Data: 12-10-2011 16:40:49 
Luton - racja! nie dostanie na tyle dużo aby mu się chciało wychodzić do ringu.

- Haye jak każdy celebryta robi wielki wielką tajemnicę (niespodziankę) ze swojego odejścia (lub pozostania w boksie) fani będą chodzić z mokrymi majtami do jutra aż Dawid łaskawie ogłosi (lub jeszcze nie swą decyzję).... Ale ch,jowe są takie teatrzyki.
 Autor komentarza: Szczupak007
Data: 12-10-2011 16:51:09 
umiał uderzyć, umiał się bronić, ale nie umiał przyjąć. Jak dostawał coś czysto i mocno zaliczał deski albo uciekał. Ale on i tak wróci, bo liczy na kasę i robi szum. Chyba że palec u nogi nie pozwoli na powrót.
 Autor komentarza: Szczupak007
Data: 12-10-2011 16:53:05 
choć z drugiej strony nie miał tych desek za wiele. Sam nie wiem, trudna do oceny postać, mam wrażenie, że do pełnej jego oceny brakuje jeszcze tych kilku walk w ciężkiej.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 12-10-2011 16:53:39 
Ja tam po nim płakał nie będę. Bardziej goguś i celebryta, niż bokser.
 Autor komentarza: BYKZBRONXU2011
Data: 12-10-2011 17:06:03 
Niech ucieka do eksponowania slipek do Armaniego
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 12-10-2011 17:11:01 
NIE CHCIAŁBYM ŻEBY ZAKOŃCZYŁ KARIERĘ.
 Autor komentarza: Deter
Data: 12-10-2011 17:13:53 
BYKZBRONXU2011
Dlaczego? To prawdopodobnie nr 3 w ciężkiej - mógłby dać wiele ciekawych walk.
 Autor komentarza: AdamekFightPL
Data: 12-10-2011 17:19:28 
Zły wiek braci Kliczko to po pierwsze a po drugie to jaka upokarzająca przegrana z Władimirem ? może oglądałem inną walkę ale ja widziałem, że obaj panowie za dużo w ringu nie pokazali. Haye chociaż pokazał, że jest niesamowicie szybki i ma super refleks. Wład w tej walce nic nie pokazał nowego oprócz tego, że był chudszy i - odnosiłem takie wrażenie, szybszy. Walka Adamek vs. Haye jest nie opłacalna. Eliminator, jaki eliminator skoro Haye nie zawalczy już z Władem a Adamek z Witalijem... eliminator to wybranego przez wygranego paska ? zresztą Haye nie potrzebuje walki w HBO. On chce walki z Kliczką wtedy zarobi najwięcej. Osobiście nie chciałbym aby Haye skończył karierę. To świetny bokser i dałby jeszcze dużo ciekawych walk. No ale niestety jest łasy na pieniądze i nie będzie nadstawiał ''buźki'' dla nędznych kilku milionów walcząc z TOP10 HW ( chyba, że z Witalijem ale to za kilkanaście milionów a nie kilka ). Jeżeli zakończy karierę trudno ale świat boksu straci bardzo barwną postać... A film z jego udziałem też chętnie bym obejrzał ;)
 Autor komentarza: cienkiBolek
Data: 12-10-2011 17:23:13 
ja bym jeszcze dolozyl troche tych milionow bo 48 to duzo i malo przy floydzie czy pacmanie to niewiele zarobil a jak widac po holyfildzie za pare lat moze mu braknac :) zarobic jest ciezko ale wydac jak sie zyje jak milioner ma rodzine to mozna bez problemu wiec wielka gebo do boju z adamkiem i mozesz konczyc bo chcialbym jeszcze zobaczyc te walke
 Autor komentarza: beniaminGT
Data: 12-10-2011 17:25:38 
"Być może przekonała go do tego upokarzająca porażka z Władimirem Kliczką w lipcu tego roku, którą usprawiedliwiał złamanym małym palcem stopy."

Przypomniała mi się gra Centurion: po wygraniu bitwy zawsze wyświetlał się komunikat: "Wielkie zwycięstwo", a po przegraniu: "Haniebna porażka". Oczywiście styl zwycięstwa, czy porażki nie miał najmniejszego znaczenia - były tylko dwa komunikaty.
 Autor komentarza: lubieznyzenon
Data: 12-10-2011 17:55:29 
Na Kliczków to już nie ma co startować, ale Adamek, Solis, Powietkin, Chambers, Thompson czy nawet toporny Helenius to zawodnicy, którzy razem z Hayem powinni rywalizować o 3 miejsce na świecie, ku radości kibiców boksu.
 Autor komentarza: Dominic
Data: 12-10-2011 18:06:56 
To ŚCIEMA !
Wystarczy aby kasa będzie się zgadzała zaraz będzie powrót !
Także,ludzie nie płakać bo Haye jest w najlepszym momencie do zarabiania wielkich pieniędzy !
 Autor komentarza: aureliusz
Data: 12-10-2011 19:13:10 
Co wszyscy z tą upokarzającą walką z Wladimirem?Obaj walczyli tak samo...jak dla mnie ani Kliczko nie naruszył Davida,ani David Kliczki.Biegali wkoło ringu,uderzali sporadycznie,nie ryzykowali..ot nudna jak flaki z olejem walka i już.Jak dla mnie to mogla być punktowana w obie strony,co najwyżej byłby skandal jakich dzisiaj w boksie nie mało.
 Autor komentarza: milan1899
Data: 12-10-2011 19:20:31 
wierze mocno w wlake haye - Vit i moze to byc walka pozeganalna ich obu , chociaz mam dziwne przeczucie ze Davidekjeszcze troche w ringu potanczy

jak dla mnie bardzo bym nie chciał żeby odchodził , tak mało jest solidnych zawodników HW ze ubytek kazdego musi bolec
 Autor komentarza: beniaminGT
Data: 12-10-2011 19:20:38 
aureliusz:

"Co wszyscy z tą upokarzającą walką z Wladimirem?"

Nie wszyscy, tylko paru idiotów, co mylą punktowanie boksu amatorskiego z punktowaniem w boksie zawodowym. Haye przegrał punktem albo dwoma, a nawet, jakby mu dali zwycięstwo, to ten werdykt nie zmieściłby się nawet w pierwszej setce wałków sędziowskich.
 Autor komentarza: curu
Data: 12-10-2011 21:47:55 
niech zabierze ze sobą Majwatera i jadą na wieczne wakacje do Afryki
 Autor komentarza: Lolok
Data: 12-10-2011 23:08:09 
Hasło "Bitchko sisters" kojarzy mi się bardziej z Toney'em, czy Haye też tak mówił?
 Autor komentarza: polrex
Data: 13-10-2011 11:51:14 
on nazywal Kliczków clits... lechtaczki...

Hay jest jeszcze mlody, zawsze dbal o sylwetke, byl modelem,
napewno sie nie zapusci , utrzyma muskulature,
 Autor komentarza: Zakrza2
Data: 13-10-2011 15:19:31 
Mógłby zostać i sklepać Adamka.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.