'TYGRYS' BLISKO BOKSERSKIEJ GALERII SŁAWY

Laura Neagu, boxingscene.com

2011-10-03

Pierwszy pięściarz w historii, który zdobył tytuły w pięciu kategoriach wagowych, Amerykanin Thomas Hearns (61-5-1, 48 KO), jest jednym z trzech nowych nazwisk dodanych do listy 45 pięściarzy mających szansę dostać się w 2012 roku do bokserskiej Galerii Sław (Hall of Fame).  Dla ‘Kobry z Motor City’ jest to pierwszy rok, w którym może kwalifikować się do wstąpienia do zaszczytnego grona najlepszych bokserów w historii, bowiem ostatnią walkę stoczył w lutym 2006 roku.

Pozostałymi kandydatami są: były mistrz świata wagi muszej  i super koguciej, Mark "Too Sharp" Johnson (44-5, 28 KO) oraz doskonale znany nad Wisłą, wieloletni mistrz świata wagi półciężkiej, Dariusz Michalczewski (48-2, 38 KO).
 
Hearns zdobywał tytuły w wagach od półśredniej do półciężkiej (dwukrotnie). Kibicom najbardziej w pamięć zapadły jego pojedynki z Rayem Leonardem, Roberto Duranem, Wilfredo Benitezem czy Marvinem Haglerem. ta ostatnia rywalizacja uważana jest przez wielu za najlepszą potyczkę w historii tej dyscypliny.

Dla Michalczewskiego jest to drugi rok, w którym może być brany pod uwagę, jeśli chodzi o kryteria wstąpienia w szeregi Galerii Sław. ‘Tygrys’ był długoletnim czempionem organizacji WBO, a w roku 1997, po pokonaniu Virgila Hilla, zdobył także pasy IBF i WBA, które jednak zaraz potem zmuszony był zwakować. Pasa, który był najdłużej w jego posiadaniu bronił aż 23 razy w latach 1994-2003. Jedną z niewielu rys na jego karierze jest fakt, że nigdy nie doszło do jego walki z innym wielkim "półciężkim" ubiegłego wieku, Royem Jonesem Jr., z którym w latach 1996-2003 zasiadał na tronie najlepszych w dywizji półciężkiej.

Dla Marka Johnsona jest to pierwszy rok, w którym może zostać nominowany do Galerii Sław. Były czołowy zawodnik list P4P oraz postrach wag muszej i super koguciej nigdy nie doczekał się, by do ringu z nim weszli tacy bokserzy jak Michael Carbajal, Danny Romero czy Johnny Tapia. Pasa IBF w wadze do 50.8 kg bronił siedmiokrotnie, później zdobył też pas tej samej federacji w wadze do 52.2 kg, zanim stracił go po tym,  jak trafił do więzienia. Sensacyjne przegrane z Rafaelem Marquezem w 2001 i 2002 roku były sygnałem do zakończenia jego kariery; zdobył on jednak jeszcze pas WBO w wadze super koguciej pokonując na punkty znakomitego Fernando Montiela.