ADAMEK-KLICZKO: OKIEM SPORTOWCÓW I NIE TYLKO...

Czarek Kolasa, Opracowanie własne

2011-09-03

Wyczekiwana w Polsce jak i na całym świecie walka  pomiędzy Tomaszem Adamkiem (44-1, 28 KO), a aktualnym mistrzem WBC - Witalijem Kliczko (42-2, 39 KO), zbliża się dużymi krokami. Już za tydzień nasz "Góral" z Gilowic stanie do tej najważniejszej potyczki w karierze.

Z tej okazji zapytałem kilku bokserów i ludzi związanych z tą dyscypliną o ich opinie na temat pojedynku, jak i o szanse Polaka. Jak się okazało zdania, są podzielone. Zobaczcie państwo sami.

Iwona Guzowska - była polska pięściarka, obecnie posłanka PO: Kto wygra? Zobaczymy 10 września. Szanse Tomka w mojej ocenie nie są takie małe. Oczywiście mam świadomość przewagi fizycznej Witalija, który oprócz imponującego wzrostu, naturalnej ciężkiej wagi, ma trudne do zignorowania zalety, takie jak dobra technika połączona z myśleniem. Z kolei Tomek wie, po co wchodzi do ringu. Jest szybki, dynamiczny, technicznie znakomity. To, co ma najmocniejszego to wiara w zwycięstwo, determinacja i serce do walki. Jeżeli te atuty zignoruje Kliczko - przegra. Niech tak się stanie!

Lolenga Mock - bokser. Były rywal Dawida Kosteckiego: Kliczko zwycięży, choć nie przekreślam szans Adamka na wygraną. Adamek jest bardzo dobrym bokserem, świetnie wyszkolonym, jednakże w mojej opinii polegnie.

Francisco Palacios - pretendent do tytułu mistrza świata WBC: Myślę, że Adamek ma duże szanse na zwycięstwo. On jest bardzo inteligentym bokserem, walczy mądrze. Wierzę w niego.

Daniel Van de Viele - sędzia bokserski z międzynarodową licencją: Kliczko zachowa swój tytuł. Nie możemy zapominać, że on jest prawdziwym "ciężkim", a Adamek wywodzi się z kategorii półciężkiej. Ich naturalna różnica może być granicą nie do przejścia dla Polaka. Jeśli chodzi o przebieg pojedynku to początek może być dla Adamka, ale końcowe rundy zdecydowanie dla Ukrainca.

Eddie Chambers - były pretendent do mistrzowskiego tytułu w wadze ciężkiej: Adamek polegnie. Dlaczego? Ponieważ nie mogę sobie go wyobraźić jak dominuje nad Kliczką. On jest dla niego za duży i ma trzykrotnie mocniejsze uderzenie. Poza tym, Witalij nie dopuści do tego, aby walka zakończyła się po 12. rundach.

Bobby Gunn - w przeszłości rywal Adamka: Tomek jest znakomity i ogromnie w niego wierzę. Moim zdaniem pokona Kliczkę wysoko na punkty.

Andrzej Fonfara - polski pięściarz, mieszkający na stałe w USA: To oczywiste, że jestem całym sercem za Tomkiem i chciałbym, żeby zakończył starcie jak najszybciej. Ma świetną kondycję i pracę nóg, a do tego jest bardzo szybki. Receptą na starszego z braci Kliczko jest zadawanie jak najczęściej dynamicznych ciosów i kombinacje góra - dół, dół - góra. Potem szybka ucieczka, skracanie dystansu i tam szukać nokautującego uderzenia. Adamek musi zaryzykować. Mój typ - 70-30 z przewagą dla Ukraińca.