WIEMY, KTO POKAŻE WALKĘ

Kamil Wolnicki, Przegląd Sportowy, fot. Mike Gladysz

2011-08-31

Abonenci Cyfry+, Cyfrowego Polsatu oraz UPC będą mogli obejrzeć walkę Adamek Tomasza Adamka (44-1, 28 KO) z Witalijem Kliczką (42-2, 39 KO). Ci, którzy chcieliby zobaczyć walkę na żywo na stadionie mogą o tym zapomnieć, bo biletów w oficjalnej sprzedaży już nie ma.

Trzeba więc będzie przygotować około czterdziestu złotych, aby wykupić możliwość oglądania transmisji z Wrocławia. A i to nie będzie takie proste. Jak udało nam się ustalić, na polski komentarz nie mogą liczyć choćby abonenci telewizji kablowej Vectra. Nie wiadomo też co z tymi, którym usługi dostarcza Multimedia Polska oraz kilka innych kablówek.

Wciąż można liczyć też, że operatorzy nie zakodują sygnału niemieckiego RTL, choć „wojna" w tej sprawie ciągle trwa. Niemcy wysłali do polskich firm pismo z żądaniem zakodowania sygnału 10 września wieczorem, ale nie wiadomo, czy mieli ku temu podstawy prawne. Na razie operatorzy są straszeni wysokimi karami, jeśli udostępnią niemiecki RTL w czasie walki. Tak naprawdę jednak w tej chwili nikt nie wie, jak sprawa się skończy.

Pewne jest za to oglądanie walki za pieniądze, mniej więcej czterdzieści złotych, niezależnie od tego, kto dostarcza nam usługi. Dokładnie na 39,90 złotych walkę wyceniła Cyfra+, która pierwsza ogłosiła to oficjalnie. Zamówienia na obejrzenie gali można dokonać za pośrednictwem Internetowego Centrum Abonenta (ica.cyfraplus.pl) bądź Centrum Telefonicznego Abonentów. Cyfrowy Polsat na razie milczy, ale jak udało nam się ustalić i tutaj wszystko jest dopięte. Cena będzie podobna jak u konkurencji. Różnica jest taka, że Cyfra najprawdopodobniej zorganizuje swoje studio w Warszawie, a Polsat będzie na stadionie we Wrocławiu.

Pewni obejrzenia walki mogą być też klienci telewizji kablowej UPC. Ceny co prawda nie znamy, ale można zakładać, że nie będzie się ona różniła od konkurencji. UPC jednak już teraz wydaje się przygotowana bardzo dobrze. Zamawianie walki będzie możliwe poprzez aplikację udostępnioną od 8 września na kanale 16. za pomocą pilota. Klienci tej kablówki prawo do oglądania pojedynku będą mogli kupić do ostatnich chwil przed potyczką. Bez telefonowania, tylko za pomocą pilota. W UPC starcie będzie można obejrzeć z komentarzem „pożyczonym" od Cyfry+, czyli Edwarda Durdy i Krzysztofa Kosedowskiego.

 Jest jeszcze jedna pewna opcja – walka Adamka i Kliczki na kinowym ekranie. Taką możliwość daje Multikino w 22 salach w całym kraju. Bilety można kupować już teraz. Na razie kosztują 39 zł, ale w dniu pojedynku będą o 10 zł droższe.

Niewykluczone, że w najbliższych dniach lista operatorów, u których będzie można wykupić walkę, jeszcze się powiększy, choć na razie branża podchodzi do pomysłu pay-per-view ostrożnie, choćby dlatego, że to w Polsce nowość. Z drugiej strony wszyscy czekają na wyniki sprzedaży. Jeśli te okażą się satysfakcjonujące dla nadawców, prawdopodobnie częściej będziemy płacić ekstra za oglądanie najważniejszych wydarzeń sportowych.