BUTE: MIĘDZY PIĘŚCIARZAMI NIE MA NIENAWIŚCI

- Gdybyś nie został bokserem, jaki wybrałbyś sport?
Lucian Bute: Prawdopodobnie piłkę nożną. Grałem całkiem dobrze i w 1994 roku podziwiałem reprezentację Rumunii z Hagim na czele. Kiedyś potrafiłem grać z kolegami przez cały dzień. Teraz oczywiście już nie mogę tego robić, ale często oglądam mecze, najczęściej krajowe rozgrywki.

- Więc jako dziecko marzyłeś o tym, by zostać piłkarzem?
LB: Jak w przypadku każdego dziecka, moje marzenia ciągle się zmieniały. Chciałem być też lekarzem, a później policjantem, jednak nie pasowałbym do żadnego z tych zawodów.

- Kiedy zarobiłeś pierwsze pieniądze?
LB: To było w czasach gdy byłem amatorem. Bardzo lubiłem te czasy. Zawsze, gdy byłem w drużynie narodowej, świetnie się bawiłem z resztą chłopaków. Samo wygrywanie i spędzanie tam czasu sprawiało, że czułem się szczęśliwy. Zarabiałem około 1000 Euro miesięcznie.  Kiedy byłem w Syhocie otrzymałem mieszkanie, które następnie sprzedałem.

- Jaki jesteś na co dzień?
LB: Na pewno nie jestem pretensjonalny. Chętnie z wszystkimi rozmawiam, żartuję, nie lubię zadzierać nosa, imprezować, czy robić z siebie gwiazdy.

- Jakie jest Twoje największe marzenie?
LB: Chciałbym mieć żonę która by mnie rozumiała i kochała. Piękno jest ulotne. Ważne jest to, by w wieku 70 lat dalej ze sobą rozmawiać, tak samo jak wtedy, gdy miało się 30. Niestety, kobiety chyba mnie nie lubią.

- Dlaczego?
LB: Wydaje mi się że mam trudny charakter. Jestem łagodnym człowiekiem, ale lubię postawić na swoim. Często się kłócę, bo lubię jak ostatnie słowo należy do mnie. Poza tym, im człowiek jest bardziej znany, tym trudniej znaleźć kobietę, której nie zależy na sławie i pieniądzach. Na razie jednak sobie radzę.

- Która kobieta jest Twoim zdaniem najpiękniejszą na świecie?
LB: Jessica Alba
 


- Co robisz gdy jesteś zły?
LB: Wychodzę na zakupy. Uwielbiam je robić, ponieważ jest to czynność, przy której mogę wypocząć. Najbardziej lubię kupować ubrania. Czasami potrafię siedzieć w sklepach godzinami.

- Dlaczego zdecydowałeś się wyjechać z Rumunii i zamieszkać na stałe w Kanadzie?
LB: Rumunia jest niebezpiecznym krajem, w którym można zostać zaatakowanym na ulicy.

- Czego brakuje Ci w Kanadzie?
LB: Rodziny. Zawsze byłem w niej małym chłopczykiem. Mam cztery starsze siostry, które są dla mnie bardzo ważne. Jestem też bardzo zżyty ze swoją mamą. Wracam do domu 6-7 razy w roku, a na wakacje często zabieram mamę do siebie.

- Czy uważasz że w Kanadzie ludzie kochają Cię bardziej niż w rodzinnym kraju?
LB: W Kanadzie jestem powszechnie znany, jednak myślę, że Rumunii kochają mnie bardziej. Kocham swoich rodaków i dostaję gęsiej skórki, gdy słyszę jak śpiewają hymn przed meczami reprezentacji, na których często bywam.

- Zamierzasz zamieszkać w Montrealu na stałe?

LB: Niedawno otrzymałem kanadyjskie obywatelstwo. Kupiłem dom w pobliżu Montrealu, w ratach, jak każdy w Kanadzie, ale nie wiem co będzie w przyszłości. Wspomnienia ciągną mnie do mojej ojczyzny, ale takie jest życie.

- Powiedziałeś że kiedyś chciałbyś zamieszkać ponownie w Rumunii. Co będziesz więc robić na emeryturze?
LB: Latem będę siedział na podwórku i grillował. Mój tata prowadzi własną winnicę, z której często popijałem kiedy byłem dzieckiem. Zimą zawsze nalewał mi grzanego wina i wyganiał do odgarniania śniegu pod bramą.

- Podobno masz własną teorię na temat tego skąd masz tak wielką siłę w lewej ręce?
LB: W młodości często trenowałem z moją kuzynką Stelutą Lucą, która grała w piłkę ręczna. Miała bardzo mocny rzut z lewej ręki, potrafiła zerwać siatkę z bramki, zupełnie jak kula armatnia. Ja z kolei lewą ręka złamałem wielu przeciwników. Widocznie to normalne u ludzi, pochodzących z Pechei.

- Czy kiedykolwiek myślałeś o przegranej?
LB: Nie. Mój umysł jest dostosowany do tego, by wygrywać. Nawet gdy nie idzie mi zbyt dobrze, potrafię pójść do przodu i nie zniechęcić się. Nauczyłem się w życiu, że nigdy nie można rezygnować.
 


- Jak wyglądają Twoje treningi?
LB: Każdego dnia trenuję trzy razy, od rana do wieczora. Najpierw na siłowni, później walka z cieniem, a na koniec trening na workach. Dwa razy w tygodniu biegam, często skaczę też na skakance.

- Jakie cechy są według Ciebie najważniejsze dla sportowca?
LB: Pracowitość, ambicja i wiara

- Których ciosów najbardziej nie lubisz?
LB: Najgorsze są te bite na brodę i w wątrobę, ale nie ma porównania. Ciosy w wątrobę potrafią być dużo bardziej bolesne. Jest takie powiedzenie, że gdy dostaniesz w twarz, możesz się uśmiechnąć i udać ze cię nie boli. Ale bólu po ciosie w tułów nie zamaskujesz. Taki cios odbiera ci oddech i sprawia że się dusisz. Gdy dostaniesz w podbródek możesz stracić równowagę, ale wraz z czasem wszystko wraca do normy.

- Wielu bokserów ma po zakończeniu kariery kłopoty finansowe. Starasz się inwestować swoje oszczędności?
LB: Na pewno jest to dobry pomysł. Dla przykładu, dzisiaj nikogo nie obchodzi jak żyje Vastag, Doroftei, Leu, Obreja czy Olteanu, nie wspominając o wielu rumuńskich bokserach, którzy walczyli jeszcze wcześniej niż oni. Za 10 lat nikogo nie będzie też interesować to, jak radzi sobie Bute, czy płaci podatki i wystarcza mu na chleb.

- Z kim najbardziej chciałbyś się zmierzyć w ringu?
LB: Z Billem Gatesem.

- Obecnie Twoim głównym celem jest unifikacja pasów?
LB: Tak, i cały czas czynimy ku temu wysiłki, lecz to nie jest takie proste, jak się wydaje. Chciałbym być w posiadaniu wszystkich pasów. Boks to sport dla nas bokserów, ale dla menedżerów jest on przemysłem. To z kim będziesz walczył zależy od sponsorów, telewizji i wielu innych rzeczy.

- Czym jest dla Ciebie boks?
LB: Boks nie jest zwykłą walka. To sport gdzie potrzeba inteligencji, opanowania, taktyki i dyscypliny. Można powiedzieć że to szachy w rękawicach. Nikt nie wychodzi do ringu przekonany o tym, że pokona przeciwnika, nikt nie wybiera sobie czy zrobi to na punkty, czy po nokaucie. Między bokserami nie ma nienawiści, która często opisywana jest w mediach. Jest między nimi za to szacunek, bardzo dużo szacunku.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Kronk
Data: 20-08-2011 01:12:46 
Bardzo ciekawy wywiad z Bute chyba pierwszy taki dokładniejszy wywiad z nim tutaj. Dobra robota i pomysł autorki aby taki wywiad znalazł się na stronce!
Swoją drogą odkryłem ostatnio ciekawą rzecz mianowicie Bute pochodzi z miejscowości Pechea która oddalona jest o około dziesięć kilometrów od miejscowości Piscu skąd z kolei pochodzi ikona światowych ciężarów i najlepszy Rumuński sztangista w historii Nicu Vlad. Tacy wielcy sportowcy urodzeni tak blisko siebie nieczęsto się zdarza takie coś :)
 Autor komentarza: JUNIOREK
Data: 20-08-2011 01:17:50 
Fajny wywiad!
Trochę tylko nie skumałem tego tekstu na temat walki z Billem Gatesem - ciekawe czemu chciałby się z nim zmierzyć?!
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 20-08-2011 02:16:09 
Wywiad jest świetny ! Jak to powiedział Kronk chyba pierwszy tak dokładny ,i co najważniejsze długi. Wydaje mi się ,że Lucek to wporządku człowiek , przynajmniej ten wywiad tak mnie do niego ustosunkował :) Laura ma chyba Rumuńskie korzenie jak się nie mylę , więc i wywiad było łatwiej przeprowadzić (o ile ona go przeprowadziła ;))
 Autor komentarza: PWncwjssprf
Data: 20-08-2011 06:35:21 
Bill Gates ;D
Najdziwniejszy tekst to ten z obawą że ktoś go zaatakuje w Rumunii. Zawodowy bokser. No i swój kraj przedstawia nie najlepiej. Ale szczere.
Ale myślę że da radę szczególnie po zdaniu na temat kobiet :)
 Autor komentarza: Maynard
Data: 20-08-2011 08:37:00 
Dobry wywiad, Bute wydaje się szczery, gdy mówi o szacunku dla innych bokserów.

Mimo wszystko wystawił nienajlepszą opinię swojemu ojczystemu krajowi. Sam się zacząłem zastanawiać, czy rzeczywiście tam jechać w przyszłym roku (a mam plany wycieczki na Ukrainę, do Rumunii, na Węgry, do Słowenii i Chorwacji na koniec), jeśli nawet tak znakomity bokser opowiada, że można zostać zaatakowanym na ulicy... Choć z drugiej strony, znajomi Polacy, którzy tam byli, nie zauważyli nic takiego, a oberwać w twarz można i na Starym Rynku w Poznaniu, jeśli się ma pecha.

P.S. W jaki sposób był przeprowadzony wywiad? Pytania drogą mailową, czy twarzą w twarz, na dyktafon?
 Autor komentarza: DAB
Data: 20-08-2011 09:03:44 
Ciekawy wywiad.
 Autor komentarza: Laura (Redaktor bokser.org)
Data: 20-08-2011 09:11:11 
Maynard

Również niczego takiego nie zauważyłam, myślę że Bute trochę niepotrzebnie przesadza, raczej chodziło też o ewentualne niebezpieczeństwo dla członków rodziny Bute dla jakiegoś okupu...

Kiedyś sama przejeżdżałam przez małą wieś w Rumunii ze znajomymi z Polski. Była tam straszna bieda, więc byli przerażeni gdy nagle dosłownie cała wioska się zerwała z nóg i zaczęła iść za naszymi autami. Oczywiście wszyscy w panice, a uciec się nie dało po takiej drodze, wiec w końcu nas dogonili. Jakież było zdziwienie moich znajomych gdy okazało się że gonili nas po to żeby powiedzieć nam że droga którą jedziemy jest ślepa i prowadzi do nikąd :)

Reasumując, Rumunia znacznie różni się od jej obrazu który jest ogólnie przyjęty w Polsce, wiele się zmieniło przez ostatnie 20 lat a i Polacy którzy tam byli/pracują/pracowali zazwyczaj zmieniają zdanie i wypowiadają się pozytywnie.

Z czystym sumieniem mogę polecić taką wycieczkę :)

pzdr
 Autor komentarza: DAB
Data: 20-08-2011 09:25:04 
Ja nie byłem ale wierzę tym co byli poza tym wobec żadnego kraju nie mam oporów.
Maynard
" a oberwać w twarz można i na Starym Rynku w Poznaniu, jeśli się ma pecha."
Dokładnie lub na wsi spokojnej:)
 Autor komentarza: Hugo
Data: 20-08-2011 10:12:21 
@Maynard

Dobrze znam wszystkie kraje wymienione w planie twojej wycieczki i możesz tam jechać bez najmniejszych obaw. Polecałbym także odwiedzenie Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. To piękne i fascynujące kraje. Odradzam jedynie Serbię ze względu na wyjątkowo wredną policję drogową.
 Autor komentarza: DAB
Data: 20-08-2011 10:22:54 
Hugo
Moje gg 37544848 tamte nieaktualne.Twojego nr też nie mam napisz jak coś
 Autor komentarza: DawidTBG
Data: 20-08-2011 10:25:32 
Jak sie wypowiada, że ma problem z kobietami bo ma ciężki charakter i zawsze stawia na swoim to czuje się jak by było to o mnie :)
 Autor komentarza: kartofelek
Data: 20-08-2011 13:03:11 
spoko wywiadzik
mam uwagę merytoryczną : Steluta Luca to dość znana rumuńska piłkarka ręczna, a w tekscie jest mowa o kuzynie czyli mężczyznie wiec albo jakas zadziwiająca zbieżnosc albo cos trzeba skorygowac
 Autor komentarza: wojkal
Data: 20-08-2011 13:18:50 
Laura(Redaktor bokser.org)

Dzięki za wywiad o ,który Cię Lauro jakiś czas temu prosiłem.
Bute wydaje się spoko gościem.Ja stawiam na niego ,jako na przyszłego
dominatora wagi super średniej .

Odnośnie Rumunii ,to moja bratowa spędziła w tym roku tam wakacje na Morzem Czarnym i była miło zaskoczona życzliwością ludżmi ,widokami.
Porównując z Bułgarią powiedziała ,że Rumunia poszła do przodu nawet ją wyprzedzając.
 Autor komentarza: liscthc
Data: 20-08-2011 15:32:54 
Mnie też się wydaje że Lucek to spoko gość,ale z Glenem czeka go niezły sprawdzian.
Co do Rumunii to moi starzy byli tam w podróży poślubnej,zresztą w tamtych czasach to był jeden z najbardziej popularnych zagranicznych kierunków,nawet czasem se przeglądam slajdy z tej ich wycieczki.Fajny kraj,kiedyś w "Top Gear" pokazywali taką cudowną,malowniczą trasę transfogarską.

http://www.youtube.com/watch?v=cmmij7KqC4o&feature=related
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.