POWIETKIN I CZAGAJEW PEWNI SWEGO

Redakcja, boxingscene.com

2011-07-28

27 sierpnia w niemieckim Erfurcie na ring wyjdą Aleksander Powietkin (21-0, 15 KO) i Rusłan Czagajew (27-1-1, 17 KO). Na niespełna miesiąc przed pojedynkiem odbyła się pierwsza konferencja prasowa zapowiadająca starcie, którego stawką będzie wakujący tytuł mistrzowski WBA World w kategorii ciękiej. Spotkanie bokserów oraz ich przedstawicieli przebiegało w spokojnej atmosferze.

- Byłem już złotym medalistą olimpijskim, a także mistrzem świata i Europy wśród amatorów. Przyszedł czas, aby osiągnąć kolejny cel i zostać mistrzem świata w zawodowym boksie. Czagajewa darzę wielkim szacunkiem, ale nie stanie mi na drodze - powiedział 31-letni Powietkin. Z szacunkiem do rywala odnosił się również rok starszy Czagajew, jednak i on zaznaczył swoją pewność odnośnie wygranej.

- Powietkin to mocny pięściarz, ale chcę zostać mistrzem świata po raz drugi i ponownie zdobyć mój stary tytuł. Jestem bardzo zmotywowany - podkreślał pięściarz urodzony w Uzbekistanie, którego do pojedynku przygotowuje Michael Timm. - To będzie wspaniała walka, która może skończyć się nawet po trzech rundach. Z drugiej strony może trwać pełen dystans, dlatego będziemy przygotowani na dwanaście rund - zapewnił niemiecki szkoleniowiec.

Na konferencji nie mogło oczywiście zabraknąć Władimira Hriunowa, menedżera Powietkina, który nie mógł się nachwalić atmosfery towarzyszącej pojedynkowi. - To będzie potyczka na najwyższym możliwym poziomie. Zarówno Powietkin, jak i Czagajew są znakomitymi i uczciwymi sportowcami. Świetnie jest znaleźć się na konferencji prasowej, gdzie ludzie skupiają się wyłącznie na sporcie, nie na prowokacjach. To mówi wszystko o czekającej nas walce. Będzie ekscytująca, ale z pozytywnym zakończeniem dla Aleksandra - zaznaczył Hriunowa.

Główni bohaterowie gali w Erfurcie reprezentują dwie najbardziej znane grupy bokserskie w Niemczech i odwiecznych konkurentów - Sauerland Event i Universum Box-Promotion. Dziś w o wiele lepszej sytuacji finansowej jest firma Wilfrieda i Kallego Sauerlandów, dlatego to ona zorganizuje sierpniową imprezę.

- Przez wiele, wiele lat grupy Sauerland Event i Universum konkurowały w promowaniu boksu w Niemczech. Zawsze, gdy nasze ścieżki krzyżują się w ringu, kibice mogą mieć gwarancję emocjonującej walki, czego przykładów w przeszłości mieliśmy wiele. Jestem pewien, że 27 sierpnia nie będzie inaczej - przekonywał Chris Meyer, dyrektor wykonawczy Sauerland Event.

Szansę walki o mistrzostwo świata Powietkin i Czagajew dostali dzięki zwycięstwu Władimira Kliczki nad Davidem Haye'em, który 2 lipca wygrał na punkty i odebrał Brytyjczykowi tytuł WBA. Federacja nadała Ukraińcowi status superczempiona, w ten sposób tworząc wakat na miejscu posiadacza pasa WBA World.