ERYK GIERMAK NA ME MŁODZIKÓW

Redakcja, Skorpion Szczecin

2011-07-28

W Mistrzostwach Europy Schoolboys w Groznym, nasz kraj reprezentowało czterech zawodników z województwa zachodniopomorskiego. Cezary Burak kat. 41,5 kg Bukowina Wałcz, Sebastian Wiktorzak kat. 54kg i Kacper Banucha kat. 56 kg obaj Olimp Szczecin oraz Eryk Giermak kat 62 kg Garda Chojna wraz ze swoim szkoleniowcem Jarosławem Przygodą.

W turnieju brało udział 147 zawodników z 16 państw. Nasi reprezentanci na ME Schoolboys (Uczniów) nie wyjechaliby bez zdatnej i organizacyjnej pomocy sponsorów. Ponieważ koszt udziału każdego reprezentanta kraju w danej grupie wiekowej zmuszone są pokrywać kluby zainteresowane. Polski Związek Bokserski nie jest w stanie na dzień dzisiejszy poszerzyć oraz nie ma możliwości powołać kadry w grupie najmłodszych adeptów szlachetnej szermierki na pięści. W Groznym startowali zawodnicy rocznika 1998-97.

Głównym inicjatorem wyjazdu do Groznego był trener Jarosław Przygoda, który już od ponad półtora roku wszystko ukierunkował w celu danego wyjazdu swojego podopiecznego Eryka Giermka. Eryk startował w wielu turniejach w Polsce i za granicą Łotwa, Litwa, Niemcy odnosząc kolejne sukcesy. W Polsce brakowało już przeciwników, którzy zgadzali się na pojedynki w danej kategorii wiekowej, choć i starsi też unikali takich pojedynków. Wyjazd także nie był by możliwy gdyby nie pomoc indywidualnego sponsora Pana Mariusza Suski, który w całości pokrył koszty związane z wyjazdem trenera wraz z swym podopiecznym Erykiem Giermkiem. Tu należą się słowa uznania oraz podziękowania dla Pana Mariusza Suski Mecenasa Sportu, który zainwestował i pomógł w spełnieniu i zrealizowania swoich wcześniej nakreślonych celów, jakimi było na pewno zdobycie medalu na Mistrzostwach Europy. Koleina grupa zawodników wyjechała dzięki staraniom oraz pozyskaniu sponsora przez Pana Zbyszka Saków. Szkoda, że zawodnicy o danej imprezie oraz udziale dowiedzieli się tak późno, ale i tak jest to wielki krok do przodu dla tych młodych zawodników, którzy zdobyli doświadczenie na tak prestiżowej imprezie. Podczas pojedynków oraz zakontraktowanych sparingów Cezary Burak w pierwszym pojedynku uległ przez DQS w 3 r zawodnikowi z Armeni późniejszemu Mistrzowi Europy. Sebastian Wiktorzak uległ po bardzo wyrównanej walce 4:4 małymi pkt 9:8 dla zawodnika z Azerbejdżanu. Kacper Banucha uległ 6:0 zawodnikowi z Ukrainy, który w finałowej potyczce został bardzo skrzywdzony z zawodnikiem rosyjskim.

Natomiast nasz najlepszy młodzik w kraju a już od niedawna najlepszy na starym kontynencie Eryk Giermak zwany przez trenerów i zawodników ekip zagranicznych białym Tysonem już od pierwszej walki z dwukrotnym Mistrzem Rosji Hasanem Baysangurowem jednym z czterech utalentowanych czeczeńskich braci, który był głównym kandydatem gospodarzy do tytułu Eryk w bardzo widowiskowej i porywającej walce zwyciężył 4:2.Choć mogło się wydawać, że kolejne pojedynki będą tylko formalnością jest to zawsze złudne wrażenie.

W walce półfinałowej Eryk pokonał przez RSCH w 2r zawodnika ukraińskiego Victora Yuzikhowicza choć do momentu przerwania prowadzenie nie było bardzo wysokie. W finałowej potyczce Eryk zwyciężył bardzo dobrego, Armeńca 3:2 lecz w tej walce to panowie sędziowie nie chcieli chyba widzieć widoczniejszej przewagi naszego zawodnika i w tym momencie stało się faktem ERYK GIERMAK GARDA CHOJNA PIERWSZYM HISTORYCZNYM MISTRZEM EUROPY SCHOOLBOYS. Jeszcze raz wielkie gratulacje od zawodników, trenerów i działaczy zaprzyjaźnionego klubu BKS SKORPION SZCZECIN.