WSZYSTKIE PASY KLICZKÓW

Redakcja, kp.ua

2011-07-26

Od 2 lipca tytuły wszystkich liczących się federacji w kategorii ciężkiej należą do jednej rodziny. Witalij Kliczko (42-2, 39 KO) od swojego powrotu na ring w 2008 roku i walki z Samuelem Peterem dzierży pas organizacji WBC. Jego młodszy brat Władimir (56-3, 49 KO) zbieranie swoich trofeów rozpoczął od 2006 roku i wygranej z Chrisem Byrdem, kiedy to zdobył pasy IBF i IBO. W 2008 roku po walce z Sułtanem Ibragimowem dorzucił do kolekcji pas WBO, a po ostatnim zwycięstwie nad Davidem Haye'em posiada także tytuł superczempiona WBA. Jak wyglądają, z czego są zrobione i jaką wartość mają pasy należące obecnie do ukraińskich braci, między innymi ten, który we wrześniu będzie mógł zgarnąć Tomasz Adamek? Przekonajcie się sami - odpowiedzi poznacie w rozwinięciu.

 

 

WBC (World Boxing Council):

Właściciel: Witalij Kliczko
Wykonanie: Na środku wykonanego z zielonej skóry pasa znajduje się pozłacany medal, który na specjalne zamówienie produkowany jest wyłącznie w Meksyku. Przy jego krawędziach umieszczono flagi ponad 150 państw członkowskich WBC. Na dwóch bocznych medalach znajdują się wizerunki Muhammada Alego, Joe Louisa i Witalija Kliczki.
Koszt wykonania: ok. 850 dolarów

 

 

WBA (World Boxing Association), pas superczempiona:

Właściciel: Władimir Kliczko
Wykonanie: Podstawę stanowi tkanina z czerwonego, białego i granatowego płótna. W centralnym punkcie znajduje się pozłacany medal z emblematem WBA: dwoma walczącymi pięściarzami. Po bokach znajdują się dwa mniejsze medale z miejscem na umieszczenie napisu.
Koszt wykonania: ok. 750 dolarów

 

 

WBO (World Boxing Organizaton):

Właściciel: Władimir Kliczko
Wykonanie: Podstawę pasa stanowi bordowa skóra. Centralny medal wykonany na podobieństwo kuli ziemskiej, na której środku znajduje się ring bokserski. Od góry medal przykrywa skrzydłami pozłocony, ozdobiony rubinami orzeł. Po bokach umieszczono mniejsze medale z miejscem na wygrawerowanie napisu.
Koszt wykonania: ok. 600 dolarów

 

 

IBF (International Boxing Federation):

Właściciel: Władimir Kliczko
Wykonanie: Pas wykonany z czerwonej skóry. Środkowy medal wykonany z ołowiu przedstawia dwa bieguny Ziemi, nad którymi krąży pozłocony orzeł. W dolnej jego części medalu widzimy pozłocone rękawice bokserskie. Pas ozdobiony rubinami i brylantami.
Koszt wykonania: ok. 750 dolarów

 

 

IBO (International Boxing Organization):

Właściciel: Władimir Kliczko
Wykonanie: Pas wykonany z ciemnozielonej skóry. W środku pozłoconego medalu znajdują się rękawice bokserskie. Po bokach znajdują się mniejsze medale z miejscem na umieszczenie napisu. Całość ozdobiona brylantami.
Koszt wykonania: ok. 550 dolarów

 

 

Pas magazynu "The Ring" dla najlepszego boksera całej kategorii:

Właściciel: Władimir Kliczko
Wykonanie: Jeden z najstarszych pasów w boksie. Stworzono go już w 1922 roku, a jego pierwszym posiadaczem był Amerykanin Jack Dempsey. Wygląd bardzo podobny do pasa superczempiona federacji WBA. Podstawę pasa stanowi tkanina z żółtego, czerwonego, białego i granatowego płótna. Oprócz umieszczonego na środku medalu, po bokach znajdują się jeszcze cztery mniejsze, połączone ze sobą złotymi łańcuchami.