FAWORYCI ME SENIORÓW W BOKSIE - 75 KG

Moim faworytem do złota podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Ankarze jest jedyny w ekipie "Sbornej" mistrz Rosji, 24-letni Maksim Koptjakow (na zdjęciu), który bynajmniej nie jest w europejskiej rywalizacji postacią nieznaną (wicemistrz Starego Kontynentu z 2008 r.). Najtrudniejszą przeszkodą do złota może być dla niego Irlandczyk Darren O`Neill (wicemistrz Europy z 2010 r.), który w tym roku wygrał m.in. turniej im. Feliksa Stamma.

W rywalizacji o medale liczyć się powinni także Ormianin Artur Khachatryan (brązowy medalista ME z 2010 r., który w tym roku wygrał m.in. z Kubańczykiem Emilio Correa) oraz uczestnicy ligi WSB - Michel Tavares z Francji (brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw świata z 2006 r.) i Victor Cotiujanschi z Mołdawii (w 2008 r. zdobył brąz ME). Dobry sezon mają Anglik Anthony Agogo, który zwyciężył w turnieju Strandżata, pokonując m.in. Khachatryana oraz faworyt gospodarzy, Adem Kilici (na turnieju im. Feliksa Stamma pokonał Tomasza Jabłońskiego i stoczył niezły pojedynek finałowy z O`Neillem), który w Ankarze będzie zapewne dodatkowo zmobilizowany dopingiem swoich kibiców.

Gdynianin Tomasz Jabłoński stanie w Turcji przed trudnym zadaniem. Nic nie ujmując jego niemałym umiejętnościom, nie ma on międzynarodowego doświadczenia, co w tak długim turnieju może mieć negatywne znaczenie. Wiele zależeć będzie od pierwszej walki ze zdolnym ale chimerycznym brązowym medalistą ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw świata, Węgrem Zoltanem Harcsą, którego - o ile będzie w pełni zdrowia (były z tym w tym roku problemy) - absolutnie stać na medal ME. Jeśli Jabłoński pokona tę przeszkodę, być może nabierze pewności siebie, która w połączeniu z bokserskimi umiejętnościami Polaka poprowadzi go przez kolejne etapy turnieju.