URODZONY WOJOWNIK Z ŻELAZNA PIĘŚCIĄ

Przed pierwszą zawodową walką w karierze bał się tak bardzo, że nie wiedział, czy odważy się wejść do ringu. Wspomnienie jest prawdziwe, choć dziś trudno w nie uwierzyć. Witalij Kliczko ma na koncie 44 walki, 42 zwycięskie. Przegrywał tylko wtedy, gdy był kontuzjowany. Teraz Ukraińcowi rękawicę rzuca Tomasz Adamek.

Słaby punkt Lennoksa Lewisa? - Szklana szczęka. I ja to wykorzystam - zapowiedział Witalij Kliczko. Wierzył w siebie. Wierzył, że pobije Brytyjczyka. Prawie się udało. Zmierzyli się 21 czerwca 2003 roku w Los Angeles. Ponad trzy lata wcześniej Kliczko został pokonany po raz pierwszy. Przegrał z Chrisem Byrdem. Po dziewiątej rundzie sam zrezygnował, kontuzjowane ramię bolało go zbyt mocno.

W walce z Lewisem nie zamierzał rezygnować. Pierwsza runda była wyrównana. W drugiej to Witalij był górą. Zachwiał wielkim rywalem. Niedowierzanie, szmer na trybunach. Jeden potężny cios, drugi. Ale Lewis nie padł, cały czas stał. I bił. Twarz Ukraińca zalana była krwią. Rozcięcia nad i pod lewym okiem tak duże, że widoczne z ostatnich rzędów hali Staples Center. Sędzia nie miał wątpliwości - po szóstej rundzie przerwał pojedynek. Kliczko protestował, chciał walczyć. Lewis chodził po ringu, rękę miał wysoko uniesioną. Był zwycięzcą. Ludzie gwizdali.

Po tej porażce Ukrainiec powiedział, że został obrabowany. Ale... Doktor Pearlman Hicks wyjawił, że Kliczce trzeba było założyć 60 szwów. Ukrainiec miał cztery poważne rozcięcia na twarzy. Rany miały się zagoić po dwóch miesiącach, do ringu mógł wrócić dopiero za pół roku. Tak mówił lekarz. Kliczko odpowiedział, że chce rewanżu. Natychmiast. Nigdy do niego nie doszło. Miesiąc temu, przed walką Kliczki z Odlanierem Solisem, Lewis stwierdził, że jest pod wrażeniem dokonań Witalija. - Wrócić po tylu latach przerwy, wygrywać walkę za walką - czapki z głów. To era braci Kliczków, powinni trafić do Galerii Sław. I Witalij, i Władymir. Zasługują na to. Tak mówił wielki Lewis. - Lennox był moim najtrudniejszym rywalem - odpowiedział Witalij Kliczko.

Stłamsić rywala, potem znokautować
W grudniu 2004 roku pokonał Danny'ego Williamsa. W 2005 roku miał dość walki z kontuzjami. - Życie boksera jest bardzo interesujące, ale bez boksu na pewno nie będę się nudził. Kończę karierę - ogłosił. Był po operacji prawego kolana, kilka razy odwoływał pojedynek z Hasimem Rahmanem. Nie chciał oszukiwać ani siebie, ani kibiców. Zamierzał zająć się polityką i akcjami charytatywnymi.
Na emeryturze wytrzymał blisko 4 lata. 1400 dni. Przed walką z Samuelem Peterem zagrzewali go do boju George Foreman, Joe Frazier, Lennox Lewis, Evander Holyfield i Mike Tyson. Tacy mistrzowie! - Zawsze byłem twoim fanem - powiedział Tyson.

Kliczko pobił Petera, odzyskał pas WBC - najcenniejsze trofeum w boksie, jak sam mówi.
Tytuł obronił już sześć razy. Władymir jest mistrzem federacji IBF i WBO. Bracia rządzą, trwa wielka demolka w wadze ciężkiej. Można ich nie lubić. Można narzekać, że ich walki są nudne. Prawda - nie ma co liczyć na to, że któryś z braci odgryzie rywalowi ucho, jak zrobił to kiedyś Tyson. Z Kliczkami jest mniej hałasu, mniej krwi, ale ich klasę trzeba docenić.

Witalij to pewność siebie, doświadczenie. Jest na tyle dobry, by każdemu narzucić swój styl walki. Stłamsić. I znokautować. - Krok po kroku wykańcza rywala. No i ta presja, którą on wywiera... To kumulacja jego ciosów łamie obronę przeciwnika - mówił Sosnowski po porażce z Witalijem. „Dragon" wie, co mówi, bo w maju 2010 roku Witalij złamał go w ten sposób. - To nie jest maszyna, więc można go pokonać - twierdzi Polak. - Ale ten ktoś musiałby stoczyć absolutnie perfekcyjny pojedynek.

Pokonać mógłby go Władymir. Do walki, którą pasjonowaliby się kibice na całym świecie, która dałaby braciom rekordowe gaże, nigdy nie dojdzie. Nie chcą ze sobą walczyć. Obiecali to swojej mamie.
- To nasza wina, że nie mamy z kim boksować? Jesteśmy otwarci na każde wyzwanie - powtarza Witalij. Ma rację. Walczył z Solisem, który uważany był za tego, który może chociaż spróbować dobrać się Kliczce do skóry. Skończyło się na pierwszej rundzie i kontuzji Kubańczyka. Teraz Witalij zmierzy się z Tomaszem Adamkiem.

Polak docenia klasę rywala. Mówi o nim z szacunkiem. O Władymirze też. - Witalij ma już sporo lat, ale jest silniejszy od brata i odporniejszy na ciosy. Władymir jest lepszy technicznie, ale nie ma tak twardej szczęki. U każdego znajdzie się słabe punkty. Pokonać można obydwu - przekonuje Adamek.
Dzieciństwo Witalija i Władymira? Ciągłe przeprowadzki. Ojciec braci był żołnierzem w siłach powietrznych. Witalij urodził się w Kirgistanie, młodszy o pięć lat Władymir w Kazachstanie. - Poznaliśmy inne kultury, innych ludzi. Dlatego teraz jesteśmy otwarci na wszystkich - wspomina Witalij.

Czasy były ponure. - Przeszliśmy pranie mózgu, tak to trzeba określić. Związek Radziecki był dobry, Ameryka zła. Takie hasło obowiązywało. Amerykanie byli szaleńcami, którzy chcą zabić dobrych ludzi w Związku Radzieckim. I my w to wierzyliśmy. Dzieci miały powtarzane, że jeżeli będzie taka potrzeba, za kraj trzeba oddać życie - mówi Kliczko.

Ale byli szczęśliwi. Pamięta taką sytuację: wstaje rano i mówi rodzicom, że chce rower. Na drugi dzień go dostał. Miał lekcje muzyki i fotografii, trenował strzelanie z pistoletu automatycznego. Potem, kiedy był już zawodowym bokserem i mieszkał w Hamburgu, przyjaciel poprosił go, by wspólnie poszli na zawody strzeleckie. Witalij zajął w nich drugie miejsce. Dopiero wtedy przyznał się, że wie, o co chodzi w tym sporcie.
Ojciec powtarzał synom, że edukacja jest najważniejsza. W domu obowiązywała dyscyplina. - Każdego dnia po szkole musiałem wejść do gabinetu ojca i powiedzieć, jakie dostałem oceny. Nie lubiłem tego. Dzisiaj wiem, że to było dla mnie dobre - twierdzi Witalij. I on, i Władymir mają doktoraty.

Saleta wygrywa z Kliczką
Starszy z braci próbował różnych sportów, strzałem w dziesiątkę okazały się jednak sporty walki. Był rok 1989, może 1990. Witalij bardzo chciał zostać dobrym kick bokserem. Z ukraińską reprezentacją regularnie przyjeżdżał do Warszawy, by ćwiczyć na AWF-ie. Rzucał się w oczy. Bardzo wysoki chłopak, dobrze zbudowany, cholernie ambitny. I surowy technicznie. Tak go zapamiętał Jacek Urbańczyk, który trenował na AWF-ie. Najlepsi w kick boxingu byli wtedy Marek Piotrowski i Przemysław Saleta, który ćwiczył w grupie Andrzeja Palacza. Ukraińcy mieli swoich trenerów, czasami sparowali jednak z Polakami. Witalij zostawał po zajęciach, rozmawiał z naszymi zawodnikami, prosił, by mu pokazać nowe ćwiczenia.

To wtedy zakolegował się z Saletą, który krótko potem został mistrzem świata. - Przed moją walką o tytuł Witalij przyjechał do Warszawy specjalnie po to, by ze mną sparować - opowiadał Saleta „Magazynowi Sportowemu" rok temu, przed walką Kliczki z Albertem Sosnowskim. - Był duży i silny, a ja zawsze miałem w kick boxingu problemy ze sparingpartnerami. Trenowałem z bokserami, którzy oczywiście nie zgadzali się na kopanie. Sparingów z Witalijem nie pamiętam za dobrze, ale wiadomo, że miałem nad nim przewagę. Ja byłem doświadczony, a on miał 18 lat i dopiero się uczył. Pamiętam za to, że już wtedy był bardzo niewygodnym rywalem. Te jego ruchy... Nigdy nie wiadomo, co zrobi. I bije bardzo mocno.

Saleta stoczył walkę z Witalijem. - Na lodowisku ułożono podłogę i rozstawiono ring. Zimno było strasznie. Wygrałem siedem rund, na punkty - mówi Polak.

Witalij przyjeżdżał do Warszawy jako kadrowicz i podczas zgrupowań mieszkał na AWF. Bywał też w Relaksie - słynnej knajpie na terenie uczelni. - Chodziliśmy tam razem. I nie pamiętam żadnej zadymy z jego udziałem. To nie był i nie jest gość, który chce się napić i rozrabiać. Nie jest rozrywkowy - twierdzi Saleta.

W kick boxingu Kliczko sześć razy był mistrzem świata - najpierw amatorów, potem zawodowców. I rzucił ten sport. Wyznaczył sobie nowy cel - boks. Był rok 1996. Panią Nadię, matkę braci Kliczków, odwiedził Don King. Słynny promotor chciał, by Witalij i Władymir zostali jego bokserami. Z panią Nadią napił się wódki, nic jednak nie wskórał.

Zaprosił braci do swojej rezydencji na Florydzie, ale znowu nie udało mu się podpisać z nimi kontraktów. To Witalij odmówił. Powiedział, że King nie jest szczery.
W tym samym roku Władymir został w Atlancie mistrzem olimpijskim. Witalij na igrzyska nie pojechał. Został usunięty z reprezentacji, bo w jego organizmie wykryto sterydy. Nie wypiera się, że je brał. Więcej - do wszystkiego się przyznał. Tłumaczył, że sterydy były użyte jako lek przeciwbólowy po kontuzji nogi.
Po igrzyskach bracia podpisali kontrakty z niemiecką grupą promotorską „Universum". Zostali zawodowcami. Zaczął się nowy rozdział w ich życiu.

Zakrętas za ucho
- Wtedy poznałem Władymira, a z Witalijem na dobre się zakumplowałem - mówi Saleta, który dołączył do „Universum" kilka miesięcy później. - Oni od zawsze kolekcjonowali samochody, pamiętam ich kanarkowe volvo 850. Po podpisaniu kontraktu z „Universum" kupili jeepa wranglera. Kiedy włóczyliśmy się we trzech, musieliśmy zabawnie wyglądać. Albo groźnie. Ja mam 194 cm, a jestem najmniejszy.

Saleta zaczął z braćmi sparować. I nie są to dla niego wesołe wspomnienia. - Sparingów z Witalijem nie cierpiałem. Każde uderzenie bolało. Prawą ręką ciosy zadaje tak, że widzisz nadlatującą pięść, blokujesz uderzenie, a i tak dostajesz w tył głowy, za ucho, takiego zakrętasa. Trudno to wytłumaczyć. Jego atutem jest wzrost, refleks i dobra praca nóg. W dystansie kontroluje wszystko. Jak ktoś chce się przedrzeć, to Witalij robi klincz i dalej walczy po swojemu.

Nikt nie chciał z nimi sparować. Bracia byli bardzo groźni, przynajmniej w początkach zawodowej kariery. Każdy trening traktowali jak wojnę. - Dlatego nie sparują ze sobą - twierdzi Saleta.

- Zrobili to raz i zakończyło się bitwą, katastrofą. Nie widziałem tego, ale słyszałem, że chcieli się pozabijać. Jestem w stanie w to uwierzyć, bo byłem świadkiem, jak pierwszego dnia zgrupowania bułgarskiego pięściarza odwieziono do szpitala. Złamań nie ma co liczyć - nosy, szczęki, ręce, wszystko pękało. Po pierwszym sparingu jeden z Amerykanów w nocy wyjechał na lotnisko, po prostu uciekł.
Sport to dla Witalija za mało. Ma dom w Los Angeles, ale interesuje się sprawami Ukrainy. Zaangażował się w politykę, na początku 2010 roku założył partię Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, której został liderem. Wcześniej startował w wyborach na burmistrza Kijowa. Wsparł Pomarańczową Rewolucję, na Majdanie przemawiał do swoich rodaków. W walce z Dannym Willimsem miał pomarańczową szarfę przy spodenkach.

Jego żona, Natalia, przyznała, że bała się o męża. Powiedziała, że polityka jest bardziej niebezpieczna od boksu. Pobrali się w 1996 roku, mają trójkę dzieci. - Inwestuję w ich edukację. Mam marzenie, by uczyły się na Harvardzie. A to marzenie będzie mnie sporo kosztowało - mówi Witalij. Człowiek rodzinny. Spokojny. - W boksie wszystko jest prostsze, jeżeli ma się takiego brata - twierdzi Władymir. - Witalij to urodzony wojownik, ja musiałem długo na sobą pracować, by się nim stać.

Witalij w lipcu skończy 40 lat. I już jako czterdziestolatek - 10 września - zmierzy się z Adamkiem.

Czytaj więcej w "Przeglądzie Sportowym".

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Artur1969
Data: 19-04-2011 11:18:02 
dobry tekst
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 19-04-2011 11:28:58 
Bardzo ciekawy dobry artykuł : )
 Autor komentarza: DAB
Data: 19-04-2011 11:46:26 
Dobry tekst, szczególnie Zakrętas za ucho:)
 Autor komentarza: Kronk
Data: 19-04-2011 11:58:33 
Zgadzam się dobry tekst. Kliczki szczególnie Vitek to jedni z ostatnich już przedstawicieli Sowieckiego sportu ponieważ Vit miał 20 lat jak rozpadło się imperium. Zawsze wokół sportowców z ZSRR rozciągała się ciekawa atmosfera oni w czasach zimnej wojny fascynowali zachód swoimi wynikami i podejściem do treningów które były twarde i wielokrotnie towarzyszyły im afery dopingowe. Mimo tego na olimpiadach zawsze zdobywali grad medali wielokrotnie pokonując USA co miało duże znaczenie propagandowe. Kliczki są gigantami sportu Ukraińskiego jak legendy takie jak Siergiej Bubka, Anatolij Pisarenko, Oleg Błochin, Ihor Biełanow, Valeri Borzov czy Szewczenko. Nasi wschodni sąsiedzi zawsze mieli się czym pochwalić w sporcie to fajnie że wspólnie organizujemy Euro. Co do wypowiedzi Kliczki o praniu mózgu jakie przeszedł to chyba trochę przesadził przecież okres jego dorastania i wczesnej dorosłości przypadł na pierestrojkę i okres rządów Gorbaczowa także nie było tam tak tragicznie jak za Breżniewa na przykład. ZSRR był bardziej liberalny w tamtym okresie co nie zmienia faktu że na pewno nie było wtedy tak kolorowo ponieważ nawet obecnie wolność słowa czy prawa człowieka są łamane na Ukrainie czy w Rosji.
 Autor komentarza: silny
Data: 19-04-2011 12:24:43 
Ciekawe w ktorej rundzie Adamek padnie na kolana przed Witem.Tylko zeby to lanie za szybko sie nie skonczylo bo Tomcio za malo zbierze na twarz.Chcialbym zeby Witalij oprawial go przez 8-10 rund , a pozniej marzy mi sie taki ciezki , ale jakze przyjemny dla moich oczu nokaut na Adamku podobny do nokautu jaki Manny Pacquiao zafundowal Rickyemu Hattonowi.
 Autor komentarza: kazah7
Data: 19-04-2011 12:30:56 
silny dlaczego chcesz, żeby twój rodak został znokautowany? Nie chcesz żeby wygrał? Dlaczego?
 Autor komentarza: NOSFERATU1922
Data: 19-04-2011 12:31:17 
silny
Masz ochote zobaczyc fajny nokaut ? Wlacz sobie walke Golego z Lennoxem albo Brewsterem.
 Autor komentarza: lukaszenko
Data: 19-04-2011 13:00:07 
No faktycznie, fajnie i ciekawie napisany artykul..
 Autor komentarza: drozdi
Data: 19-04-2011 13:00:11 
Nosferatu

Ja tam widzę kilka nokdaunów ale żadnego ciężkiego nokautu...
 Autor komentarza: mocuch
Data: 19-04-2011 13:02:24 
Już niedługo skończy się panowanie ukraińskich gigantów. David Haye stłamsi Władka, aż miło będzie popatrzeć a Adamek w walce z Vitkiem pokarze nam kolejną mistrzowską szermierkę na pięści z której oczywiście wyjdzie zwycięsko. KOniec ery Braci Kliczków.
 Autor komentarza: Paulpolska
Data: 19-04-2011 13:03:21 
No to się dowiedziałem czegoś nowego o Witaliju ;] fajny tekst
 Autor komentarza: saimon
Data: 19-04-2011 13:03:47 
silny jest debilem i musicie mu wybaczyć, to trol internetowy, zakała tego forum, watomózgi cieć bez wykształcenia
 Autor komentarza: vvanted
Data: 19-04-2011 13:17:11 
Jak będzie artykuł o Tysonie, to też wrzucicie zdjęcie Adamka?
Prowadzicie kampanie promującą Adamka? Publikujecie wypowiedzi ekspertów chwalących Tomasza, ale wypowiedzi ekspertów nieprzychylnych Adamkowi znaleźć tutaj ciężko...a takie są na zagranicznych portalach, które musicie czytać żeby być na bieżąco z informacją.
Myślałem, że dziennikarz powinien obiektywnie przedstawiać obraz sytuacji, a nie wybierać sobie artykuły, oceny i publikacje, które mu się podobają.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 19-04-2011 14:10:43 
Obiektywnie wygląda to tak Tomek jest urodzonym cruiserem który chce zawojować wagę ciężką, jak do tej pory wygrywa niezwykłą inteligencją ringową i hartem ducha, faworytem w potyczce z legendarnym Vitalim nie jest i nie będzie co nie oznacza, że nie ma szans, bo jakieś są, każdego da się oszukać bo każdy jest człowiekiem, a nic co ludzkie nie jest nam obce tym bardziej niespodzianki, najzabawniejsze byłoby jakby "waciany" Tomek(ciekawe co na to Gołota z Maddalone) usadził Kliczkę po raz pierwszy w karierze to by było wydarzenie, już nawet nie wspominam o tytule bo to wtedy kłania się istna galeria sław boksu zawodowego, ja osobiście nie mogę się doczekać samego wstępu czyli twarzą w twarz, na samą myśl się wzdrygam.
 Autor komentarza: Legionnaire
Data: 19-04-2011 14:16:43 
Obiektywnie to szanse Tomka sa znikome , wszystko inne jak przegrana bedzie wielka niespodzianka , oby sie tak stalo ale brak mi wiary!!
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 19-04-2011 14:28:29 
silny
Data: 19-04-2011 12:24:43
jesteś chłopie nie normalny skoro chcesz rodaka naszego Tomka porażki i zwycięstwa nacjonalisty ukraińskiego !!!
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 19-04-2011 14:29:15 
siwy pewnie jest żydem i masonem albo mosadu agentem dlatego kibicuje nie naszemu rodakowi patryjocie...
 Autor komentarza: Legionnaire
Data: 19-04-2011 14:31:49 
Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 19-04-2011 14:28:29
silny
Data: 19-04-2011 12:24:43
"jesteś chłopie nie normalny skoro chcesz rodaka naszego Tomka porażki i zwycięstwa nacjonalisty ukraińskiego !!! "


Raczej bym powiedzial patriota Ukrainski , a to chyba zadne przestepstwo???!! Co do reszty pelna zgoda.
 Autor komentarza: nik
Data: 19-04-2011 15:02:07 
Jak glugo szanowna Redakcja bedzie tolerowala tego Silnie chorego na glowe trola?

Co do lokalizacji walki przeciez Kliczko jest mistrzem i to on stawia warunki, dziwie sie ze niektorzy sie dziwia:) Dla Adamka to jeszcze lepiej, niech sie chlop zajmie treningiem a nie takimi pobocznymi sprawami.
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 19-04-2011 16:49:23 
Niech "Silny" nadaje. Głupki też są potrzebne.
Na tle jego wypowiedzi każdy może poczuć się mądrym i eleganckim.
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 19-04-2011 17:53:16 
Haye ma szanse z Wladimirem,ale Tomasz z Vitalijem raczej znikome.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 19-04-2011 18:07:31 
świetny artykuł tylko zdjęcie nie pasuje. Vitali to autentyczny misztrz, tyle lat i wciąż daje lekcje boksu swoim przeciwnikom.
 Autor komentarza: cisiek
Data: 19-04-2011 20:31:02 
Nie ma co się oszukiwać, co do szans Adamka. Przewidywany przebieg walki już opisywałem... Ale i tak mam nadzieję, że Adamek Witka wypyka :-)
 Autor komentarza: milek762
Data: 19-04-2011 20:38:48 
ciekawy artykuł ciekawie czy Saleta troche pokoloryzował o rzekomej przyjazni z Kliczkami!


fakt że wieku 4o lat Vitalij jeszcze walczy na wysokim poziomie budzi ogromny respect !! vitalij nie ma takiej już szybkości ale nadal bardzo gozny , Władimir również utalentowany ale mniej odporny
bardziej rodzinny jest dla mnie vitalij! Władimir to taki playboy mam wrażenie!!Adamka nie przekreślam ale faworytem niebędzie !
ja Za styl podziwiam zarówno Lenoxa jak vitalija

wielka szkoda że nie ma takiej gwiazdy Jak LEnnox Lewis !
 Autor komentarza: lipabad
Data: 19-04-2011 21:44:48 
Mega artykuł.Ciekawy i wciągający czytelnika.Dzięki
 Autor komentarza: Kopyto
Data: 20-04-2011 00:11:12 
tygrys
Obecnie z Vitalijem kazdy ma znikome, ale najmniej znikome ma wlasnie Adamek. Troche dziwi wybór braci, musza sie czuć bardzo pewni siebie. Przeciez Adamek z Władkiem szanse miałby iluzoryczne, tak samo Haye z Vitalijem. Na odwrót to Haye z Władem owszem ma, tak samo Tomasz może obskoczyć Vitka.
 Autor komentarza: polrex
Data: 20-04-2011 02:18:43 
Adamek musialby byc znikajacym punktem...
tak dobrze uciekac by nie zostac trafionym,
moze 1-2-3 rundy uciekac, ale od 4 rundy Witalij go zacznie trafiac...
i to obojetnie gdzie...czy na rekawice, czy przedramiona, czy w bark,

kazdy cios Kliczki wsztrzasnie Adamkiem, jakby go podlaczyli do pradu,

gdyby Witalil mial krótkie/normalne rece jak Butterbean czy Botha z RPA,

ale Kliczko ma rece...do samej ziemi,
zesieg ramion i rozstawienie nóg, dojscie... dwa kroki i Kliczko jest na drugiej stronie ringu...

Adamek powinien sparowac z Wachem czy innym wysikim i chudym a przez to szybkim zawodnikiem,

to bedzie jak walka Bruce Lee z Al Jabarrem...tym czarnym murzynem koszykarzem, to bedzie groteska

PS
jezeli Adamkowi udaloby sie przetrwac 12 rund to czapki z glów bylby bohaterem na calym swiecie
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.