ELB: KAMIL GARDZIELIK

Redakcja, Informacja własna

2011-02-23

Kamil Gardzielik z PKB Poznań, mimo iż dopiero w sierpniu skończy 19 lat (ur. 2 sierpnia 1992 r.), jest w tej chwili (po przejściu Kamila Szeremety do kat. średniej) najlepszym amatorskim pięściarzem wagi do 69 kg w Polsce. Jest to o tyle interesujące, gdyż wychowanek Zagłębia Konin (trenował pod okiem Pawła Podlasa) nie ma jeszcze w dorobku żadnego medalu seniorskich Mistrzostw Polski (jest Młodzieżowym Mistrzem Polski z lat 2009-2010 oraz Mistrzem Polski kadetów z lat 2007-2008).

Młody pięściarz z Poznania boksuje w kadrze narodowej od 2006 r., kiedy to reprezentował nasz kraj (w kat. do 46 kg) podczas Mistrzostw Europy Uczniów w Nikołajewie. Dwa lata później, boksując w kategorii lekkiej (60 kg) wystąpił na Mistrzostwach Europy kadetów w bułgarskim Płowdiw, ulegając w pierwszym pojedynku nieznacznie na punkty późniejszemu złotemu medaliście, Oleksandrowi Pilipienko z Ukrainy. W tym samym roku wygrał w Usti nad Łabą pierwszy międzynarodowy turniej bokserski.

W 2009 r. rozpoczął rywalizację w gronie juniorów, by po 6 miesiącach startów wygrać turniej o Czarne Diamenty w Myszkowie. W sierpniu tegoż roku, w wieku 17 lat, sięgnął w Szczecinie i Schwedt po brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy, przegrywając na punkty (3-6) półfinałowy pojedynek z obecnym zawodowcem, Markiem Heffronem z Anglii.

W ubiegłym roku Kamil godnie reprezentował Polskę podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Baku, docierając do ćwierćfinału, w którym stoczył zacięty (przegrany 2-6) pojedynek z późniejszym mistrzem, rewelacyjnym Brazylijczykiem Davidem Lourenco. Dwa miesiące później udanie zadebiutował w gronie seniorów podczas Igrzysk Sportów Walki, które odbywały się w Pekinie, przywożąc z Chin brązowy medal.

Od tamtej pory (1 września 2010 r.) przegrał tylko jeden pojedynek (z Włochem Giulio Zito w Radomiu, udanie rywalizując w kraju i za granicą. Ma także za sobą walki w Międzynarodowej Bundeslidze Bokserskiej, w której zadebiutował duńskim Skive w listopadzie ub. roku).