LIGA ZAWODOWA - ZASADY FUNKCJONOWANIA

20 listopada rusza najnowszy projekt AIBA - Liga Zawodowa. Choć już dwa tygodnie temu odbył się pierwszy pokazowy mecz między Astana Arlans vs Istanbulls, to większość kibiców bokserskich nie ma większego pojęcia na jakich zasadach opierać będą się te zawody. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam koncepcję całego przedsięwzięcia. Pan Adam Kusior opowiedział nam czemu służyć ma owa Liga i jaki jest jej główny zamysł.

- Jak to jest, że zawodnik przychodzi na salę, trenerzy poświęcają mu czas, klub daje pieniądze, związek wysyła na międzynarodowe imprezy, płaci stypendia i taki bokser przechodzi na zawodowstwo, a wszyscy którzy budowali jego karierę nie mają z tego kompletnie nic? Czas z tym skończyć i tak właśnie powstała Liga Zawodowa. Zawodnik jednego roku boksuje jako zawodowiec w lidze, zarabia pieniądze. Przychodzą Igrzyska Olimpijskie, przygotowuje się i o ile w Lidze nie zdobył kwalifikacji to wywalcza ją sobie w kasku i walczy na Olimpiadzie. I tak może zdobywać trofea jako amator, a w Lidze Zawodowej zarabiać bardzo dobre pieniądze - opowiada aktualny delegat techniczny oraz supervisor AIBA.

Do boju stanie dwanaście drużyn z trzech kontynentów. Będą to: Los Angeles Matadors, Memphis Force, Mexico City Guerreros, Miami Gallos z Ameryki, Astana Arlans, Baku Fires, Pekin Dragrons, Incheon Red wings z Azji oraz Istanbulls, Milano Thunder, Moscow Kremlin Bears oraz Paris United z Europy. Jak łatwo zauważyć każdy kontynent tworzy oddzielną grupę składającą się z czterech drużyn. Zawody będą rozgrywane systemem mecz i rewanż - dwukrotnie u siebie i tyle samo na wyjeździe z każdą z trzech drużyn. Jak łatwo wydedukować każda z drużyn w fazie grupowej stoczy 12 meczów. Do finału awansują trzej zwycięzcy z każdego kontynentu oraz najlepszy team z drugiego miejsca. Wielki finał odbędzie się w Makau, a dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda około miliona dolarów.

Zawodnicy startować będą w 5 kategoriach wagowych: koguciej (54 kg), lekkiej (61 kg), średniej (73 kg), półciężkiej (85 kg) i superciężkiej (+91 kg). Promotorzy z Ligi Zawodowej mają obowiązek zatrudnić od trzech do siedmiu zawodników z kraju danej drużyny, a pozostali muszą być wybrani z draftu, czyli z wszystkich bokserskich federacji będą zgłaszani najlepsi amatorzy, którzy będą mogli podpisywać kontrakt na walki w Lidze Zawodowej. Bokserzy będą otrzymywali pensję oraz premię za sukcesy w Lidze. Trenerzy dla każdej z drużyn również będą wybierani z draftu, na liście jest ich aktualnie sześćdziesięciu, a z każdym teamem pracować będzie przynajmniej dwóch.

Trochę odnośnie spraw technicznych. Każda z walk w fazie drużynowej będzie trwała pięć rund po trzy minuty. Bokserzy, jak na zawodowców przystało, walczyć będą bez koszulek i kasków. Zawodnicy z wag koguciej i lekkiej będą walczyli w rękawicach ośmiouncjowych natomiast w pozostałych wagach dziesięciouncjowych. Co ciekawe rękawice będą tak jak w boksie amatorskim na rzepy, będą one zakładane dopiero na ringu po dokładnym sprawdzeniu. Obowiązywać będą bandaże pięciometrowe, a trener przeciwnej drużyny ma obowiązek ich sprawdzenia. Działania te mają zapobiec aferom, które nie są rzadkością w boksie zawodowym. Walki sędziować będzie trzech sędziów systemem zawodowym, czyli runda bez nokdaunów punktowana będzie 10:9 dla zwycięzcy. Po każdej rundzie na ekranie pokazywany będzie wynik punktowy, zatem kibic będzie znał punktację sędziowską na bieżąco.

Ciekawostką jest, iż AIBA będzie prowadziło ranking najlepszych zawodników w danych wagach. Zmierzą się oni pod koniec sezonu w zawodach indywidualnych w których walki trwać będą po siedem rund. Zwycięzcy w poszczególnych wagach zdobędą kwalifikacje olimpijskie.

Ligę Zawodową można uznać za bardzo ciekawy eksperyment, jednak czy ten projekt okaże się konkurencyjny dla boksu zawodowego w klasycznym wydaniu i będzie w stanie zatrzymać najlepszych amatorów? Przekonamy się w ciągu najbliższych paru lat.

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

W serwisie pracuje od 2010r. Twórca artykułów, informacji własnych, a przede wszystkim wywiadów z polskimi pięściarzami, ludźmi boksu w naszym kraju. Relacjonował wiele bokserskich gal z ramienia Bokser.org.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 15-11-2010 21:38:53 
Jak beda placic podobne pieniadze jak w NBA lub NHL to moze zatrzymaja tam dobrych amatorow.
Ale skad na to wziasc tyle kasy?Takie zawody nie beda mialy zainteresowania jakim ciesza sie np mecze NBA.
 Autor komentarza: Saito
Data: 15-11-2010 21:39:08 
No to już wiemy co będzie planował w najbliższym czasie Povetkin żeby uciec przed Klitschko ;)
 Autor komentarza: G0ral
Data: 15-11-2010 21:45:53 
Zobaczymy jak to się potoczy...
 Autor komentarza: Ned
Data: 15-11-2010 21:52:36 
Nawet jeśli pomysł chwyci, to trzeba będzie co najmniej kilkunastu lat, żeby to przyciągnęło jakieś sensowne pieniądze, a co za tym idzie sensownych zawodników.
 Autor komentarza: DarekR
Data: 15-11-2010 22:38:44 
To jest zajebisty pomysł. Przecież tutaj mogą być najlepsze walki. Jeżeli ktoś nie patrzy na nazwiska, tylko na to jak kto walczy, to zobaczycie, że tutaj będzie bardzo wysoki poziom. Może w końcu coś się ruszy w ciężkiej HW
 Autor komentarza: punch
Data: 16-11-2010 10:46:16 
Wydaje mi się, że to jest dobry pomysł ale w wykonaniu ,,działaczy" z AIBA będzie to kolejny popis przekrętów i matactw.Obym się mylił ale problem w tym, że w tym temacie jeszce się nie pomyliłem. Niestety.
 Autor komentarza: Martinez1985
Data: 16-11-2010 11:12:43 
4 druzyny na europe prawie na 50 krajow niech druzyna ma po 2 zawodnikow w kategori to az 8 a co z reszta
 Autor komentarza: arnold82
Data: 16-11-2010 11:42:27 
Zawsze mnie dziwiło i śmieszyło dzielenie sportu na wysokim poziomie na zawodowy i amatorski. Kulej w ostatnim wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" twierdzi podobnie. Bokser czy judoka który jedzie na olimpiadę i który poza sportem nie ma innego zajęcia to żaden amator tylko zawodowiec pełną gębą.

Niech próbują!
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.