NAJLEPSI BOKSERZY WYBRANI PRZEZ AIBA

Adam Jarecki, aiba.org

2010-11-14

Podczas zeszłotygodniowego zjazdu AIBA wybrano najlepszych bokserów amatorskich tego roku. Statuetki wręczył świeżo wybrany na drugą kadencję prezydent Ching-Kuo Wu. W kategorii mężczyzn zwycięzcą wybrany został Artur Beterbijew (na zdjęciu) z Rosji. Ten 25-latek to aktualny mistrz Europy i Świata w wadze do 81 kilogramów. W finale Mistrzostw Europy w Moskwie pokonał przez RSC w pierwszej rundzie na oczach rosyjskich kibiców francuza Abdelkadera Bouhenia, któremu nie dał nawet szans na zdobycie punktu.

Wśród kobiet statuetkę otrzymała już po raz drugi z rzędu Katie Taylor z Irlandii. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Barbados wygrała z Cheng Dong z Chin i zdobyła już trzeci tytuł MŚ wagi lekkiej. Co ciekawe, była to jej setna wygrana walka na sto sześć odbytych. Po tym jak otrzymała owe wyróżnienie powiedziała parę słów w ramach podziękowań.

- Chciałam podziękować AIBA za tę nagrodę. To dla mnie wielki zaszczyt być uważaną za najlepszą zawodniczkę wśród kobiet na całym świecie. Jestem szczęśliwa, że boks kobiecy będzie gościł na najbliższej olimpiadzie w Londynie już za dwa lata. W Londynie pokażemy na co stać boks w naszym wykonaniu - oznajmiła Taylor.

Ostatnim wyróżnieniem była nagroda dla najlepszego młodzieżowca, która powędrowała do Shabana Shahpalangova z Azerbejdżanu. Jest on aktualnym młodzieżowym Mistrzem Świata wagi muszej, a tytuł ten zdobył podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Baku w tym roku w kwietniu.