KIBIC ZROBIONY 'W WAŁA'

Po raz kolejny na gali grupy promotorskiej Tomasza Babilońskiego mieliśmy do czynienia z oszustwem ze strony sędziów, zapewne działających pod presją samego organizatora imprezy, który jednak stanowczo zaprzeczył, jakoby wywierał wpływ na ich decyzje. Można jednak poważnie wątpić w intencje promotora, który kilka godzin po gali, widząc niewątpliwie lawinę krytycznych komentarzy kibiców pojawiających się na portalach bokserskich, próbował ratować swoją mocno nadszarpniętą reputację. Walkę Dariusza Snarskiego (31-31-2, 6 KO), którego prawdziwy rekord powinien wyglądać następująco: 32-30-2, 6 KO, z Krzysztofem Cieślakiem („16-1, 5 KO”), wygrał zdecydowanie ten pierwszy. Żaden ekspert nie powinien mieć w tej kwestii najmniejszych wątpliwości. Nawet jeden z komentatorów gali w Łomiankach Krzysztof Kosedowski, stanowczo wyrażał swój niesmak w stosunku do skandalicznego werdyktu. Może dlatego, że sam przed laty był pięściarzem i doskonale wie, jaki to ciężki kawałek chleba. Nie można tego niestety powiedzieć o drugim z komentatorów, pracującym w serwisie internetowym medialnie patronującym grupom Tomasza Babilońskiego i Andrzeja Wasilewskiego.

Ta skandaliczna sytuacja będzie również testem wiarygodności dla Polskiego Związku Bokserskiego, ponieważ stawką pojedynku był m.in. pas zawodowego mistrza Polski, a walkę punktowało dwóch sędziów z naszego kraju. Należałoby także oczekiwać stanowiska federacji WBC, której pas bałtycki „zdobył” w tej walce Cieślak, choć wobec braku formalnego protestu sprawa może przejść bez echa. Sam pięściarz podjął jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję i ogłosił zamiar zakończenia kariery, co zapowiadał zresztą już przed walką. Po jego chamskim zachowaniu i obraźliwym geście pokazanym kibicom, głośno wyrażającym słuszną dezaprobatę wobec krzywdzącego „Snarę” werdyktu, lepiej abyśmy nie mieli zbyt szybko okazji oglądać go między linami ringu. Zwłaszcza, że ostatnie walki wygrywał dzięki sędziowskim przekrętom i powinien dostać czas na przemyślenie swojego postępowania i sportowej przyszłości. Jest to również chwila na poważną refleksję w kierownictwie TVP, które podpisało z grupą Babilońskiego kontrakt na transmitowanie gal i kolejną będzie pokazywać na antenie programu pierwszego już w najbliższą sobotę. Boks zawodowy i tak nie cieszący się zbytnią popularnością w Polsce, nie potrzebuje takiej „promocji” w mediach.

Szkoda, że skandaliczny werdykt odebrał kibicom radość z przeżywania sportowych emocji, gdyż trzeba przyznać, że jak na poziom polskich gal bokserskich, byliśmy świadkami naprawdę interesujących pojedynków, zwłaszcza w walce wieczoru oraz w starciu Ismaila Tebojewa (3-0-1, 2 KO) z Mariuszem Biskupskim (14-12, 5 KO). Niestety również doświadczony poznański pięściarz może czuć się pokrzywdzony werdyktem sędziów, gdyż walkę z Tebojewem powinien co najmniej zremisować. Niezasłużone porażki Snarskiego i Biskupskiego stawiają Babilon Promotion w złym świetle, ale kładą się jeszcze większym cieniem na środowisku sędziowskim, które w tym kontekście jawi się jako równie skorumpowane jak w polskim futbolu. Narzekamy na upadek boksu amatorskiego w Polsce. Ale jak do tego niezwykle ciężkiego i niebezpiecznego sportu mają garnąć się młodzi ludzie, skoro narażając w ringu własne zdrowie ryzykują, że zostaną ocenieni przez „drukarza” w białym uniformie? Na szczęście jest jeszcze w naszym kraju wielu uczciwych, pełnych pasji do boksu sędziów, w których można pokładać nadzieję na pozytywne zmiany, przede wszystkim w boksie amatorskim, gdyż wąskie grono polskich „chcących dobrze” sędziów walk zawodowych, sprawia wrażenie niezdolnego do wewnętrznej reformy i w pełni dyspozycyjnego wobec nieuczciwych promotorów.

Takie sytuacje są również testem dla rodzącego się w bólach, polskiego środowiska dziennikarzy piszących o boksie. Każdy z polskich serwisów bokserskich ma na sumieniu grzech uległości w stosunku do promotorów. Ceną za niezależność jest na ogół zablokowanie dostępu do informacji, a nawet wstępu na gale z akredytacją prasową. Nie ma jednak innej drogi i warto zapłacić cenę takich ograniczeń, aby obronić prawdziwą niezależność. W przeciwnym razie pozostaje upokarzająca rola klakierów piszących na zamówienie. Skoro polscy promotorzy mentalnie funkcjonują jeszcze w realiach niemal totalitarnych, w których nie ma miejsca na wolność wypowiedzi i dziennikarski obiektywizm, to rolą kibiców płacących za oglądanie walk i dziennikarzy opisujących te wydarzenia, jest uświadomienie całemu środowisku bokserskiemu, że „drukowanie” walk i odgórne sterowanie przekazem medialnym jest brnięciem w ślepą uliczkę. Promotorzy powinni w końcu przyjąć do wiadomości, że handlowe hasło „klient nasz pan” ma zastosowanie również do ich działalności, gdyż dla nich „pięściarz i kibic nasz pan”. O ile nie mam na razie wiary w siłę polskiego środowiska mediów bokserskich, o tyle wierzę w dojrzałość polskich kibiców, którzy dłużej nie pozwolą na takie lekceważące traktowanie ze strony promotorów, ponieważ dla kibiców boks to naprawdę wspólna pasja.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: meahh
Data: 11-10-2010 15:02:13 
Skandal! Skandal! Skandal!

Wstyd mi za taka Polske!
 Autor komentarza: Paulpolska
Data: 11-10-2010 15:10:34 
To jest już 3 porażka Cieślaka z rzędu ;]
 Autor komentarza: LeftHook
Data: 11-10-2010 15:12:14 
Świetny artykuł, mam nadzieję że niedługo werdykt zostanie zmieniony. Z resztą walka była o pasy mistrza polski i pas bałtycki WBC jak już wyżej napisano. Nie można tego tak zostawić!
 Autor komentarza: Emilio
Data: 11-10-2010 15:15:08 
Promotor Snarskiego powinien wysłac protest do PZB, to nie może przejśc bez echa. Jesli będzie nieformalne zezwolenie na to zeby działy sie wałki to przekręty będa nadal sie zdarzać...
 Autor komentarza: Grant
Data: 11-10-2010 15:20:23 
Poniższa wiadomość łamie postanowienia regulaminu. Użytkownik Grant piszący z IP: 79.191.121.174 dostaje ostrzeżnie. Jeśli będzie dalej łamał regulamin, zostanie usunięty ze społeczności użytkowników serwisu.


Cieślak to parówka !!
 Autor komentarza: lefthook2012
Data: 11-10-2010 15:20:58 
Droga redakcjo....trafny artykul...lepiej pozno niz wcale...Nie mam nic do Wasilewskiego ale Babilonski to jest czlowiek o strasznie niskim poziomie kultury osobistej ... no i oczywiscie juz dawno pisano o jego smykalce do oszustw...nie tylko w ringu ale i wokol.. nieplacenie zawodnikom za walki...to nie sa pogloski to sa fakty...spytajcie Snary...albo jego zone lepiej....smutne to ale to prawda ...niestety... no i jaki wniosek? czarno widze boks zawodowy skoro tacy ludzie sie tym trudnia... ZAL TYLKO ZE DIABLO POZWALA MU Z PASEM DO RINGU WCHODZIC BO TO SZWAGIER I TAK WYPADA...MOIM ZDANIEM ...KRZYSIU ON NIE JEST WART BY CI BUTY WIAZAC CHLOPIE...to tyle przepraszam ale sie unioslem...
 Autor komentarza: fethir
Data: 11-10-2010 15:21:18 
Skandal! Takie cos niszczy boks.
Niedlugo u nas bedzie jak w niemczech
 Autor komentarza: shannon0briggs
Data: 11-10-2010 15:35:42 
Ogladalem wczorajsza walke z radoscia, ze dojdzie do konfrontacji Snarskiego - piesciarza u schylku kariery z "prospektem" (cudzyslow jak najbardziej wymowny) - Cieslakiem. Liczylem, ze Snara utrze nosa Skorpionowi, ktorego wizerunek po walce z Zeganem (ewidentny przekret) w moich oczach stanal w zlym swietle. Kiedy po 8 rundach widzialem juz tak przygniatajaca przewage punktowa Snary (wg mnie 2 runda remis, moze 8 nieznacznie dla Cieslaka, co daje 6 pkt przewagi) nie sadzilem, ze sedziowie moga dokonac tak ABSURDALNEGO przekretu. Nawet jesli policzyc 9 i 10 runde dla Skorpiona w stosunku 10-8 (faktycznie w tych dwoch przewage, tyle, ze nie na 10-8 tylko 10-9 nieznacznie mial "mlody") to i tak nie wystarczaloby do zwyciestwa. To co zobaczylem to po prostu SKANDAL. Szkoda Snary, naprawde szkoda.

A Cieslak niech juz konczy te swoja zalosna "karierzyne" bo wstyd. Czlowiek bez honoru, wnioskujac jeszcze po Jego wypowiedzi o swojej "bajecznej taktyce zrealizowanej jak trzeba".
 Autor komentarza: RaFIChWdP
Data: 11-10-2010 16:05:39 
A TAM NIE MA TEGO ZŁEGO,,BaBILON SAM SOBIE ROBI KRECIĄ ROBOTE Z JEGO ZAWODNIKAMI NIKT NIE BEDZIE CHCIAŁ WALCZYC SPONSORZY SIE ODSUNĄ A W KONCU ZAWODNICY BABILONA ODEJDĄ OD NIEGO BO BEDA IM PRZYPINANE ŁATKI JAKIEGO TO MAJA PROMOTORA WALKARZA
 Autor komentarza: jerry
Data: 11-10-2010 16:09:33 
Babylonski ...przepros wszystkich i oddaj Pasy ...i odejdz z boksu ..tyle tylko mozesz zrobic . Jestes skonczny . Nikt nie przyjdzie na twoje gale a i w oczy pluc ci beda . tego chciales ?...
 Autor komentarza: StonkaKartoflana
Data: 11-10-2010 16:27:01 
Leonard po niesłusznym remisie w rewanżu z Hearnsem (Leonard dwa razy zaliczył deski) oficjalnie powiedział że Hearnsowi należała się wygrana...to się nazywa klasa!!! Cieślak niedorobiony bokser dostał wpie.dol od 42 latka i jeszcze kozaczy. Babiloński to cieć wychowany na bazarowych cwaniactwach. Snarski z rekordem 31-31 jest dużo lepszym bokserem niż niejeden niedojebek Babilońskiego z rekordem 30-0 nabitym na półkalekach. Brawo dla Snarskiego dla kibiców jesteś prawdziwym wojownikiem!
 Autor komentarza: czerwony
Data: 11-10-2010 16:29:55 
BOJKOT TVP!!!

Odejdzie telewizja i rura im zmięknie. Będą MUSIELI nauczyć się sprawiedliwości w tym sporcie. Podobnie było w USA. Walki się skończyły, gdy TV postawiła twarde warunki: albo boks na szklanym ekranie, albo wałki.
 Autor komentarza: am26
Data: 11-10-2010 16:33:05 
Artykuł 1 klasa.
 Autor komentarza: dookey
Data: 11-10-2010 16:35:22 
Paulpolska,

dokładnie, nie rozumiem po co zawodnikowi takiej klasy "dmuchać rekord". Niech boksuje, ale niech ma uczciwy rekord czyli 14-3
 Autor komentarza: Addy
Data: 11-10-2010 16:38:45 
Czegoś takiego już dawno, bardzo dawno nie widziałem. To jest skandal. Jak można w ogóle było twierdzić, że ta walka chociaż w części była wyrównana? Ja osobiście punktowałem 98-91 dla Snarskiego. Może ze trzy razy Cieślak zerwał się do ataku i ustrzelił jakoś tam Snarskiego, ale to były tylko, jak mówiłem jakieś 3 razy. I to jeszcze biorąc pod uwagę, że na jeden takich cios padało kilkanaście w odpowiedzi od Snarskiego. Jak jeszcze można było jakoś tam bronić Cieślaka po walce z Zeganem, tak teraz nie ma żadnych wątpliwości co do oszustwa w tym pojedynku ze Snarskim. To jest kompromitacja polskiego boksu zawodowego, sędziów (albo raczej oszustów i złodziei - bo nimi są faktycznie, po takim skandalicznym werdykcie) i wielu innych osób, z Krzysztofem Cieślakiem na czele, który zachował się niegodnie w stosunku do publiczności, która miała prawo oczekiwać, że walka chociaż w części będzie sportowa, a nie jednym wielkim oszustem, z wynikiem który został narzucony już przed pojedynkiem. I wielkie brawa dla Dariusza Snarskiego - pokazał się naprawdę ze znakomitej strony, obnażając wszystkie błędy Cieślaka. Jest mi go naprawdę szkoda, bo zdecydowanie, bez żadnych wątpliwości zasłużył na to zwycięstwo. Jestem nawet skłonny twierdzić, że słowo "skandal" w tym przypadku, to za mało powiedziane.
 Autor komentarza: ziom99
Data: 11-10-2010 16:43:33 
Panowie najważniejsze, że pseudo bokser Cieślak powiedział, że kończy kariere. To jest dobra wiadomośc.

CIEŚLAK TRZYMAMY CIE ZA SŁOWO !! ZRÓB NAM TĄ PRZYJEMNOSC I NIE WYCHODZ JUZ DO RINGU.
 Autor komentarza: bimber
Data: 11-10-2010 16:47:55 
babiloński chyba pozazdrościł swojemu starszemu niemieckiemu koledze po fachu i też chce mieć swojego swena ottke.
 Autor komentarza: fcb2005
Data: 11-10-2010 16:48:01 
a pamietacie ten apel ludzi boksu zeby Najmana odsunac od boksu itp?to miedzy innymi i cieslak sie pod to podpisal..bezczelny typ
 Autor komentarza: wwoojjtteekkpp
Data: 11-10-2010 16:59:50 
Czekamy na komentarz panie Babiloński ukrywający się pod nickiem bodajże YALE... jak pan wytłumaczy ten cały cyrk
 Autor komentarza: detektyFF
Data: 11-10-2010 17:00:34 
Czy ktoś mógłby zamieścić film z walki ?

przecież większość forumowiczów nie ma nawet możliwości ocenić jak to na prawdę wyglądało..

bardzo proszę, żeby dołączyć filmik z tej walki, chociaż skrót z paru ciekawszych rund..

Pozdrawiam
 Autor komentarza: bimber
Data: 11-10-2010 17:02:02 
wwoojjtteekkpp- jak sie nie myle YALE to jest pan Wasilewski
 Autor komentarza: Saito
Data: 11-10-2010 17:41:25 
yale to Wasilewski. Babilon tylko pisał z jego konta kiedyś.
 Autor komentarza: bimber
Data: 11-10-2010 17:45:02 
http://www.youtube.com/watch?v=nRoHhQCCYlo
 Autor komentarza: dziara021
Data: 11-10-2010 17:51:47 
Poniższa wiadomość łamie postanowienia regulaminu. Użytkownik dziara021 piszący z IP: 78.88.97.8 dostaje ostrzeżnie. Jeśli będzie dalej łamał regulamin, zostanie usunięty ze społeczności użytkowników serwisu.


Oszukano kibiców boksu z całej Polski i tego nie można tak zostawić...
Wasilewski i Babiloński to śmiecie , które zanieczyszczają bezpowrotnie nasz ukochany sport...
 Autor komentarza: Hammer5
Data: 11-10-2010 17:58:58 
Wstyd dla polskiego bosku, byliśmy jedną z potęg w amatorskim. Takie gale, tacy pseudobokserzy niszczą wizerunek, na który całe pokolenia harowały w pocie czoła. A tu k...wa mać jeszcze sedziowie w kieszeń się pchają. Oby za te wasze układziki przyszło wam kiedyś w przyszłości słono zapłacić. Bokser to gówno największe dla was sędziów i promotorów. Liczy sie wasza chciwość i tłuste dupska. Jak mogliście tak pokrzywdzić człowieka, który całe życie poświęcił tej dyscyplinie i zasłużył postawa jak mało który na szacunek.
 Autor komentarza: bimber
Data: 11-10-2010 18:07:13 
...i jeszcze ku*wa ten momot, szlag mnie trafiał jak go słuchałem a na koniec jeszcze powiedział że nie da się wyciszyć buczenia publicznosci, i to się nazywa dziennikarski obiektywizm.
 Autor komentarza: dziara021
Data: 11-10-2010 18:17:00 
Poniższa wiadomość łamie postanowienia regulaminu. Użytkownik dziara021 piszący z IP: 78.88.97.8 dostaje ostrzeżnie. Jeśli będzie dalej łamał regulamin, zostanie usunięty ze społeczności użytkowników serwisu.


Momot powinien dostać łomot...
 Autor komentarza: barbapapa
Data: 11-10-2010 18:29:34 
Nie myślałem że to kiedykolwiek napiszę- wolę oglądać najmana jako boksera niz cieślaka
 Autor komentarza: Jajunio
Data: 11-10-2010 18:55:34 
Poniższa wiadomość łamie postanowienia regulaminu. Użytkownik Jajunio piszący z IP: 91.197.91.222 dostaje ostrzeżnie. Jeśli będzie dalej łamał regulamin, zostanie usunięty ze społeczności użytkowników serwisu.


dawaj k#r*o babilońska to zwycięstwo
 Autor komentarza: milek762
Data: 11-10-2010 19:06:41 
faktycznie Skandal i wałek bokserski!! Bobiloński to kawał cwaniaka i holsztaplera!niepowinno sie pokazywać gal z tego pseudo promotora oszusta! Snarski powinien złożyc poficjalny protest!!
 Autor komentarza: reserved
Data: 11-10-2010 19:12:02 
i za to kocham bokser.org!prosto z mostu,głośne stwierdzanie faktu,poparte faktami a nie chowanie głowy w piasek i"lizanie odby.u" twarde wyrażenie sprzeciwu i dezaprobaty na rażące wałki i układy w polskim boksie.trzeba to nagłaśniac i przypominac na każdym kroku.niech szanowni panowie promotorzy mają na względzie że komuna się skonczyła i POLSKI KIBIC nie będzie tolerował tego typu matactw Gorąco pozdrawiam cały zespół BOKSER.ORG
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 11-10-2010 19:29:15 
Babiloński tymi wałkami szkodzi nie tylko tej dyscyplinie i kibicom ale chyba najbardziej samemu sobie.
 Autor komentarza: shiks
Data: 11-10-2010 21:10:29 
yalee uwaza ta walke za wyrownana i jeszcze jest zdziwiony fala krytyki.......


brak slow na tego goscia......
 Autor komentarza: cisiek
Data: 11-10-2010 21:49:49 
Kurcze, nie widziałem jeszcze po wałku, których nie mało doświadczyliśmy jako kibice i w Polsce, i za granicą tak jednomyślnych komentarzy. I to na różnych portalach.

Ale Redakcjo, czy możecie jako dziennikarze wystąpić do PZB o komentarz?
 Autor komentarza: bonkers
Data: 11-10-2010 22:18:52 
wasyl niewiele lepszy od babilona -pamiętam jak wałka załatwiał Jonakowi gdy był jeszcze przez niego nieco bardziej lubiany bo jakiś sprowadzony klener okazał się za silny :)
kto oglądał gale BKP ten pewnie więcej przykladów "bezstronności" sędziów znajdzie ale to ci wyprawia babilon to przechodzi ludzką wyobraźnię -albo jeszcze mu się zbiera albo ma niezłe plecy w PZB...
 Autor komentarza: Daro603
Data: 11-10-2010 22:47:18 
Mój imiennił został bardzo oszukany!!!.
Ja chwilami oglądałem tę walkę i widziałem że Darek był lepszy...
Przed ogłoszeniem werdyktu sędziów byłem pewien że Darek wygra albo w ostateczności remis.
A tu taki wał...
Z tym francuzem Frenois Cieślak też przegrał a niestety sędziowie dali mu wygraną.
Dobrze że w walce Cieślaka z tym Lorą sędziowie słusznie dali wygraną Lorze.
Chyba najlepiej było by dla Cieślak-a żeby zakończył RAZ NA ZAWSZE swą karierę!!!.
A co chodzi o tę walkę Mariusza Biskupskiego to myślę że sprawiedliwie Polak przegrał.
No remis sędziowie mogli przyznać...
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 11-10-2010 22:48:12 
Pamietam walke Roya Jonesa Jr na olimpiadzie w seulu.Obijal koreanczyka cala walke,a przegral.Sam nie mogl w to uwierzyc.Myslal ze to jakas pomylka.
Tu mamy podobna sytuacje,tylko ze to boks"zawodowy".
 Autor komentarza: Hubosz
Data: 11-10-2010 23:05:53 
Nie rozumiem trochę tych, co tak wyzywają Cieślaka. A co, to jego wina, że sędziowie tak wypunktowali? Myślicie, że poszedł do sędziów przed walką prosić o zwycięstwo??? To zdolny chłopak, który jest w dołku. Jego błędem było podejmowanie walki w takim momencie kariery. Powiem nawet, że mi go szkoda, bo sam trenuję boks i wiem jakie to irytujące, jak koleś okłada Cię po mordzie, a Ty nie możesz nic zrobić, bo brak Ci tchu, a świadomość tego, że rozwaliłbyś kolesia gdybyś tylko przyłożył się do treningów naprawdę boli. I szkoda że Cieślak się nie przykłada. Muszę jednak dodać, że naprawdę imponuje mi jego defensywa, a praca tułowia jest wręcz fenomenalna. Szkoda, żeby się chłopak zmarnował.
 Autor komentarza: pinkers
Data: 11-10-2010 23:14:12 
chcę tylko powiedzieć jedno zdanie że sędziowie w naszym wydaniu dają wiele do myślenia i trzeba się zastanowić czy są warci naszych pieniędzy bo z tego są płaceni??Czas najwyższy uderzyć w stół i powiedzieć dość a nawet może zacząć bojkotować gale??To nas kibiców się oszukuje najbardziej bo okazuje się że inne walki oglądamy....i nie na zawodniku się wyżywajmy...tylko na jego promotorze!!!!!!!!!!Bo to on dobiera sobie sędziów!!!! Masakra ile można to znosić!!!!!!!!
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 12-10-2010 06:30:59 
Snarski zrobiony w wala,kibice zrobieni w wala.
Ludzie,po co Wy chodzicie na takie gale?
Olac to!
 Autor komentarza: glaude
Data: 12-10-2010 08:07:52 
Nie oglądałem walki, więc nie mogę się wypowiadać.
.
Jeśli jednak był wał, to PZB faktycznie musi coś zrobić, bo inaczej zostanie przekroczona magiczna granica- a wtedy zginie polski boks zawodowy, który i tak dopiero raczkuje.

Tomasz "is this true" Babiloński nie potrafi chyba inaczej funkcjonować, a ideały sportowe są dla niego niepotrzebnym utrudnieniem.
 Autor komentarza: Hubosz
Data: 12-10-2010 10:22:00 
Ja za to dokładnie obejrzałem całą walkę i rzeczywiście wałek był. Cieślak przegrał, może nie zdecydowanie, ale przegrał. Ale ta jego defensywa to klasa sama w sobie. Inna sprawa, że Snara nie był jakoś specjalnie wymagającym przeciwnikiem.
 Autor komentarza: Melock
Data: 12-10-2010 12:26:15 
Chcecie coś z tym zrobić to zabierzcie ze sobą na następną galę transparenty bojkotujące promotora zamiast kibicować.
'
 Autor komentarza: bimber
Data: 12-10-2010 15:51:46 
Hubosz- dobrze powiedziane ale z drugiej strony po co się przykładać jak i tak z góry wiesz że wygrasz. Myślisz że cieślak nie wiedział co śię szykuje. Ja z boksowaniem mam tyle wspólnego że jako młody chłopak chodziłem do szkółki bokserskiej ale później nadeszła fascynacja winami "młodzieżowymi" no i się skończyło, wiem natomiast co można usłyszeć w narożniku.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.