AMATORSCY MISTRZOWIE ROSJI A.D. 2010

Jarosław Drozd, rusboxing.ru

2010-09-27

W minioną sobotę w Sankt Petersburgu, po 8 dniach zmagań, zakończyły się 19-te amatorskie mistrzostwa Rosji seniorów w boksie. Poza kontuzjowanym Aleksiejem Tiszczenko, w ringu zaprezentowała się cała miejscowa czołówka. Zawodnicy po raz pierwszy rywalizowali w nowych - obowiązujących od 1 września - limitach 10-ciu kategorii wagowych.

Złote medale zdobyli (w kolejności wag): Dawid Ajrapetjan, Misza Alojan, Dmitrij Poljanskij, Ildar Waganow, Aleksandr Soljanikow, Andrej Zamkowoj, Artem Czebotarew, Egor Mechoncew, Paweł Nikitajew i Sergej Kuzmin.

Niespodzianką walk finałowych była porażka (3-12) mistrza świata kat. półciężkiej, Artura Beterbijewa, walczącego podczas turnieju mistrzowskiego w limicie wagi ciężkiej (91 kg) z Pawłem Nikitajewem. Dotychczasowy lider tej kategorii, Egor Mechoncew, tym razem wystąpił w niższej dywizji, pokonując w finale (3-1) Nikitę Iwanowa.

Ciekawie wyglądała rywalizacja w wadze superciężkiej. Zwyciężył faworyzowany Sergiej Kuzmin, ale bardzo dobre wrażenie pozostawił po sobie jego finałowy rywal, Witalij Kuduchow, który wcześniej pokonał niezwykle zdolnego "grubaska" Maksima Babanina i Nijaza Fajzulina.

Warto wspomnieć również o niespodziewanych finałowych porażkach Alberta Selimowa (60 kg) z Ildarem Waganowem (0-1) i Maksima Ignatowa (64 kg) z Aleksandrem Soljanikowem (0-2).