KLASYFIKUJEMY NAJLEPSZYCH POLSKICH AMATORÓW ZA I PÓŁROCZE 2010 ROKU

Za nami pierwsza połowa roku, w ciągu którego odbyły się mistrzostwa Polski seniorów w Strzegomiu i młodzieżowe mistrzostwa Polski w Wałczu. Nasi reprezentanci brali udział w mistrzostwach Europy seniorów w Moskwie i młodzieżowych mistrzostwach świata w Baku. Kadra seniorów rywalizowała na międzynarodowych turniejach w Debreczynie, Zagrzebiu oraz Turnieju im. Feliksa Stamma. W pierwszym półroczu kadra PZB rozegrała także 3 mecze międzypaństwowe (z anonsowaną jako kadra USA reprezentacją Chicago oraz drugą ekipą Niemiec).

Mimo wstydliwie słabych występów Polaków na ringach Europy postanowiliśmy dokonać klasyfikacji naszych pięściarzy amatorskich, szukając jasnych punktów w każdej wadze. Mam nadzieję, że opracowywanie kolejnych rankingów przyjdzie nam łatwiej, a osiągane przez naszych pięściarzy wyniki sprawią, że zestawienie z racji ich poziomu sportowego rozrośnie się do 10 pozycji w każdej kategorii wagowej.

48 KG: ŁUKASZ MASZCZYK

Lider kategorii papierowej od lat jest ten sam. Niestety także od lat jego rywale są bardzo słabi. To może być jednym z powodów nie najlepszych wyników międzynarodowych pięściarza stołecznej Gwardii, który z 7 tegorocznych walk z zagranicznymi rywalami wygrał tylko 3. Na drugim miejscu młody wicemistrz Polski Artur Majer, który w Strzegomiu pokonał Dawida Staniszewskiego. Tego ostatniego stawiam w rankingu za dwoma innymi młodymi talentami. 17-letni Dawid Jagodziński dzielnie walczył w mistrzostwach świata w Baku i zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski, pokonując w finale starszego o rok Pawła Nowaka.  

1 Łukasz Maszczyk (1984) Gwardia Warszawa
2 Artur Majer (1991) Gwardia Wrocław
3 Dawid Jagodziński (1993) Pomorzanin Toruń
4 Paweł Nowak (1992) Olimp Szczecin
5 Dawid Staniszewski (1991) Start Włocławek

51 KG: RAFAŁ KACZOR

W kategorii muszej bardzo podobna sytuacja jak w papierowej. Lider od lat ten sam i od lat niezagrożony. Właśnie z papierowej "uciekł" młody Piotr Gudel, nie mogący sobie ostatnio poradzić z Maszczykiem, ale do klasy pięściarza ze Strzegomia wiele mu brakuje. Poza ww. pięściarzami nie widać nikogo więcej, kto mógłby nawiązać walkę na arenie międzynarodowej.

1 Rafał Kaczor (1982) SSS Bokser Strzegom
2 Piotr Gudel (1990) Cristal Białystok
3 Tomasz Duda (-) Radomiak Radom
4 Wojciech Peryt (1988) Broń Radom
5 Krystian Pawlikowski (1990) PKB Poznań

54 KG: MARIUSZ BURZYŃSKI

Na czele zestawienia mistrz Polski ze Strzegomia, który z nieznanych mi powodów nie dostaje szans zaprezentowania swoich możliwości w kadrze narodowej. Tuż za nim ex-aequo klasyfikuję rutyniarza Krzysztofa Rogowskiego i młodziutkiego Kamila Łaszczyka, którzy walczyli ze sobą dwukrotnie, wygrywając nieznacznie po 1 walce. Tuż za nimi 17-letni Dawid Michelus, rewelacyjny, młodzieżowy wicemistrz świata, który pokonał w Baku m.in. ubiegłorocznego wicemistrza świata seniorów, Tugstsogta Nyambayara. z Mongolii Listę zamyka 20-latek z Poznania, Paweł Czajka, który stopniowo, m.in. poprzez występy w Bundeslidze, zdobywa doświadczenie.  

1 Mariusz Burzyński (1988) SSS Bokser Strzegom
2 Krzysztof Rogowski (1981) PKB Poznań
  Kamil Łaszczyk (1991) Gwardia Wrocław
4 Dawid Michelus (1993) Sokół Piła
5 Paweł Czajka (1990) PKB Poznań
 
57 KG: ANDRZEJ LICZIK

Na pozycję lidera kategorii piórkowej powrócił, po 2 latach startów w lekkiej, 33-letni Andrzej Liczik, najprawdopodobniej jeden z najstarszych amatorskich pięściarzy w Europie. Wrócił w dobrym stylu nokautując w finale mistrzostw Polski o 12 lat młodszego rybniczanina, Mateusza Mazika. To właśnie Mazik i jego rówieśnik, Marek Jędrzejewski z Poznania, któremu nie udał się start w mistrzostwach, ale który ma za sobą ciekawe występy w Bundeslidze powinni być przyszłością tej kategorii. W rankingu przedziela ich solidny i doświadczony Paweł Juszczyk, który w Strzegomu pokonał poznaniaka i nie schodzi poniżej pewnego poziomu.  

1 Andrzej Liczik (1977) Hetman Białystok
2 Mateusz Mazik (1989) RMKS Rybnik
3 Paweł Juszczyk (1983) Hetman Białystok
4 Marek Jędrzejewski (1989) PKB Poznań
5 Maciej Mierzyński (1987) Cristal Białystok

60 KG: MICHAŁ CHUDECKI

24-letni Michał Chudecki, lider kadry narodowej, mimo młodego wieku, mający bogaty dorobek międzynarodowych doświadczeń, może być traktowany jako jeden z weteranów reprezentacji. Nadal pozostaje naszą wielką nadzieją na przyszłość, w tym na awans do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Tuż za nim Michał Syrowatka, którego możliwości wizytówką był występ na międzynarodowym w Debreczynie, gdzie pokonał m.in. późniejszego wicemistrza Europy, Thomasa Stalkera z Anglii. Damian Wrzesiński, klubowy dubler Chudeckiego z Poznania,  wygrał co prawda z Syrowatką podczas mistrzostw Polski, ale wyraźnie brakuje mu międzynarodowego doświadczenia. Nastolatkowie: Mateusz Kostecki i Łukasz Pis dobrze zaprezentowali się w gronie seniorów. Czas na weryfikacje ich talentów w międzynarodowej rywalizacji.  

1 Michał Chudecki (1986) PKB Poznań
2 Michał Syrowatka (1988) Hetman Białystok
3 Damian Wrzesiński (1987) PKB Poznań
4 Mateusz Kostecki (1991) Górnik Wieliczka
5 Łukasz Pis (1991) PTB PM Tarnów

64 KG: MARCIN ŁĘGOWSKI

Pozycja mistrza Polski, mimo iż nie znalazł on uznania w oczach trenera kadry narodowej, jest niepodważalna. W wadze tej nie klasyfikuję uczestnika mistrzostw Europy w Moskwie, Michała Syrowatki, bo w nowej dla niego kategorii nie wygrał w tym roku żadnej walki. Michał Żeromiński nadal może być naszą nadzieją na przyszłość, ale potrzeba mu rywalizacji z pięściarzami zagranicznymi. Tomasz Mazur (młodszy) przegrał z Żeromińskim minimalnie na mistrzostwach Polski, ale ciekawie prezentował się w Bundeslidze, wygrywając m.in. z solidnym Czechem, Zdenkiem Chladkiem.    

1 Marcin Łęgowski (1982) Hetman Białystok
2 Michał Żeromiński (1987) Radomiak Radom
3 Tomasz Mazur (1989) PKB Poznań
4 Krzysztof Ciereszko (1987) Tygrys Elbląg
5 Tomasz Mazur (1980) Gwardia Wrocław

69 KG: KAMIL SZEREMETA

Mistrz Polski, zwycięzca Turnieju im. Feliksa Stamma, gdzie pokonał wspaniałego Kazacha, Serika Sapijewa, był naszą nadzieją na dobry występ w mistrzostwach świata w Moskwie. Niestety zapłacił frycowe, przegrywając (mentalnie?) walkę z przeciętnym Bułgarem, Ewgenijem Borisowem. Nie zmienia to postaci rzeczy, że białostocczanin, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotował wielki postęp, jest nadal jednym z kandydatów na polskiego olimpijczyka. O ile wytrwa w obozie amatorów i nie pójdzie śladem swojego rówieśnika, Macieja Sulęckiego, który raczej niespodziewanie przegrał na mistrzostwach Polski z "weteranem', Sebastianem Jaszowskim. W miejscu stoi kariera Piotra Sielawy a Krzysztof Chudecki, któremu wyraźnie nie udał się start w Strzegomiu, przysłowiowego "prochu" chyba już nie wymyśli.

1 Kamil Szeremeta (1989) Hetman Białystok
2 Sebastian Jaszowski (1980) SSS Bokser Strzegom
3 Piotr Sielawa (1985) Hetman Białystok
4 Maciej Sulęcki (1989) Gwardia Warszawa
5 Krzysztof Chudecki (1982) PKB Poznań

75 KG: PIOTR RUCIŃSKI

Podobnie jak w kategorii koguciej, na czele rankingu stawiam mistrza Polski ze Strzegomia a nie reprezentanta kraju. Piotr Ruciński niespodziewanie wygrał krajowy czempionat, pokonując wszystkich liczących się w kraju rywali. Wicemistrz kraju, Tomasz Jabłoński, wygrał na Turnieju Stamma walkę i pojechał na mistrzostwa Europy, gdzie "poległ" w pierwszej walce. Kolejne miejsce zajmuje Michał Łoniewski z Elbląga, który w Strzegomiu wygrał 3 pojedynki, podobnie jak weteran z Białegostoku, Robert Świerzbiński, który zakończył właśnie karierę amatorską. Maciej Adamiak, być może najzdolniejszy z całego towarzystwa, mimo występów w Bundeslidze, nie poczynił w pierwszej części sezonu spodziewanych postępów.   

1 Piotr Ruciński (1986) SSS Bokser Strzegom
2 Tomasz Jabłoński (1989) Sako Gdańsk
3 Michał Łoniewski (1989) Kontra Elbląg
  Robert Świerzbiński (1979) Hetman Białystok
5 Maciej Adamiak (1986) PKB Poznań

81 KG: WŁODZIMIERZ LETR

Znowu na pierwszym miejscu stawiam mistrza Polski, który wygrywał walki zarówno w Bundeslidze, jak i na mistrzostwach Europy. Jedynym poważnym konkurentem dla Włodzimierza Letra był Krzysztof Sadłoń. Na trzecim miejscu stawiam młodziutkiego "legionistę" Piotra Witczaka, który podczas Turnieju im. Feliksa Stamma pokonał niebezpiecznego Litwina, Daugirdasa Semiotasa. Damian Kośmider od lat znajduje się w czołówce kategorii półciężkiej, do której po latach wrócił niespodziewanie weteran z Poznania, Krzysztof Ceglarek, zwycięzca Witczaka na mistrzostwach Polski w Strzegomiu.  

1 Włodzimierz Letr (1987) PKB Poznań
2 Krzysztof Sadłoń (1984) SSS Bokser Strzegom
3 Piotr Witczak (1991) Legia Warszawa
4 Damian Kośmider (1986) Tygrys Elbląg
5 Krzysztof Ceglarek (1981) PKB Poznań

91 KG: MATEUSZ MALUJDA

"Odchudzony" do 91 kg Mateusz Malujda po przejściu na zawodowstwo Krzysztofa Zimnocha stał się liderem zestawienia "ciężkich", wygrywając w dobrym stylu mistrzostwa Polski. Swojej wartości nie potwierdził niestety na mistrzostwach Europy w Moskwie, przegrywając z przeciętnym Ormianinem, Colakiem Ananikianem. Nadziejami na przyszłość tej kategorii są młodzi Tomasz Duszak i Michał Olaś, których mankamentem jest - jak dotąd - małe doświadczenie międzynarodowe. Cezary Samełko zmienił kategorie z półciężkiej na ciężką, w której nie odniósł już tak dobrych wyników, ale ma dopiero 18 lat i w ciągu najbliższego czasu powinien nawiązać rywalizację o krajowy prymat wśród seniorów.      

1 Mateusz Malujda (1983) Niestowarzyszony
2 Tomasz Duszak (1989) Junior Box Poznań
3 Michał Olaś (1990) Fenix Warszawa
4 Cezary Samełko (1992) Mazur Ełk
5 Piotr Samełko (1989) Mazur Ełk
  Paweł Tejza (1986) Skorpion Szczecin

+91 KG: MARCIN REKOWSKI

Po zejściu do niższej kategorii odwiecznego rywala, Mateusza Malujdy, wydawało się, że Marcin Rekowski nie będzie miał równego sobie w kraju w najcięższej wadze. Jego porażka podczas mistrzostw Polski z Michałem Towarnickim była jedną z największych sensacji turnieju. Rekowski wygrał jednak 2 z 3 walk w Bundeslidze, pokonując m.in. solidnego Litwina Vitalijusa Subaciusa i pojechał na mistrzostwa Europy do Moskwy, gdzie uległ na punkty Włochowi Roberto Cammarelle. Na drugim miejscu klasyfikuję mistrza Polski, Łukasza Zygmunta, którego być może warto wysłać na międzynarodowy turniej, by właściwie ocenić jego potencjał. W Strzegomiu 28-latek (nota bene młodszy od lidera kategorii o 4 lata) pokonał m.in. Michała Jabłońskiego i wspomnianego Towarnickiego, których umieściłem na kolejnych miejscach.      

1 Marcin Rekowski (1978) PKB Poznań
2 Łukasz Zygmunt (1982) Polonia Świdnica
3 Michał Jabłoński (1987) Wisłok Rzeszów
  Michał Towarnicki (1983) Skorpion Szczecin
5 Jacek Głowacki (1983) Bukowina Wałcz

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: storczyk
Data: 27-06-2010 11:02:32 
Ciekawa klasyfikacja za 1 półrocze teraz czas na klasyfikacje kobiet panie Jarku.
 Autor komentarza: gbur
Data: 27-06-2010 14:42:28 
A jaki jest sens tworzenia takich rankingów, bo nie rozumiem? Żeby się Kaczor czy Łęgowski pochwalili znajomym? Bo w kadrze i tak ich nie ma. A ci co nas reprezentują jak wypadają na świecie, lepiej nie mówić.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.