HISTORIA: CZARNE DIAMENTY

Na ringach całego Śląska zawsze dużo było imprez pięściarskich, gromadzących na starcie szereg zawodników z kraju i zagranicy. Wystarczy wymienić chociażby takie turnieje, jak: Memoriały Franciszka Kika w Dąbrowie Górniczej, Jerzego Krasnożona w Knurowie, Wincentego Szyińskiego w Częstochowie, czy Leszka Błażyńskiego w Bytomiu. Nie sposób również nie wspomnieć o Kapeluszu i Ciupadze Góralskiej rozgrywanych w Żywcu, Pucharach Prezydentów Jaworzna, czy Rybnika. No i oczywiście o Śląskiej Lidze Juniorów. Jedynym rozgrywanym do tej pory turnieju drużynowym dla tej kategorii wiekowej w kraju. Jednak turniejem o największej renomie - jaki rozgrywany jest na śląskim ringu - są z pewnością „Czarne Diamenty". Turniej, w którym od roku 1972. przez 13 kolejnych edycji startowali seniorzy, a który od 18. lat gromadzi na starcie juniorów i kadetów. Początkowo o „Czarne Diamenty" walczono w stolicy Górnego Śląska - Katowicach. Później turniej gościł na ringach: Bytomia, Sosnowca, Zabrza, Rudy Śląskiej, Jastrzębia. Libiąża, aż w końcu ulokował się na stałe w Mysszkowie. Warto przy tej okazji przypomnieć, że inauguracyjne zmagania ringowe o „Czarne Diamenty", które - jak już wspomnieliśmy powyżej - odbyły się w 1972r. były pierwszą imprezą jaka odbyła się w świeżo otwartej katowickiej hali widowiskowo-sportowej, czyli popularnym „Spodku". Tym samym, w którym trzy sezony później odbyły się pamiętne mistrzostwa Europy. Na turnieju tym Wiesław Rudkowski i Andrzej Biegalski sięgnęli po pasy mistrzowskie, a Ryszard Tomczyk, Jerzy Rybicki i Jacek Kucharczyk dotarli do półfinałowej strefy zmagań, nagradzanej brązowymi medalami.

Wróćmy jednak do „Czarnych Diamentów" - cofając się jednak nie do 1972r, ale aż do 1965r. Wtedy bowiem po raz pierwszy odbył się w Katowicach turniej, w odniesieniu do którego użyto nazwy „Czarnych Diamentów". Były to zmagania w krajowej obsadzie, rozegrane w ramach programu „Szukamy reprezentantów na Meksyk". Jego zwycięzcami zostali kolejno: Zbigniew Olech;  Jan Gałązka;  Brunon Bendig;  Józef Grudzień;  Jan Modrzakowski;  Marian Kasprzyk;  Mrozowski;  Lucjan Słowakiewicz;  Zbigniew Pietrzykowski;  Władysław Jędrzejewski.

Po siedmiu sezonach „Czarne Diamenty" - już jako cykliczny turniej w obsadzie międzynarodowej - powróciły na śląski ring i goszczą na nim do chwili obecnej, gromadząc na starcie w ciągu ponad 30. minionych lat wielu znamienitych zawodników, których nazwiska z łatwością możemy znaleźć na listach zwycięzców, bądź medalistów największych imprez kontynentalnych i światowych, a także na listach mistrzowskich w gronie przedstawicieli boksu profesjonalnego.

I TM KATOWICE - 1972

W inauguracyjnym turnieju o „Czarne Diamenty" udział wzięło 55. zawodników. Pomimo skromnej obsady liczebnej wśród startujących sporo było byłych - bądź przyszłych -medalistów kontynentalnego championatu, jak chociażby: Roman Rożek, Leszek Błażyński, Ryszard Tomczyk, Jan Szczepański, Bogdan Jakubowski, Wiesław Rudkowski, czy Janusz Gortat (wszyscy POL), A w zespołach zagranicznych: Tibor Badari (HUN), czy Anatolij Klimanow (SU) O ile jednak Kilimanow zdobył pierwsze miejsce, to Badari po przegranej z Ryszardem Tomczykiem odpadł wcześniejszej fazie turnieju i nie dolarł do finału.

XXI TM KATOWICE - 1997

I znowu zawody - w których tym razem wystartowało 44. zawodników - zorganizowano w Stolicy Górnego Śląska. Ponownie po pierwsze lokaty sięgnęli: Marcin Jaworek i Steffen Kretschmann. A obok nich uwagę na siebie zwrócili również Tomasz Mazur, czy Pawio Wanyk ukraiński olbrzym, walczący w późniejszych latach na ligowych polskich ringach. Na najwyższym stopniu podium stawali: Marcin Jaworek; Tomasz Krawczyk; Tomasz Mazur; Adrian Tkocz (wszyscy POL); Wolodymir Lipskij (UKR); Feliks Karapetian (POL); Gero Graupner (GER); Daniel Stefański (POL); Tino Gross; Steffen Kretschmann (obaj GER); Pawio Wanyk (UKR).

XXII TM MYSZKÓW - 1998

Po raz pierwszy myszkowski ring - który do dzisiaj gości corocznie uczestników diamentowych zmagań - był miejscem turniejowej rywalizacji o „Czarne Diamenty". W 22. w ogóle, a 1. w Myszkowie zawodach wystartowało 50. zawodników. Ponownie w najcięższej wadze -jak przed rokiem - triumfował Pawio Wanyk z Ukrainy. Za to w finale rozegranym nieco wcześniej zwyciężył Krzysztof Włodarczyk, który w swojej kolekcji posiada m.in. brązowy medal mistrzostw Europy kadetów (Bitola - 1997), złote medale w mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców oraz wicemistrzostwo Polski (2000). Wychowanek Zbigniewa Raubo, który przed laty także zwyciężał w „Czarnych Diamentach"' po przejściu do obozu zawodowców sięgnął po mistrzostwo świata w wadze junior ciężkiej w wersji IBF. Pierwsze miejsca zdobyli: Premysław Maszczyk (POL); Aleksander Bodnia (UKR); Robert Grzelakowski; Adrian Tkocz; Sylwester Klasa (wszyscy POL); Jurij Zołotow (UKR); Łukasz Wierzba: Paweł Dryszel;   Daniel   Kupka (wszyscy PÓL); Andrius Lepeska (LTU); Krzysztof Włodarczyk (POL); Pawio Wanyk (UKR).

XXIII TM MYSZKÓW - 1999

Był to ostatni turniej, w którym na starcie stanęli tylko juniorzy. W sumie do walk przystąpiło 45 zawodników, z których największą chyba indywidualnością był zwycięzca najcięższej wagi Andriej Zadaczin z Ukrainy. Z Polaków natomiast korzystnie zaprezentowali się Przemysław Maszczyk oraz Andrzej Nowosada, którzy także wygrali w swoich kategoriach wagowych. Oto lista zwycięzców turnieju: Przemysław Maszczyk; Andrzej Nowosada; Przemysław Siga (wszyscy POL); Andrew Murray (IR1 ); Michał Jaroszewski (POL); Enrico Wolf (GER); Marcin Gąjęcki; Marek Floryszczyk (obaj POL); Steven Krokel (GER); Wojciech Hajduk (POL); Andriej Zadaczin (UKR).

XXIV TM MYSZKÓW - 2000

Startowało 100 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych    kadetów i juniorów.  Po raz pierwszy zresztą oficjalnie zastosowano taką  właśnie  formułę  rozgrywania turnieju,  która utrzymuje  się  do dzisiaj. Był to bardzo dobry pomysł śląski bowiem dzięki temu „Czarne Diamenty" stały się niezwykle wartościowym - i w dodatku międzynarodowym sprawdzianem startowym dla obu grup wiekowych, którzy na polskich ringach nie mają niestety zbyt wielu okazji do podjęcia rywalizacji w trudnej konkurencji. Natomiast „Czarne Diamenty" wciąż - jako zawody - zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej utrzymują wysoki poziom. Pozwala to młodym adeptom sztuki pięściarskiej poczuć atmosferę wielkiej sportowej imprezy. Ze zwycięzców turnieju warto zwrócić uwagę na Damiana Jonaka, który sezon później wywalczy brąz na MEJ w Rijece i który po podpisaniu kontraktu zawodowego sięgnie po młodzieżowe mistrzostwo świata w wersji WBC, co miejmy nadzieję - nie będzie jego ostatnim słowem na ringu. Damian wciąż boksuje i kariera wciąż tak naprawdę stoi przed nim otworem. A oto zwycięzcy turnieju w grupach Kadetów i juniorów: Enrico Baunack (GER); Mariusz Jaszowski (POL); Patrick Gonschorek (GER); Ladislaw Kovac (SLO); Igor Paszczuk (UKR); Sebastian Schussler (GER); Daniel Urbański: Jakub Herbeć (obaj POL); Robert Woge; Denis Neuman; Frank Benjamin (wszyscy GER); Marcin Pryczek; Piotr Załoga (obaj POL). Andrzej Nowosada; Zbigniew Kołacz; Marcin Strzelczyk (wszyscy POL); Konstantin Rowienskij (UKR); Daniel Stasieńko (POL); Artem Paszczuk (UKR); Damian Jonak (POL). Jurij Wołoszyn (UKR); Steven Krokel (GER); Tomasz Lubura (POL); Thomas Hartman (GER); Patryk Bartkiewicz (POL).

XXV TM MYSZKÓW - 2001

Jubileusz dwudziestopięciolecia na myszkowskim ringu uczciło 109. zawodników, którzy pokazali dobry boks. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem wśród startujących znaleźli się tacy zawodnicy, jak Marcin Pryczek - wicemistrz Europy kadetów (2001). Łukasz Maszczyk - pierwszy polski mistrz Unii Europejskiej (Pecs - 2006), Grzegorz Proksa - wicemistrz Europy juniorów (Warszawa - 2003) oraz aktualny młodzieżowy mistrz świata zawodowców w wersjach WBA i IBF, czy Łukasz Janik - wicemistrz Unii Europejskiej (Pecs - 2006), a obecnie pięściarz zawodowy, czy wreszcie Krzysztof Zimnoch - brązowy medalista mistrzostw unijnych (Pecs - 2006) oraz dwukrotny mistrz Polski. Już tylko ta lista zwycięzców jubileuszowego - XXV. - turnieju o „Czarne Diamenty" potwierdza sportową rangę tych zmagań. A oto pełna lista zwycięzców: Anatolij  Babuk; Artem  Fatujew  (obaj  UKR); Dawid Szynkiewicz;  Artur  Kogut;   lal UD Suchalski; Piotr Sielawa (wszyscy POL); Nerius Valciukas (LTU); Mateusz Wlodarczyk (POL); Martin Roncka (TCH); Paweł Kwietniewski; Marcin Pryczek (obaj POL). Łukasz  Maszczyk  (POL);  Wiktor Antipow; Sergiej  Kowba  (obaj UKR); Dawid Płusa; Grzegorz Proksa; Łukasz Janik; Paweł Góra (wszyscy POL); Aleksander Rubiuk (UKR); Robert Woge (GER); Krzysztof Zimnoch; Marcin Czech; Łukasz Warchol (wszyscy POL).

XXVI TM MYSZKÓW - 2002

Po raz pierwszy w historii diamentowych zmagań liczba jego uczestników przekroczyła liczbę 130, bowiem  na   starcie   zawodów stanęło dokładnie   133.  pięściarzy. Czołówkę stojących na wysokim poziomie ringowych zmagań stanowili z pewnością,: Marcel Herfurth, Gotllieb Weiss z Niemiec oraz Arnu Kogut     wśród kadetów, a także Łukasz Maszczyk Paweł Pęczyński oraz Jakub Herbeć w gronie juniorów. O Łukaszu Maszczyku wspomniałem już przy innej okazji. Tutaj słów kilka warto poświęcić Pawłowi Peczyńsklemu który ma na swoim koncie brązowe medale kadeckich mistrzostw Europy (2001) i mistrzostw świata (2002). Ten ostatni medal jest zresztą jedynym krążkiem w tej rangi imprezie wywalczonym przez polskiego zawodnika. Na najwyższym stopniu turniejowego podium stawali:  Dmitro Karażjan; Andriej Soja (obaj UKR)  Marcel Herfurth  David Siegmann(obaj (obaj GER); Josef Zahradnik (TCH); Artem Makarenko (BLR); Artur Kogut (POL); Steffen Merker; Gottlieb Weiss; Martin Manikowski; Benjamin Schmidt (wszyscy GER); Andrzej Różyński (POL) Łukasz Maszczyk; Paweł Peczyński; Krzysztof Cieślak (wszyscy  POL); Siergie Monin (BLR); Karol Czura; Jakub Herbeć.   (wszyscy POL); Wiktor Chyżnik  (UKR); Grzegorz Sałaj (POL); Robert Woge; Frank Benjamin (obaj GER); Łukasz Jegierczyk (POL).

XXVII TM MYSZKÓW - 2003

I znowu na myszkowskim ringu byliśmy świadkami narodzin znaczących sportowych karier, Bowiem w gronie 134, zawodników, jacy wystartowali w turnieju pojawiło się przynajmniej kilka gwiazd, o których w późniejszych sezonach mogliśmy usłyszeć sporo dobrego. Z tego grono warto z pewnością przybliżyć Denisa Pojacyko (UKR), który po trzech sezonach na mistrzostwach Europy w Płowdiw sięgnął po złoty medal, wysyłając przy okazji czterech z pięciu rywali w przysłowiową „krainę marzeń". Przy okazji należy wspomnieć o innej ciekawostce, ale już w polskim wymiarze, której autorami byli bracia Daniel i Dawid Szynkiewiczowie, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium tego samego turnieju. Wcześniej podobnej rzeczy dokonali Przemysław i Łukasz Maszczyk. Jednak oni swoje zwycięstwa odnosili na różnych turniejach. Warto także wskazać na Łukasza Polcyna, który po trzech sezonach w Rzymie sięgnie po wicemistrzostwo Unii Europejskiej juniorów, Pierwsze miejsca zajęli: Łukasz Polcyn (POL); Dmitrij Zyza; Siergiej Bancewicz (obaj BLR): Daniel Szynkiewicz (POL); Siergiej Iskriuk; Wołodymir Biłowos (obaj UKR); Łukasz Wasielewski; Dawid Szynkiewicz (obaj POL); Dmitrij Manulenko; Aleksander Butz (obaj GER); Leszek Wójcik (POL); Timur Musafarow (GER). Łukasz Maszczyk; Paweł Peczyński; Przemysław Pawikowski; Mariusz Jaszowski (wszyscy POL); Michtar Harutunjan (NED); Adrian Młynek (POL); Dmitro Dubniew (UKR); Kamil Gołębiowski (POL); Denis Pojacyko (UKR); Benjamin Schmidt (GER); Mariusz Smoleń; Maciej Matwijczuk (obaj POL).

XXVIII TM MYSZKÓW - 2004

138, kadetów i juniorów wystartowało w 28. edycji diamentowych zmagań, prezentując -jak zawsze na śląskim ringu - ciekawy boks. Wśród zwycięzców, których do dzisiaj znaleźć możemy na licznych listach startowych różnych turniejów bez trudności znajdujemy medalistów mistrzostw Unii Europejskiej juniorów jak: Bartosz Grolewski (brąz w Warszawie - 2007), Łukasz Polcyn (srebro w Rzymie - 2006), który już rok wcześniej triumfował w turnieju o czym zresztą wspominaliśmy, czy Andrzej Wawrzyk (złoto w Rzymie    2006). Zwycięzcami turnieju zostali: Bartosz Grolewski; Piotr Dendra; Mariusz Burzyński; Paweł Kujawski; Łukasz Polcyn (wszyscy POL); Christian Schmidt (GER); Siergiej Iskriuk (UKR); Marcus Nader (AUT); Daniel Ustarbowski, Norbert Dąbrowski, Jarosław Hutkowski, Jarosław Pietrzyk, Dawid Leszek, Michał Chudecki (wszyscy POL); Denis Makarow (GER) ; Mercel Herfuth (GER); Kamil Gorząd, Jan Żmijewski, Łukasz Pluta (wszyscy POL); Eike Henze (GER); Tigran Petrosjan (Champion Kraków); AndrzejWawrzyk (POL)

XXIX TM MYSZKÓW - 2005

88 zawodników stanęło no starcie XXIX edycji diamentowych zmagań na myszkowskim ringu. Tradycyjnie walczono w dwóch kategoriach wiekowych kadetów i juniorów. Tradycyjnie też walki stały na dobrym poziomie Co zresztą, na śląskim ringu także ma charakter tradycyjny. Oto zwycięzcy turnieju: Rąjnchold Bromboszcz; Sebastian Szerszeń; Piotr Dziób (wszyscy POL); Christian Henze (GER); Piotr Dendra(POL); Marcel Winkels; AIexander Bartaune (obaj GER); Jacek Piłka; Arkadiusz Król; Norbert Michalski (wszyscy POL); Artur Łazarian (Concordia Knurów). Franz Goetze (GER); Grzegorz Szkurłat (POL). Leszek Tokarz; Patryk Cichocki; Przemysław Gnatowski (wszyscy POL); Robert Tlatlik (GER); Dawid Szynkiewicz; Andrzej Fonfara; Leszek Wójcik; Mateusz Masternak; Jarosław Hutkowski; Krzysztof Głowacki (wszyscy POL).

XXX TM MYSZKÓW - 2006

I oto stało się - wcześniej seniorski, a obecnie juniorsko-kadecki turniej o "Czarne Diamenty" stał się 30-łatkiem. Jednakże zawody te - mimo w sumie dość zaawansowanego wieku jak na juniora, czy kadeta - nie tylko nie dostały sportowo-organizacyjnej zadyszki, ale wręcz przeciwnie - wciąż utrzymują wysoki poziom. A wśród zwycięzców jubileuszowych zmagań z łatwością znaleźć można Mateusza Mazika, który jako pierwszy śląski zawodnik stanął na podium mistrzostw świata juniorów (Agadir - 2006), dorzucając do tego jeszcze srebrny medal na mistrzostwach Unii Europejskiej juniorów (Warszawa - 2007). Oto pełna lista zwycięzców tego turnieju: Kamil Łaszczyk; Kamil Młodziński (obaj POL); Patrik Balaz (CZE); Iwan Unicki; Dmitro Bartosz; Artem Andryczuk (wszyscy UKR); Tommy Altman (GER); Zdzisław Wilczyński Dariusz Żołyniak (obaj POL); Kenan Bayrami (GER); Taras Kocuba; Paweł Grebin (obaj UKR); Jakub Sosiński (POL). Mateusz Mazik; Patryk Cichocki (obaj POL); Robert Tlatlik; Marcel Winkels (obaj GER) Daniel Szynkiewicz; Leopold Krzeszewski (obaj POL); Kevin Keunzel (GER); Michał Łoniewski; Grzegorz Szkurłat; Robert Marcok (wszyscy POL).

XXXI TM MYSZKÓW - 2007

Ostatnia - jak dotąd - edycja diamentowych zmagań potwierdziła znaczącą pozycję tego turnieju nie tylko na mapie polskiego boksu - ale także w krajach, których zawodnicy od lat stają na starcie tej ciekawej imprezy. Cieszy też, że wśród turniejowych zwycięzców szczególnie reprezentujących polskie barwy - widzimy Rajncholda Bromboszcza, Mateusz Mazika, czy Artura Szpilkę, czyli zawodników perspektywicznych, którzy już mają na swoim koncie sukcesy w międzynarodowych imprezach mistrzowskich w swoich grupach wiekowych. Pora więc, aby nasi zawodnicy odnosili coraz więcej sukcesów na wszystkich ringach świata. Oto zwycięzcy turnieju: Igor Tomiłow (UKR); Konrad Rogowski (POL); Alan Phelan (IRL); Juliano Westhiner (NED); Dmitro Cupka; Wadim Połowinka; Iwan Chomiak (wszyscy UKR); Marcin Jarzyna (POL); Tomas Sojka (CZE); Oleksandr Krasulja (UKR); Michał Świątkowski (POL).

XXXII Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Czarne Diamenty” MYSZKÓW   20-22.06.2008r.

Wyniki walk finałowych:

Waga 48kg ROGOWSKI Konrad (Sosnowiec - POL) vs TOUBA Homza  (Westfalia - GER) 9 : 20
Waga 51kg BROMBOSZCZ Rajnchold  (Katowice - POL) vs NOCUŃ Kamil (Częstochowa - POL) 12 : 4
Waga 54kg ZEQIRI Liridon (Prisztina – Kosovo) vs  ŁASZCZYK Kamil (Wrocław - POL) 5 : 19
Waga 57kg HAYDEN Michael ( Eindhoven - NED) vs PIECHOTA Maciej (Elbląg - POL) 15 : 8
Waga 60kg WERNICKE Hagen (Halle - GER) vs SIELAWA Krystian (Białystok - POL) 11 : 21
Waga 64kg KNIGGE Sebastian (Halle - GER) vs KOT Tomasz (Kielce - POL) 18 : 4
Waga 69kg KOŚMIDER Adam (Elbląg - POL) vs TOKARZ Andrzej (Knurów - POL) 18 : 10
Waga 70kg JARMUSZ Adam (ZKB Zgorzelec - POL ) vs PERCZYŃSKI Wiktor (Legia Warszawa - POL) 9 : 21
Waga 81kg GOIŃSKI Kamil (Sokół Słupca - POL) vs BAYRAMI Kenan (Westfalia - GER) 16 : 18
Waga 91kg SIWY Marcin (Częstochowa - POL) vs GÖTZE Franz (Halle - GER) KO III
Waga +91kg BRZESKI Patryk (Budowlani Płońsk - POL) vs MUSIL Dominik ( Ostrava - CZE) VO

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.