TRENER GRANTA: SKOŃCZYMY KARIERĘ ADAMKA

Przemysław Garczarczyk, ASInfo

2010-06-01

Mówi trener Michaela Granta,  rywala „Górala”, Eddie Mustafa Muhammed: “Skończymy karierę Adamka!”

Eddie Mustafa Muhammed, noszący przydomek „Płomień”   był  dwukrotnym mistrzem świata w wadze półciężkiej, po zakończeniu kareiry zostając jednym z najwyżej ocenianych trenerów bokserskich globu. Polscy kibice kojarzą to nazwisko jako trenera najbliższego rywala Tomasza Adamka (41-1, 27 KO),mierzącego 201 cm wzrostu i  ważącego 115 kilogramów Michaela Granta (46-3, 34 KO), ale walka „Górala” z „Gigantem’ ma jeszcze jeden, bardzo ciekawy aspekt. Ten sam trener stał w narożniku rywala, kiedy Tomek... ponosił jedyną porażkę w zawodowej karierze. „Ustawiłem walkę Chada Dawsona w ten sposób, że wygrał z łatwością 11 z 12 rund przeciwko Adamkowi. To samo  zrobię z Michaelem. Przykro mi  drodzy polscy przyjaciele,że Grant po raz drugi zakończy karierę waszego kolejnego pupila. Adamek nigdy nie powinien brać tej walki” –mówi  trenujacy zarówno najlepszego boksera świata wagi półciężkiej, jak  marzącego o powrocie do  walkich wag Granta trener Muhammad. Ta uwaga o „kolejnym naszym pupilu”, odnosiła się najwyraźniej do zwycięstwa Granta nad Andrzejem Gołotą w 1999 roku, w niedalekim od Prudential Center w Newarku kasynie Taj Mahal w Atlantic City.

- Byłeś zaskoczony, kiedy pojawiła się propozycja walki z Adamkiem?
Eddie Mustafa Muhammad: Bardzo. Napisz proszę, że to ze strony Main Events i menedżera  Adamka wielki błąd. Byłem pewien, że czekajac na walkę o tytuł mistrza świata wezmą kogoś łatwego, kto na pewno nie zrobi Adamkowi krzywdy. Kimś takim na pewno nie jest Michael.

- Michael Rosenthal z „Ringu”  nie wierzy w twojego boksera. Napisał wprost, że dla Adamka będzie to nic więcej niż tylko bardzo dobrze opłacony sparing. Zabolało?
EMM: Nie, bo nie zwracam uwagi na takie rzeczy. Wątpie, by on nawet wiedział, kto trenuje Granta. Inaczej na pewno by tak nie napisał. To ma być, w wyobraźni  promotorów Polaka, przepustka Adamka na Kliczków. Ja to widzę jako naszą przepustkę, by jedną walką wskoczyć do piątki najlepszych na świecie.

- To, że jesteś trenerem jedynego boksera, który na zawodowym ringu pokonał Tomka będzie miało aż takie znaczenie? Michael i Chad to dwóch zupełnie innych bokserów.
EMM: Ale Adamek jest taki sam. Widziałem jego walkę z Arreolą, z którym zresztą mieliśmy propozycję walczyć, zanim przyszła oferta od Witalija Kliczki. Arreola to  surowy, słaby taktycznie i technicznie bokser z wielkim sercem. Ale chaosem się nie wygra z Adamkiem, on jest na to zbyt dobrze wyszkolony. Z nim trzeba walczyć spokojnie, robić swoje i nie dać się wpuszczać w zastawiane przez niego pułapki. Arreola tego nie robił i dla tego przegrał. Ustawiłem walkę Chada Dawsona w ten sposób, że wygrał z łatwością 11 z 12 rund przeciwko Adamkowi. To samo  zrobię z przygotowaniami Michaela w Las Vegas. Przykro mi  drodzy polscy przyjaciele,że Grant po raz drugi zakończy karierę kolejnego waszego pupila. Adamek nigdy nie powinien brać tej walki. Trenujemy w Vegas w klubie „Hit Factory”. Tego niech się spodziewa Adamek – wielu celnych uderzeń.

-  Arreola walczył  dobrze i to nie wystarczyło na Adamka.  Jak porównujesz walkę  Chrisa do tego co będzie robił w ringu Michael?
EMM: Nie oczekujesz chyba, że usłyszysz naszą taktykę na 21 sierpnia? Powiem tylko, że  przewaga wzrostu i siły Michaela będzie znacznie bardziej widoczna, bo Arreola tego nie wykorzystywał, no i nie ma dwóch metrów jak Michael. Adamek, jak będzie chciał skracać dystans – a to dla niego jedyna szansa na trafienie Michaela – będzie musiał ryzykować znacznie więcej, przechodzić przez jego lewe proste i ciosy podbródkowe, których Adamek nie lubi. A Grant bije tak samo silnie jak Arreola, na co Adamek nie jest przygotowany. Co my ryzykujemy w tej walce? Nic, bo Adamek w wadze ciężkiej swoimi ciosami nikomu nie zrobi krzywdy. Michael będzie miał pięciu sparingpartnerów, którzy dadzą sobie radę z imitowaniem tego, co  Polak robi na ringu.  Zresztą, nawet bez tego, ja już wiem, co on potrafi, a czego juz nie zdąży się nauczyć.

Rozmawiał: Przemek Garczarczyk
garnekmedia.blogspot.com