ŁAPIN: UHONOROWANIE JEST ZA COŚ

Zapraszamy na wywiad z Fiodorem Łapinem, trenerem Alberta Sosnowskiego (45-2-1, 27 KO), który już za kilka godzin stanie naprzeciw Witalija Kliczki (39-2, 37 KO) w walce o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej federacji WBC. Rozmowa została zarejestrowana już po oficjalnej ceremonii ważenia obu zawodników.

- Trenerze, jesteśmy już po oficjalnym ważeniu. Albert wyglądał na spokojnego i zrelaksowanego. Jak spędzicie dzisiejszy wieczór? Będzie jeszcze rozmowa o taktyce, czy już tylko relaks i sen?
Fiodor Łapin: Bardziej relaks. Taktyki nie ma sensu wbijać do głowy już kolejny raz. Dzisiaj miał wystarczającą dawkę adrenaliny - najpierw ważenie, później byliśmy na Schalke Arena, stanęliśmy na środku ringu, tam Albert usłyszał muzykę, przy której jutro wyjdzie, tak więc tego pobudzenia już wystarczy na dzisiaj. Delikatna gimnastyka plus rozciąganie, sen i już sobota.

- Podobno Sosnowski jest aktualnie w życiowej formie, o czym mógł się również przekonać Jewgeni Orłow. Jak to wygląda z Pańskiej perspektywy?
: Trudno mi powiedzieć czy w życiowej formie, bo nie pracowałem z Albertem wcześniej, natomiast zdecydowanie jest w bardzo dobrej formie psychicznej. Wiadomo, jutro na stadionie zasiądzie 40-50 tysięcy ludzi i jest to presja. Jak to Albert wytrzyma - zobaczymy, lecz każdą tę akcję, jak konferencja prasowa, otwarty trening czy ważenie, zniósł dobrze, to wszystko go napędzało i na tym nam zależało, bo mamy nadzieję, iż ta presja go uskrzydli. On do tego podchodzi jak do święta. On ma po prostu stoczyć dobrą walkę.

- Wykonaliście podczas przygotowań sto procent tego, co Pan sobie zaplanował?
: Tak, myślę że tak. Wiadomo, jak na każdym zgrupowaniu czegoś tam zabrakło, jednak to były detale, na które teraz już nie ma co zwracać uwagę. Był obóz w Zakopanem, w Wiśle, Albert był też w Łodzi, gdzie widział z bliska jak wygląda zdobycie tytułu federacji WBC. Był członkiem naszej ekipy i na pewno dwa tygodnie przed taką walką to mu się przydało. Czyli wszystko było tak jak trzeba - od niedzieli jesteśmy tu w Gelsenkirchen i wyciszamy się. Mamy wspaniały team, każdy życzy mu sukcesu, każda osoba jest przy nim cały czas i on wie, że każda z tych dziesięciu osób jest za nim. Zostało teraz to wszystko pokazać w ringu.- "Dragon" waży mniej niż zazwyczaj - czy to również element taktyki?
: Tak zamierzaliśmy. On cały czas ważył podczas przygotowań 100-101 kilogramów i tyle właśnie chcieliśmy. Z tą wagą on czuje się najlepiej. Przypilnowano sprawę diety, a to jest optymalny ciężar dla Alberta.

- Gdy zabrzmi pierwszy gon, a Witali Kliczko zacznie z daleka bić tym swoim sławnym, długim lewym prosty, co wtedy powinien zrobić Albert?
: Praca na nogach, dużo kombinacji, praca tułowiem, czyli dokładnie to, co ciągle przerabialiśmy na treningach. Zakładamy, że Albert może być delikatnie spięty na początku i im szybciej się rozluźni, tym szybciej zacznie się prawdziwe boksowanie.

- Na przestrzeni tych dziesięciu tygodni Sosnowski zmienił się jako bokser?
: Trudno mi powiedzieć, bo to na pewno powinni ocenić ludzie, którzy byli z Albertem dłużej. Po prostu nie wiem. Natomiast te osoby, które nie widziały go dość dawno, tak właśnie mówią, natomiast ja się tym nie przejmuję i nastawiam się na to, by Albert jak najszybciej zrobił postępy w swojej technice i poprawił delikatnie swoje akcje. Zdaję sobie sprawę, że nie da się wszystkiego zrobić w ciągu dwóch i pół miesiąca.

- Jutro oczy całego sportowego świata zwrócone będą na Gelsenkirchen, a tam Pan w jednej z głównych ról. Czuje się Pan w jakiś sposób uhonorowany i doceniony?
: Nie, nie ma mowy. Tak będzie tylko w przypadku zwycięstwa. Tylko. To jest po prostu praca pod presją, natomiast uhonorowanie jest za coś, za wygranie czegoś.

Rozmawiał: Łukasz Furman

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: krzycho146
Data: 29-05-2010 13:30:58 
Dajesz Albert czuje ze wygrasz.Trzymaj sie!!
 Autor komentarza: Srogi
Data: 29-05-2010 13:38:53 
Coraz wiekszego stresa mam...
 Autor komentarza: Melock
Data: 29-05-2010 13:39:01 
Właśnie tak patrzę na to zdjęcie i sam pomyślałem, że musiał być na niezłej diecie, jak Fiodor mówi. Mięśnie ładnie zarysowane pod skórą jak po dietach kulturystycznych.

Zadziwiające jak się sprawa z tą walką nakręciła. Na początku uważano że to żart, potem niedocenialiśmy Sosnowskiego nie przywiązując uwagi do tego starcia. A jednak te treningi, nastawienie Alberta podkręciło atmosferę i wszyscy polscy kibice siedzą jak na bombie. To dobrze, Sosnowski zwrócił na siebie znowu uwagę, bo był pokrzywdzony kiedy w świetle reflektorów brylowali polscy pozerzy od kelnerów a o nim było cicho. Należy mu się.

 Autor komentarza: Kris78
Data: 29-05-2010 13:44:07 
Albert wierzymy w Ciebie! Witali to tylko człowiek - jesteś w stanie go pokonać.
 Autor komentarza: robinson85
Data: 29-05-2010 13:52:30 
gdzie będzie można zobaczyc walke w internecie? podawajcie jakies linki
 Autor komentarza: Jasiu1976
Data: 29-05-2010 13:55:45 
Ciekawe przy czym wyjdzie do ringu ? Do zobaczenia w Gelsenkirchen :)
 Autor komentarza: Karpull
Data: 29-05-2010 13:56:07 
Czy walki sosny nie bedzie transmitowal jakis inny program w tv cos typu rai sport??
 Autor komentarza: eLSzabeL
Data: 29-05-2010 14:10:45 
i nie wbijaj taktyki Panie bo ty masz taktyke na poziomie podwórkowym .Nie chce słyszec tylko bissu z walki Kisiela z Brookiem gdy zostal obijany okrutnie a Łapin mowil juz jest twój ...
 Autor komentarza: Traja
Data: 29-05-2010 14:12:42 
Jasiu1976

wyjdzie przy Jamesie Brownie - I Feel Good ;)
 Autor komentarza: Jasiu1976
Data: 29-05-2010 14:21:55 
Jedzie ktos z Was na walke ?
 Autor komentarza: Legionnaire
Data: 29-05-2010 14:56:10 
Albert zycze powodzenia i walki w dobrym stylu !!!!!!!!!!!
 Autor komentarza: Szymonides22222
Data: 29-05-2010 15:12:56 
Dlamnie walka niestety bez emocji
 Autor komentarza: Melock
Data: 29-05-2010 19:24:11 
Karpull - tu można będzie obejrzeć (jest w ramówce):

http://polwizja-si.pl/news.php

dokładny link to:

http://www.polwizja-si.pl/polwizja2.php

ale ten program się przełączy dopiero jak zacznie się gala.
 Autor komentarza: bololysy
Data: 29-05-2010 22:27:52 
boks sztuki walki-live-tv.com
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.