ZZA LIN: GDZIE ONI SĄ?

Niespełna rok po pierwszych (prawie) wolnych wyborach, odbyły się w Jastrzębiu-Zdroju 61. Mistrzostwa Polski w boksie amatorskim. Musze się pochwalić, że miałem zaszczyt jako kibic uczestniczyć w tych zawodach, choć uczciwie przyznaję, że niewiele z nich zapamiętałem. Z racji wieku miałem, bowiem niewielką świadomość tego, co się wokół mnie działo. Gdy dorosłem, postanowiłem sprawdzić kogoż to moje młode oczęta miały przyjemność oglądać.

Nie było łatwo, bowiem korzystanie z dobrodziejstw internetu miałem mocno ograniczone. Wreszcie, po usilnych staraniach, dotarłem do listy zwycięzców. Po jej przeczytaniu, z jednej strony ogarnęła mnie duma, a z drugiej wielki żal. Gdzie oni są? Zapytałem sam siebie.

Ciba... Borowski... Dydak... Petrich... Bartnik... i uwaga: Gołota! Okazało się następnie, że najpopularniejszy polski pięściarz ostatnich lat, w półfinale oraz finale tamtego turnieju otrzymał walkowery. Nie ważne.

Od tego czasu minęło dokładnie dwadzieścia lat i zmieniło się całkiem sporo. Nie ma już Czechosłowacji i Związku Radzieckiego. Z ulic za oknem, w zastraszającym tempie znikają Fiaty 126p, a po raz pierwszy w historii polskiej demokracji odbyły się prawybory. Nie wszystkie zmiany poszły jednak w dobrym kierunku.

Niedawno, odbyły się w Strzegomiu 81. Mistrzostwa Polski w boksie amatorskim. Można powiedzieć, że w przeciągu 20. lat, z tej imprezy nie pozostało zbyt wiele. Krajowy czempionat był niegdyś jednym z najważniejszych punktów sportowego kalendarza w Polsce. Były transmisje telewizyjne, obszerne relacje prasowe i tłumy spragnionych dobrego boksu kibiców. Tego już nie ma. Pozostało coś, co można porównać wręcz do spotkań piłkarskiej okręgówki.

Kiedy zapytałem kilku starszych kibiców pięściarstwa, czy wiedza, że właśnie trwają mistrzostwa Polski, byli zdumieni, a jeden z nich nawet zapytał, czy coś takiego w ogóle się jeszcze odbywa? Było mi przykro z tego powodu, ale tak na dobrą sprawę to skąd, na litość boską, mają to wiedzieć?

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach boks amatorski nie ma najmniejszych szans z „Tańcem z gwiazdami” i to w dodatku na lodzie. Z resztą niewiele dyscyplin sportowych tę szansę tak na prawdę ma. Mimo to, ja niżej i wyżej podpisany żarliwie protestuję, bowiem nie zgadzam się z takim traktowaniem dyscypliny sportu, która dała nam tak ogromną liczbę medali IO, ME i MŚ.

Ci, którzy się ze mną nie zgadzają, zapewne zapytają mnie o poziom turnieju. Owszem, nie był najwyższy, lecz ja niegrzecznie odpowiem pytaniem. Dla kogo ci panowie mają walczyć? Następnie odsyłam do wielu innych materiałów, w których zostały omówione przyczyny upadku polskiego pięściarstwa amatorskiego z każdej strony. Czy zatem warto wbijać kolejny gwóźdź do trumny, czy może lepiej zastanowić się jak pomóc?

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: mickQ
Data: 29-03-2010 10:30:09 
Trzeba wyzbyć się starych działaczy "PRL" i dojść do głosu młodszym ludziom do tego należy kształcić kadrę trenerską która ciągle żyje Stammem. Trenerzy nie jeżdżą na seminaria do innych krajów. W zasadzie to cała trenerka kadrowa i klubowa zatrzymała się w początku lat osiemdziesiątych. Wszystko się zmienia, setkę biegają grubo poniżej dziesięciu sekund, podnoszą większe ciężary, bolidy mają większą moc zmieniła się więc technika jazdy. Szkoda tylko że u nas w kraju o tak ogromnej jak na Europe populacji sport jest na marginesie. Cieszymy się sześcioma medalami w Vancouver podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy mają ich trzydzieści. Następnie małe Czechy również sześć a Holandia w której śniegu zazwyczaj brak i przejechać ten kraj można w godzinę ma medali osiem.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 29-03-2010 11:00:53 
to jest cena jaka placimy za to ze obalilismy jako pierwsi i stalo sie to przy pomocy tzw łagodnego przejscia zamiast rewolucji i tym sposobem w wiekszosci dziedzin zycia w tym tez w sporcie na stolkach zostali ci sami ludzie ktorzy siedzieli tam wczesniej tyle ze w nowych warunkach nie mieli i do dzis nie maja pojecia jak sie dziala i zarzadza a nie jak dawniej rzadzi
tak jest w kazdej niemal dziedzinie polskiego życia od polityki przez sport po wszelkie zwiazki i stowarzyszenia - nadalrzadzi tzw beton i mimo ze na niczym sie nie zna to wie dobrze jak trzymac sie wladzy i stołków (patrz PZPN,PZN,PZS pz....)
wszystkie kraje postkomunistyczne juz dawno zapomnialy o tego typu problemach tylo u nas nadal IPN i teczki, kto podpisal a kogo ojciec byl itd
20 lat tylko o tym sie gada i nic sie nie zmienia
 Autor komentarza: dominikas
Data: 29-03-2010 17:28:49 
Jeżeli chodzi o boks amatorski to rzeczywiście obniżył loty ale upatrywanie winy w działaczach z PRL jest bezzasadne i śmieszne.Trzeba przyjąć do wiadomości że w tamtych czasach o wiele więcej młodych ludzi uprawiało boks,a tym samym była większa selekcja ,dzisiaj młodzi ludzie mają do wyboru różnego rodzaju sekcje które promują sporty walki , a tym samym mniej trafia do boksu .Pewna grupa odchodzi zbyt wcześnie do boksu zawodowego.W przeszłości boks amatorski utrzymywany był przez państwowe zakłady pracy była liga były premie za zwycięstwa ,za medale ,niekiedy mieszkania . Dzisiaj firmy prywatne mają to gdzieś (nie wszystkie)a państwo Polskie daje mniej dotacji na sport i koło się zamyka. A swoją drogą radzę Wam młodzi wychowani w demokracji ( choć może trochę skażeni PRL-em poprzez chociażby to że wychowywani byliście przez rodziców którzy żyli w tych czasach ) budujcie nowy Polski boks tylko nie przed komputerem.
 Autor komentarza: mickQ
Data: 29-03-2010 20:09:44 
Poziom trenerski na kadrze zarowno meskiej i zenskiej to ja znam z autopsji i widzialem w jednym czasie zawodnikow i trenerow z UK i Rosji i naszych na ich tle.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 30-03-2010 07:18:52 
dominikas
przemawia przez ciebie PRL " boks amatorski utrzymywany był przez państwowe zakłady pracy była liga były premie za zwycięstwa ,za medale ,niekiedy mieszkania . Dzisiaj firmy prywatne mają to gdzieś "
ale nie wiem czy pamietasz ale byly tez puste półki i kartki na żywność
dlatego w dzisiejszych realiach powinni tym burdelem zarzadzac ludzie ktorzy znaja sie na zarzadzaniu a nie beton ktory tylko sobie raczki jak za komuny sciska i nic sie nie dzieje
a myszlisz ze jak to dziala w reszcie swiata ? dzialacze walcza o pieniadze z wszelkich zrodel i o pozyskanie mlodych do sportu a nie tylko siedza za awoimi biurkami i jęczą jak ty ze jest zle i nikt nie chce sportu uprawiac
tym sie rozni swiat kiedys i dzis
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.