ARIZA - CZARODZIEJ Z WILD CARD GYM

Dziennikarz bokserski Gareth A Davies, postanowił odwiedzić jedną z najsłynniejszych sal bokserskich w Ameryce, słynną Wild Card Gym Freddiego Roacha. Jednakże to nie słynny trener był powodem jego wizyty, ani też jego wspaniali zawodnicy. Davis postanowił odkryć, kto jeszcze jest odpowiedzialny za ogromne sukcesy Manny’ego Pacquiao i Amira Khana. Tą osobą jest stojący zawsze w cieniu, trener od przygotowania siłowego i kondycyjnego, Alex Ariza. Ma 36 lat i bardzo twardy charakter. Jest przy tym niezwykle miłym facetem, który z niczego nie robi tajemnic.

- Nie mam żadnych sekretów. Będę szczęśliwy, że mogę się z tobą nimi podzielić.

To właśnie Ariza odpowiedzialny jest za ostatnie sukcesy Manny’ego, to dzięki niemu Filipińczyk wychodzi do swoich walk ostry jak brzytwa i przygotowany na 110 procent swoich możliwości. Ariza odpowiada także, za najnowszy nabytek Wild Card Gym, brytyjską gwiazdę Amira Khana, którego jak przyznaje w dalszej części artykułu, zbudował na nowo.

Kim jest więc Alex Ariza?

Urodził się w Kolumbii, a jego rodzice przybyli do USA, na wschodnie wybrzeże, kiedy był nastolatkiem. W niedługi czas później, jego ojciec opuścił ich rodzinę. Alex miał wtedy 13 lat.

- Gdy ojciec nas zostawił, przenieśliśmy się na zachodnie wybrzeże. Tam ukończyłem studia i zainteresowałem się boksem.

- Od zawsze chciałem pracować ze sportowcami. Na początku mojej pracy z pięściarzami, wprost nie mogłem uwierzyć, że przy takim poziomie sportowym i tylu sukcesach, wiedza trenerów i zawodników na temat kondycji, siły, diety czy innych szalenie ważnych rzeczy, jest wprost archaiczna. Praktycznie wszyscy zawodnicy i trenerzy skupiali się tylko na ciosach i sparingach, w ogóle nie brali pod uwagę prawidłowego odżywiania, czy nowinek technicznych stosowanych w treningu. Dla nich to wszystko było bez znaczenia.

Ariza ukończył uniwersytet w San Diego, gdzie z wielkim zapałem pochłaniał wiedzę o odżywianiu, dietetyce, treningu siłowym i kondycyjnym. Tam też grał w baseball i uprawiał amatorsko boks, z którym miał okazję zetknąć się już jako młody chłopak, za sprawą swojego ojca.

- Boks był pomysłem mojego ojca, aby trzymać mnie z daleka od ulicy i kłopotów. On pochodził z Bogoty i bił mnie pasem jeżeli nie chciałem pójść na trening. W naszej kulturze kary cielesne były czymś naturalnym, więc nie pochwalam tego co robił, ale też potrafię to zrozumieć. Dla niego nie było żadnej wymówki od treningu. Wiem, że w ten nietypowy sposób uchronił mnie od kłopotów i na swój sposób mnie kochał. Na pewno, gdy już będę miał swoje dzieci, nie zastosuję jego metod wychowawczych.
Ariza, jak sam przyznaje, dużo lepszy był w baseballu niż w boksie, jednakże kontuzja barku, sprawiła, że musiał zrezygnować z marzeń o zawodowym uprawianiu tego sportu. Po ukończeniu studiów w 1996 roku, Alex razem ze swoją matką przeniósł się do Kalifornii, w pobliże Los Angeles.

- Gdy ukończyłem moją uczelnię, akurat rozgrywały się igrzyska w Atlancie. Pamiętam, że podziwiałem wtedy Michaela Johnsona, za jego złoto w sprincie. To wtedy postanowiłem, że muszę pracować ze sportowcami.

Pierwszy podopieczny Diego Corrales.

- Jakoś niedługo później, poprzez przyjaciół, zacząłem pracować trochę z pewnym dzieciakiem, Diego Corralesem. Pomagałem mu robić wagę przed jego pojedynkami. Tak wyglądały początki naszej znajomości.
W 1998 roku Ariza zaczął współpracować z Corralesem na stałe.

- Z Diego Corralesem współpracowałem bardzo długo. W pobliżu Sacramento River mieliśmy mały domek, gdzie wyjeżdżaliśmy przygotowywać się do jego walk. Spędziliśmy razem mnóstwo czasu. Byłem z nim także wtedy, gdy uderzył swoją dziewczynę w ciąży, tuż przed walką z Floydem Mayweatherem Juniorem. Zaraz po tym pojedynku poszedł do więzienia.

Podczas gdy Diego odsiadywał karę za kratkami, Alex rozpoczął współpracę z Erikiem Moralesem i Angelem Manfredym, której jednak nie wspomina najlepiej.

- Oni nie wierzyli w siłę wiedzy i nauki podczas przygotowań do pojedynków. Wykonywali moje ćwiczenia, ale w duszy nie wierzyli chyba by przynosiły im jakieś korzyści. To byli ludzie, którym powiedzenie, że robią coś źle w swoim treningu, nic by nie dało. Całkiem inaczej jest z Freddie Roachem. On zawsze chce wiedzieć co myślę na każdy temat. Daje mi pełna swobodę w pracy z zawodnikami i darzy mnie pełnym zaufaniem i to co robię.

- Kilka lat później znowu zacząłem współpracę z Diego, przygotowywałem go do pojedynku z Joshua Clotteyem, który zakończył się jego porażką. Dwa tygodnie później Diego zginął w wypadku na swoim motorze. Długo nie mogłem się pogodzić z jego śmiercią. To był wspaniały chłopak, czasami oddałby ci ostatnią koszulę. Czasami jednak, pamiętam to z naszych obozów, potrafił być jak wąż. Miał w swoim wnętrzu za dużo demonów. Myślę, że pomimo sukcesów i zarobionych pieniędzy, nigdy  nie był tak naprawdę szczęśliwy. Wierzę, że teraz jest w lepszym miejscu.

Po śmierci Corralesa, Ariza postanowił zmienić środowisko i zacząć wszystko od nowa.

- Kiedy pojawiłem się w Golden Boy, spotkałem Freddiego, któremu powiedziałem, żeby dał mi najgorszego boksera, poczekał dwa tygodnie, a potem ocenił efekty mojej pracy. Po dwóch tygodniach, Freddiemu spodobało się to co zobaczył i tak współpracujemy aż do teraz.

Przebudowa Amira Khana.

Bardzo szybko Freddie Roach oddał mu pod opiekę Manny’ego Pacquiao i Amira Khana.

- Manny to wspaniały atleta. Taki typ sportowca, z takim talentem rodzi się raz na wiele dziesiątków lat. Na Amirze tak naprawdę skupiłem się dopiero jakieś 15 miesięcy temu.

Wystarczyło jedno spojrzenie i Alex wiedział co należy poprawić w sylwetce pięściarza z Wielkiej Brytanii.

- Od razu gdy zobaczyłem go, gdy przybył do naszej sali treningowej, spostrzegłem, że nie jest proporcjonalnie zbudowany. Posiadał potężny, świetnie rozwinięty tułów, ale bardzo cienkie i słabe nogi. Po kilku rundach treningu Freddie powiedział mi, że Amirowi brakuje balansu i czy coś się da z tym zrobić. Odpowiedziałem, że to wina jego słabych nóg i to właśnie przez nie, brakuje mu umiejętności obronnych.

- Amir to także wielki talent. Posiada niezwykły temperament, piekielną szybkość. Dlatego powiedziałem, zbudujmy go na nowo, od początku. Następnie zabraliśmy się do roboty. W boksie często zapomina się o nogach. Często trenerzy uważają, że to ręce odwalają w boksie całą robotę. To duży błąd. Należy połączyć ręce z nogami. Zespolić je w jedną całość.

- W przypadku Amira zastosowałem w dużej mierze wszystko to, co przyniosło sukcesy w pracy z Mannym. Po pierwsze żadnych długich biegów. Długi wysiłek sprawiał, że Amir spalał mięśnie i robił się wolny. Zaczęliśmy stosować dużo sprintów, interwałów, ćwiczeń eksplozywnych, które wprowadzały jego serce na wysokie obroty. Dołożyłem do tego wiele ćwiczeń koordynacyjnych, aby jego ręce jeszcze lepiej nauczyły się współpracować z nogami.

- Dzięki temu, odrzucając długie, wyczerpujące biegi, zbudowaliśmy u Amira mięśnie składające się z szybko kurczliwych włókien. A więc udoskonaliliśmy jeszcze bardziej jego najgroźniejszą broń, szybkość. Jego nogi są teraz dużo silniejsze, mocniej umięśnione, na których może wykonywać dużo lepsze uniki i jest na nich szybszy w ringu. To z nóg idzie cała siła, dlatego zadaje teraz mocniejsze ciosy. Podobnie było z Mannym, gdy zaczynaliśmy współpracę.  

Jak Arizie udaje się przekonać do swoich ciężkich i nietypowych ćwiczeń, swoich zawodników z Wild Card Gym?

- Mieszkam kilka domów od sali treningowej. Na zajęciach wykonuję dokładnie to samo co moi pięściarze, ćwiczę z nimi, biegam z nimi i zawsze im wszystko tłumaczę. Kiedy chłopaki widzą, że nie odpuszczam i także daję z siebie wszystko, darzą mnie szacunkiem i zaufaniem. Myślę, że to w tym tkwi mój sukces.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Ironmen
Data: 20-02-2010 20:41:42 
Super Art. ciekawy i wciągający...
 Autor komentarza: Tajmon
Data: 20-02-2010 20:52:08 
Bardzo ciekawe, przede wszystkim zastanawia mnie jak gość balansuje z wagą Amira, ile więcej waży w dniu walki etc.
 Autor komentarza: fop
Data: 20-02-2010 20:59:09 
Sam podobnien trenuje (a właściwie trenowałem, gdyż brak mi czasu ostatnio), biegi krótkie, max 15 minut ale na bieżni i ze stoperem w ręku, by było jasne ile i w jakim czasie, zazwyczaj 3 do 3,5 km, bardzo rzadko 5 km.

Wszystko zależy od genetyki i oczekiwanych rezultatów ale nogi dobrze jest wzmacniać jedynie przy pomocy lekkiej sztangi i własnego ciężaru, 20 powtórzeń max w serii ale szybko i dynamicznie do tego skakaneczka do 5 minut ale zapierdziel. Jeżeli już na nogi ciężar to nie wiecej niż raz w tygodniu.

Dla amatora super trening, nie spala, nie usztywnia nóg, daje wytrzymałość i siłe oraz można tak trenować cały rok i nie ma obaw o przetrenowanie, przebieganie itp, szczególnie jak się oprócz biegania, stosuje siłkę, worek i nie używa się suplementów ni super diety, jak widze zawodowcy też aż tak się nie przemęczają.
 Autor komentarza: adi15
Data: 20-02-2010 21:05:59 
gość jest stosunkowo młody, a już pracuje z najlepszymi. Szacuneczek :)
 Autor komentarza: Deter
Data: 20-02-2010 21:37:05 
Moja drobna uwaga do Pana Wojciecha Czuby - siła jest komponentem treningu kondycyjnego. Po drugie - wiedza o odżywianiu to właśnie dietetyka :)

A tak swoją drogą, przydałby się taki fachowiec Adamkowi. Kiedy słyszę, że "waga jest ok więc nie się martwić o to co jem" to nie wiem, czy się śmiać czy płakać.
No i siła też by mu się przydała :)
 Autor komentarza: Deter
Data: 20-02-2010 21:45:06 
Z tym spalaniem mięśni od długich biegów to mit. A pomysł, że w boksie przy wysiłku często 12x3`/1` najlepsze są włókna tylko szybkokurczliwe to lekkie nieporozumienie.
 Autor komentarza: KPTone
Data: 20-02-2010 22:16:55 
no deter napewno mit, napewno wiesz lepiej, i napewno gdybys tylko chcial wygryzl bys go z posady bo posiadasz wiedze nieporównywalna do tego nieuka.
 Autor komentarza: Deter
Data: 21-02-2010 00:11:24 
KPTone
Porażająca logika. No ale niestety to bolączka bardzo wielu, a do tego na dokładkę szczypta emocji z ironią.
Po 1) Wystarczy wziąć do ręki rzetelny podręcznik w zakresie bioenergetyki wysiłku fizycznego. Wówczas przy odrobinie samodyscypliny bez trudu można się dowiedzieć o utlenianiu białek w wysiłkach wytrzymałościowych.
Po 2) Nie chodzi o moja wiedzę (patrzy pkt 1)
Po 3) Komentarz o wygryzaniu z posady poniżej krytyki.
Po 4) Wnioski o mojej wiedzy wyciągnąłeś z kapelusza niczym jasnowidz.
Po 5) Pisanie o Arizae, że jest nieukiem również poniżej krytyki.

Problem leży w tym, że zamiast merytorycznie dyskutować, to wdajesz się w dziecinne przepychanki i wycieczki osobiste.
A ja z kolei bardzo chętnie wymieniłbym się poglądami, ale pod warunkiem, że będą one stricte fizjologiczne. Dyskutować powinno się na argumenty.
Niestety widzę, że zbieżność mojego zdania z Arizaem wywołuje dziecinne dogryzania.

Być może problem leży wyłącznie w tłumaczeniu, i Arizae nie użył słowa "spalanie".

PS
Zapraszam do rozmowy, ale już o fizjologii.
 Autor komentarza: acmichal
Data: 21-02-2010 00:40:30 
"Na początku mojej pracy z pięściarzami, wprost nie mogłem uwierzyć, że przy takim poziomie sportowym i tylu sukcesach, wiedza trenerów i zawodników na temat kondycji, siły, diety czy innych szalenie ważnych rzeczy, jest wprost archaiczna."

podobno cały sukces GSP w mma polega właśnie na takim analitycznym , naukowym podejściu do treningów , jego siła i ogólna sprawność która daje mu wielką przewagę nad resztą zawodników wydaje się być z innego świata tymczasem w wywiadach z nim można usłyszeć ciekawostki na temat treningu o których nie śniło się np BJ Pennowi który według Georges'a trenuje jak bokser , robi za dużo długich biegów itp z czego skorzystał GSP układając taktykę walki z nim tak żeby obnażyć wynkające z takiego treningu braki w wytrzymałośći siłowej w parterze które ma BJ mimo tego że jest byłym mistrzem świata w bjj.
 Autor komentarza: Deter
Data: 21-02-2010 01:33:47 
Właśnie - nauka o fizjologii to podstawa.
 Autor komentarza: NaimaDSwDn
Data: 21-02-2010 01:54:34 
Deter
Widzę że jesteś dość obeznany w tej całej dietetyce i wgl.
Miałbym prośbę, mógłbyś mi pomóc w ułożeniu jakiejś sensownej diety? Ćwiczę kickboxing i mimo że moja sylwetka wygląda na normalną, to nie do końca jestem zadowolony. Szczególnie chodzi o brzuch(taka "bombka"). W tygodniu ćwiczę na treningach x3, biegam 2x(czasem 3) po 40 min i jakoś nie widać efektów. Jak na moje oko, to wina raczej tej diety która niby "mam" ustaloną, ale później bez żadnych konkretów się gubię i klapa. Byłbym wdzięczny za pomoc, jakby co mogę podać jakieś namiary na inny kontakt niż bokser.org .
Sorki za offtopic ;)
 Autor komentarza: pigwus
Data: 21-02-2010 14:42:48 
Wiedz ksiazkowa to jedno a praktyka drugie. Ten gosciu przygotowuje mistrza wszechwag wiec mysle ze sie zna na tym bardzo dobrze.
 Autor komentarza: zamachowiec666
Data: 21-02-2010 15:00:34 
ale zapomniał o jednym. Na ile dni przed walką podaje Hormon wzrostu paqiao ??
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.