LEWY SPOTKANIOWY: KOMENTARZE

Michal Koper, Informacja własna

2009-11-18

W przeciągu kilku dni dwóch czołowych polskich pięściarzy głośno wyraziło swoje niezadowolenie z zachowania internetowych pseudokibiców. Najpierw w bardziej delikatnej formie (choć według mnie nie do końca trafnie adresując swoje pretensje) głos zabrał Tomasz Adamek, dziś w znacznie dosadniejszy sposób, z resztą nie po raz pierwszy, uczynił to Rafał Jackiewicz.

Kłopot faktycznie jest- ukryć się nie da, ale lekarstwo nań nie tkwi, w mojej prywatnej opinii, w jakichkolwiek działaniach ze strony administratorów serwisów informacyjnych, ale w zmianie sposobu postępowania może marginalnej, ale najgłośniejszej części, czytelników- uczestników forumowych dyskusji. Osobiście nie uważam za stosowne ograniczanie w jakikolwiek sposób prawa do wolności wypowiedzi użytkowników Internetu- w rozsądnych rzecz jasna granicach- nie praktykują z resztą tego chyba żadne serwisy informacyjne- wystarczy spojrzeć, co dzieje się w komentarzach pod artykułami na onecie, wp czy interii. Proponowałbym jednak pewną wstrzemięźliwość przy formułowaniu treści swoich "opinii", bo to Wy, Drodzy Czytelnicy (na szczęście nie wszyscy!), sami tworzycie sztuczne podziały na fanów i antyfanów określonych pięściarzy czy grup promotorskich. Nie stoi za tym żaden "czarny PR na zamówienie" (taką przynajmniej mam nadzieję!), tylko zwykła ludzka zawiść lub chęć zaistnienia- tym bardziej kusząca, że pod płaszczykiem anonimowości.

Pamiętajcie jednak Drodzy Czytelnicy, że nienawiść to broń obosieczna i jeśli zajadle i bez powodu atakować będziecie czyjegoś ulubieńca, to za dzień lub dwa to samo wobec waszego idola uczynić mogą inni.

A tak naprawdę prosiłbym o jedno: więcej komentarzy merytorycznych, mniej dyskusji o języku, przekonaniach religijnych czy pieniądzach, bo to ani portal filologiczny ani teologiczny ani finansowy tylko dedykowany pięściarstwu. Ostatnio merytoryczne komentarze pod tematami poświęconymi Tomaszowi Adamkowi należą do rzadkości, a pod dzisiejszym wywiadem z Rafałem Jackiewiczem 95% wpisów dotyczy kilkusekundowej "wiązanki od serca" i działalności redakcji, a nie pozostałej prawie 7-minutowej merytorycznej części wywiadu. Smutne to…

Panowie i Panie, nie mamy obowiązku fanatycznie kibicować każdemu pięściarzowi z polskim nazwiskiem, ale przynajmniej szanujmy obecnych w polskim boksie pięściarzy, trenerów, promotorów! W kraju, który ostatni raz cieszył się z medalu olimpijskiego w boksie 17 lat temu, cenny jest każdy sukces i każdy pas czy pasek. Bądźmy realistami, nie żądajmy cudów!

Uprzedzając ewentualne pytania:

1. Osobiście usuwał będę tylko komentarze zawierające przekleństwa, i wypowiedzi o charakterze obraźliwym. 
2. Nie będę usuwał komentarzy nawet niemerytorycznych, noszących znamiona prowokacji, bo to praca syzyfowa w przypadku portalu o paromilionowej oglądalności- zawsze znajdzie się kilku kolejnych "życzliwych" albo rozpocznie się dyskusja "co ja takiego napisałem, gdzie złamałem regulamin?"
3. Nie przekonują mnie tłumaczenia w rodzaju "Jackiewicz mnie obraził, a ja jego nie mogę?", bo Jackiewicz to osoba publiczna, biorąca pełną odpowiedzialność za swoje słowa, czego nie można powiedzieć o przeciętnym użytkowniku Internetu podpisującym się kilkuliterowym nickiem.
4. Powyższe akapity są moim zdaniem odrębnym, nie opinią redakcji BOKSER.ORG.