KUZIEMSKI W SOBOTĘ O MISTRZOSTWO ŚWIATA

Marcin Łądka, Informacja własna

2009-08-20

Aleksy Kuziemski (17-0, 4 KO) 22 sierpnia stoczy walkę o tymczasowy pas WBO w wadze półciężkiej. Zmierzy się z Niemcem Juergenem Braehmerem (33-2, 27 KO). Warto zatem przybliżyć sylwetkę być może czwartego polskiego mistrza świata...

Aleksy Kuziemski urodził się 9 maja 1977 roku w Świeciu. W czasie kariery amatorskiej związany był z klubem Hetman Białystok, a jego  największym sukcesem było zdobycie brązowego medalu na mistrzostwach świata w Bangkoku. W półfinale przegrał z Mahamedem Aripgadzhievem (12-2, 7 KO), któremu w 2006 roku udanie zrewanżował się, już na arenie zawodowej.

Jako amator zdobył także brązowy medal mistrzostw Europy w 2004 roku, które były rozgrywane w Puli. Igrzyska Olimpijskie w Atenach nie było szczęśliwe dla Aleksa, ponieważ już w pierwszym pojedynku zakończył w nich swój udział. Przegrał wówczas decyzją sędziów (22-34) z niedawnym pretendentem do tytułu WBA Beibutem Shumenovem (8-1, 6 KO). Brak dalszych sukcesów skłonił Kuziemskiego do rozpoczęcia kariery zawodowej.

ALEKSY KUZIEMSKI: SERWIS SPECJALNY >>

Podpisanie umowy z Hansem Peterem-Kohlem dawało nadzieje na dobre prowadzenie kariery Polaka. Tak się też stało. Aleksy już w czwartym zawodowym pojedynku zmierzył się z bardzo perspektywicznym Enadem Liciną (17-1, 10 KO) i jest jak dotąd jedynym zawodnikiem, który pokonał groźnego Serba. Kolejnym przełomowym momentem było zdobycie pasa WBO Inter-Continental we wrześniu 2007 roku. W walce o ten tytuł Kuziemski znokautował Julio Cesara Domingueza (20-5-1, 14 KO) i od tego momentu rozpoczęła się droga Polaka w górę w rankingu WBO wagi półćiężkiej. Do chwli otrzymania walki mistrzowskiej Aleksy udanie bronił swojego pasa pokonując Petera Venacio (47-12-1, 36 KO) i Mantasa Tarvydasa (17-7, 11 KO). W ostatniej walce znokautował niepokonanego Niemca Armina Dollingera (19-1, 18 KO).

Wszyscy kibice boksu w Polsce zaciskają kciuki za Aleksa Kuziemskiego z nadzieją na kolejnego po Dariuszu Michalczewskim, Tomaszu Adamku i Krzysztofie Włodarczyku zawodowego mistrza świata znaczącej federacji z Polski. Walka już w najbliższą sobotę w Budapeszcie.