ST CLAIR KOŃCZY KARIERĘ

Łukasz Dynowski, fightnews.com

2009-06-12

Pochodzący z Gujany, a mieszkający na stałe w Australii były mistrz świata w wadze super piórkowej Gairy St Clair (41-10-2, 18 KO) postanowił zakończyć zawodową karierę. 34-letni zawodnik wcieli się teraz w rolę trenera.

St Clair rozpoczął profesjonalną karierę w 1994 roku. Przez cztery lata był niepokonany, aż w grudniu 1998 w bardzo dobrej walce uległ na punkty Diego Corralesowi. Rok później lepszy od "Supermana" okazał się też jego krajan Vivian Harris, a następnie St Clair musiał uznać wyższość Rumuna Leonarda Dorina.

Życiowy sukces australijski wojownik odniósł w 2006 roku, kiedy w RPA wypunktował lokalnego faworyta Cassiusa Baloyi, sięgając po tytuł IBF w kategorii super piórkowej. Nacieszył się nim niewiele ponad trzy miesiące, tracąc go już w pierwszej obronie na rzecz Malcolma Klassena. Rok później doszło do rewanżu z Baloyi - tym razem tryumfował pięściarz z RPA.

Ostatnią głośną walkę St Clair stoczył w lutym 2008 roku. W Londynie wyraźnie przegrał z wschodzącą gwiazdą brytyjskiego boksu, Amirem Khanem.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku Australijczyk po raz ostatni pojawił się pomiędzy linami zawodowego ringu. Jego rywal, inny zawodnik z Afryki boksujący pod australijską flagą, Jackson Asiku, dokonał tego, czego przez niemal piętnaście lat nikomu się nie udało - zwyciężył St Claira przed czasem, rewanżując się za porażkę z 2003 roku.