ROZMOWA Z BERNARDEM HOPKINSEM

Bernard Hopkins lubi dużo i głośno mówić. Ale kiedy po raz kolejny, tym razem po zwycięskiej walce Tomasza AdamkaJohnathonem Banksem,  legenda światowego boksu o wiele mówiącej ksywie "Kat" wyraziła ochotę walki  z polskim mistrzem świata, postanowiłem  dowiedzieć  się od niego samego, czy to tylko  niewiele znaczące deklaracje, czy też może coś poważniejszego.

Okazało się, że bokser, którego życie składało się zarówno  z 18-letniego wyroku za brutalne napady z bronią w ręku (odsiedział w  filadelfijskim Grateford, uznawanym za jedno z najostrzejszych w Stanach siedem)  jak i bezprecedensowego 20-krotnego bronienienia tytułu mistrza świata w wadze średniej, jest, jak na „Kata” przystało, śmiertelnie poważny. „Ja muszę zarobić przynajmniej milion, może półtora, bo za setki tysięcy nie wychodzę na ring. Adamek też zarobi koło miliona, ale musi zarobić  mniej niż ja, no  bo ja jestem sławniejszy.”-  mówi Hopkins.

- Oglądałeś walkę Adamek – Banks?
Bernard Hopkins:
Jeszcze nie, ale miałem dokładną relację od kogoś komu ufam i kto walkę oglądał. Może zobaczę ją dzisiaj. Nabrałem do Adamka respektu większego niż kiedy wygrał z Cunninghamem. Pokazał przeciwko Banksowi, że wygrana z Cunninghamem to nie był przypadek.  Obronił pas IBF, ma pas "Ringu" w junior ciężkiej. Jest o co walczyć.

- Ile prawdy jest w tym, że bardzo zależy ci na walce z Polakiem?
BH:
100 procent prawdy. Miałem taki pomysł po Cunninghamie, ale nie byłem do końca pewny czy to ma sens. Teraz wiem, że ma bo Adamek walczy tak, że publika będzie chciała to zobaczyć. Dla mnie to wyzwanie, bo nigdy nie walczyłem w kategorii do 200 funtów.  Do ciężkiej się nie nadaję, ale z 200 dam sobie radę. Mam 44 lata, teraz walczę tylko o miejsce w historii, choć za darmo też nie będę nic robił.  Rozmawiałem  już na ten temat w Houston z Jimem Lampley’em z HBO, namawiałem  ich, żeby zrobili walkę, bo wszyscy na tym zarobią, a kibice będą mieli wielką frajdę. Wiem, że się przyglądają temu co się dzieje w junior ciężkiej. Oczywiście wiedzieli kim jest i jak walczy Adamek, ale wiedzieć, a wyłożyć pieniądze to zupełnie inna sprawa.

- O jakich pieniądzach mówimy?
BH:
Ja muszę zarobić przynajmniej milion, może półtora, bo za setki tysięcy nie wychodzę na ring. Adamkowi HBO też zapłaci około miliona, ale musi zarobić mniej niż ja, no bo ja jestem sławniejszy. Jaka była jego największa wypłata za walkę?

- Oficjalnie mówi się o 400 tysiącach dolarów za walkę z Thomasem Ulrichem, ale jak sam dobrze wiesz, nikt dokładnie takich rzeczy nie wie...
BH:
No właśnie, czyli narzekać nie będzie. Musimy walczyć na Wschodnim Wybrzeżu bo on i ja tutaj mamy najwięcej fanów. Będzie pełna sala. Mogę zresztą walczyć przed samymi Polakami w Newark albo nowojorskiej Madison Square Garden.  Ale tylko na HBO.

-  Pomijając wyzwanie zdobycia trzeciego pasa "Ringu" w trzech różnych kategoriach wagowych, co widzisz w Adamku takiego, że chcesz tej walki?
BH:
Bo wiem, że choć będzie to  trudne, to wygram. Adamek to dla mnie taki  drugi Kelly Pavlik, który jest mistrzem świata, miał w naszej ostatniej walce 18 lat mniej ode mnie, a robiłem z nim co chciałem. Pavlik jak Adamek ma czym uderzyć, ale tak jak Polak był dla mnie za wolny, nie mógł mnie trafić. Adamek też nie będzie mógł, nie będzie wiedział, co się dzieje na ringu. On nigdy nie walczył z kimś  takim jak ja. Są tacy, którzy myślą, że wiedzą jak ze mną walczyć. Do czasu jak wyjdą na ring a wtedy jest za późno, żeby uciec. I nie ma gdzie.

- Słyszałem, że chcesz walczyć z Adamkiem, ale tylko wtedy, gdyby Polak nie miał więcej jak 190 funtów,  na co on się nie zgodzi.
BH:
Nieprawda, walczymy o tytuł w junior ciężkiej. Adamek  może ważyć 200 funtów. Ja mam teraz 190, jestem wytrenowany do maksimum. Nie potrzebuję od Adamka żadnej taryfy ulgowej. HBO chciało, żebym walczył z Chadem Dawsonem, z którym podpisali kontrakt, ale Chad nie jest dla mnie interesującą propozycją, zresztą mam już pas "Ringu" w tej kategorii– po co mi następny?

Już po wywiadzie, który robiłem wspólnie z Joe Santoliquito z "The Ring", poprosiłem o jego opinię na temat tej walki. "Bernard naprawdę bardzo jej chce – sam słyszałeś. Wygląda jak gracz z NFL – nabity mięśniami, bardzo silny.  Oscar De La Hoya i jego ”Golden Boy Promotions” też tego chcą, więc nie widzę powodu, dla którego Adamek i Hopkins nie mieli walczyć. Nie wiem czy można okreslić datę tego pojedynku, tak daleko rozmowy nie są zaawansowane, ale Bernard nie ma żadnych sprecyzowanych planów. Stacje telewizyjne będą chciały takiej walki, promotorzy też. Tak naprawdę trzeba tylko ustalić jedną rzecz – pieniądze."

I jeszcze jedna, tym razem moja uwaga: Adamek jest teraz w takim miejscu swojej kariery, że może wybierać stacje  telwizyjne i rywali. Jest  możliwy rewanż ze Steve Cunnninghamem, walka z Bernardem Hopkinsem w Stanach, czy też na pewno opłacalny w Polsce pomysł postawienia Tomka przeciwko Evanderowi Holyfieldowi. Jak widać emocje  związane z karierą "Górala” są  nawet wtedy, kiedy Tomka nie ma jeszcze w ringu...

Przemek Garczarczyk, ASInfo    

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: niezapominajek
Data: 02-03-2009 23:57:25 
Podobno Hulk Hogan chce zmierzyć się z Adamkiem.
 Autor komentarza: payback
Data: 03-03-2009 00:05:06 
i Pudzian tez ;-) Jesli sie upora z Najmanem w KSW ;-)
 Autor komentarza: karol
Data: 03-03-2009 00:18:44 
zapomnieliscie u Hucku Norrisie
 Autor komentarza: czerwony
Data: 03-03-2009 00:23:59 
wow! nie mogę uwierzyć, że b-hop mówi serio.
 Autor komentarza: Mario1977
Data: 03-03-2009 00:38:16 
Tomek właśnie tego chciał. Żeby mógł tez mieć znaczący wpływ z kim, gdzie i za ile chce walczyć. Tak powinno być. Tak trzymaj Tomek.
 Autor komentarza: KrzychuFR
Data: 03-03-2009 00:39:09 
Dawać Kata ;D co to była by za walka ;D
 Autor komentarza: lee
Data: 03-03-2009 00:42:28 
"Są tacy, którzy myślą, że wiedzą jak ze mną walczyć. Do czasu jak wyjdą na ring a wtedy jest za późno, żeby uciec. I nie ma gdzie.";)))))
Za to go lubie :))))
 Autor komentarza: Granvorka
Data: 03-03-2009 00:51:54 
Są tacy, którzy myślą, że wiedzą jak ze mną walczyć. Do czasu jak wyjdą na ring a wtedy jest za późno, żeby uciec. I nie ma gdzie." - to samo mozna bylo powiedziec Hopowi po walce z Calzaghe...
 Autor komentarza: kazan
Data: 03-03-2009 07:45:01 
Uważam, że Tomek pokonałby Hopkinsa. Koniec, kropka.
 Autor komentarza: Szybkii20
Data: 03-03-2009 08:15:16 
Oj Bernard. Adamek jest w szczytowej formie, ciesze sie ze doceniają jego klase ale B-hop porywa sie z motyką na słońce
 Autor komentarza: Szybkii20
Data: 03-03-2009 08:15:21 
Oj Bernard. Adamek jest w szczytowej formie, ciesze sie ze doceniają jego klase ale B-hop porywa sie z motyką na słońce
 Autor komentarza: spatriot
Data: 03-03-2009 08:24:39 
Adamek jest w gazie nie do powstrzymania . Moze Tomka marzenia sie w koncu ziszcza czego mu z calego serca zycze !
 Autor komentarza: walerus
Data: 03-03-2009 09:56:36 
Dla mnie jest ciekawe czy wypad do ciężkiej wchodzi w grę - osobiście nie radziłbym tego Adamkowi - tam są bokserzy po 210 cm i 130 kg wagi - szkoda zdrowia.....
Niech zdominuje junior ciężką i cztery najważniejsze pasy zgarnie a potem słodki odpoczynek na żywiecczyźnie.....
 Autor komentarza: Daroo
Data: 03-03-2009 10:04:12 
Bardzo cieszy mnie to co widzę. Szykuje nam się piękna walka dzięki której Tomek może zacząć znaczyć wiele na całym świecie. Również dla całej CW takie spotkanie było by bardzo mile widziane. Trudno ocenić szanse B-Hopa jak na taki skok wagowy ale Tomek jeżeli wyjdzie do rungu na bank go parę razy zaskoczy. Powiem że strasznie się napaliłem na tą walkę.
Nie chciałbym natomiast żeby IBF nakazało wcześniej walki z Cuninghamem, który znany jest z umiejętności przygotowania się pod konkretnego przeciwnika. Widać było po pierwszej walce, że istnieje ryzyko że przy bardziej asekuracyjnym stylu boksowania Amerykanin jest w stanie wypunktować Polaka.
Co do walki z Holifieldem to wydaje mi się że to jeszcze za wcześnie na takie kroki po co zmieniać kategorie skoro jeszcze ta nie została odpowiednio wyciśnięta. Później jak najbardziej było by to mile widziane.
 Autor komentarza: niezapominajek
Data: 03-03-2009 10:05:24 
Ta reklama walki Hopkins vs Wright mi się podoba.
"Kat" to jest chyba człowiek nie z tej planety. Jego 44 lata należy obliczać na nie więcej niż 34.

On chce wygrywać i taki Adamek (w jego mniemaniu) nie może mu przeszkodzić.

Jak chodzi o wagę ciężką to np Monte Berret nie waży wiecej niż 102 kg.
 Autor komentarza: Wojslaw1
Data: 03-03-2009 11:23:35 
Taka walka to była super sprawa.Adamek zarobiłby konkretne pieniądze i zmierzył się z legendą ringu.Nawet jeśli by przegrał to gdyby się dobrze zaprezentował to na pewno nie byłby skończony.Teraz trzeba rozsądnie poprowadzić rozmowy,mam nadzieję,że ludzie Adamka tego nie schrzanią
 Autor komentarza: czerwony
Data: 03-03-2009 12:34:59 
wojslaw, nie poznaję kolegi. a gdzie jad i nienawiść do adamka? :) taki żarcik...[oczywiście, masz rację, na razie brak konkretów, mam nadzieję, że adamek nie nastawi się na honorowe 50/50, bo nic z tego nie wyjdzie, itp.]
 Autor komentarza: lewyprosty
Data: 03-03-2009 12:39:06 
Team Adamka ten w USA i w Polsce zaplanował i wspaniale realizuje jak widać karieę Tomka.Szkoda ,że nie widać w tych planach innych polskich pięściarzy Wach, Wilczewski, Masternak...Tomek przylatuje do Warszawy w niedzielę, warto go powitać , tym bardziej ,że obiecał przywieźć pasy. Może podczas pobytu dowiemy się więcej szczegółów o Hopkinsie , choć już teraz widać ,że walka jest już pewna. Sprawa uzgodnień pomiędzy promotoeami nie powinna trwać długo. Brawo Tomek idziesz jak czołg do przodu , ale uważaj....
 Autor komentarza: darecki
Data: 03-03-2009 13:26:05 
No bez przesady.Wach,Wilk i Masternak to najwyzej rekawice za Adamkiem nosic moga.Nie te umiejetnosci i nie ta chec do powaznych wyzwan.Bardzo chetnie bym obejrzal walke z Katem.Wydaje mi sie ze Tomek nie bylby bez szans.
 Autor komentarza: Crimson
Data: 03-03-2009 15:29:15 
Bylaby to ciekawa walka i szczerze mowiac Tomek ma realne szanse. Jednak jakby ta walka miala sie odbyc w pol-ciezkiej a Hopkins bylby mlodszy o 10 lat to Adamek nie wytrzymalby pelnych 12 rund co do tego jestem pewien...
 Autor komentarza: Crimson
Data: 03-03-2009 15:29:31 
Bylaby to ciekawa walka i szczerze mowiac Tomek ma realne szanse. Jednak jakby ta walka miala sie odbyc w pol-ciezkiej a Hopkins bylby mlodszy o 10 lat to Adamek nie wytrzymalby pelnych 12 rund co do tego jestem pewien...
 Autor komentarza: ppanK13
Data: 03-03-2009 15:49:57 
Jest HBO, HBO 2, HBO Comedy. DLACZEGO nie ma HBO SPORTS !!! Moze ktos wie cos na ten temat ??? Wychodzi na to że Polska jest krajem drugiej kategorii.
 Autor komentarza: Danny
Data: 03-03-2009 16:07:24 
Tomek jest najlepszy!

...ale tylko w CW!

Hopkins to ,,Galaktyka,,Tomek to dobry bokser,bardzo silny.Jeżeli chodzi o kunszt bokserski to Bernard jest ,,nauczycielem,,.Za duza euforia zapanowała wsród kibiców.Faktem jest to ,że jak Bernard przegra to oznacza,że nie te latka i nie ta waga:)Z całym szacunkiem dla Tomka i dla kibiców ale Tomek nigdy nie będzie boksował na takim poziomie jak Hopkins.Mysle,ze powinnismy byc obiektywni,ochłonelismy po walce i czeba realnie mysleć!Tomek jest swietny ale tylko w cruiser.LHW i HW to nie dla niego.

pozdro
 Autor komentarza: Danny
Data: 03-03-2009 16:07:26 
Tomek jest najlepszy!

...ale tylko w CW!

Hopkins to ,,Galaktyka,,Tomek to dobry bokser,bardzo silny.Jeżeli chodzi o kunszt bokserski to Bernard jest ,,nauczycielem,,.Za duza euforia zapanowała wsród kibiców.Faktem jest to ,że jak Bernard przegra to oznacza,że nie te latka i nie ta waga:)Z całym szacunkiem dla Tomka i dla kibiców ale Tomek nigdy nie będzie boksował na takim poziomie jak Hopkins.Mysle,ze powinnismy byc obiektywni,ochłonelismy po walce i czeba realnie mysleć!tomej jest swietny ale tylko w cruiser.LHW i HW to nie dla niego.

pozdrwaiam
 Autor komentarza: Danny
Data: 03-03-2009 16:08:47 
..sorry:)
 Autor komentarza: puncher48
Data: 03-03-2009 16:38:20 
W sumie racja Danny ale naprawdę tylko się cieszyć, że Tomek idzie jak burza, a Adamek vs Hopkins to jak swego czasu Gołota vs Bowe, a jak wiemy to Goły ostaecznie nieoficjalnie skończył karierę Riddicka (oficjalnie przegrał przez dyskwalifikacje) w tym przypadku jest podobnie tylko to że "Góral"to nie Gołota ale jego mentalne przeciwieństwo , on jak będzie miał Bernarda na widelcu to wygra bezdyskusyjnie nie pozostawiając wątpliwości i byłoby fajnie jakby "Kat" za parę lat w jakimś dokumencie oświadczył niepotrzebnie brałem walkę z Tomaszem Adamkiem on właściwie skończył moją karierę.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 03-03-2009 16:40:02 
Inna sprawa, że Bernard to nie Riddick, Hopkins to wzór profesjonalisty, Mistrz ringu, a nie baletów.
 Autor komentarza: lufio
Data: 03-03-2009 18:07:01 
bez sensu niech sie najpierw hopkins dopcha i stanie w kolejce. a ta gadka ze on musi zarobic wiecej bo jest znany to wlasnie po to zeby do walki nie doszlo. niech adamek sie tez nie puszy za bardzo bo muhamad ali to on nie jest
 Autor komentarza: waden14
Data: 03-03-2009 19:38:43 
"Dzisiaj rozmawialiśmy z nim i chce ze mną walczyć" Adamek o rozmowie z Bernardem Hopkinsem. A więcej definitywnie chce walczyć z Adamkiem B-Hopp. Jestem mega szczęśliwy i mam nadzieję że dojdzie do tej walki
 Autor komentarza: Romko
Data: 04-03-2009 10:06:10 
Witam! Moim zdaniem walka z Hopkinsem byłaby naprawdę dobrym posunięciem, Tomek ma teraz najlepszy okres w życiu, musi podejmować coraz to większe wyzwania bo czas szybko leci a ma jeszcze wiele do zrobienia, ale oczywiście wszystko bez niepotrzebnego ryzyka. Co do wagi ciężkiej na jego miejscu jeszcze bym nie wchodził, podzielam zdanie że powinien pozostać w cruiser.
 Autor komentarza: bartekjf
Data: 20-03-2009 23:36:58 
hopkins mówił cos o szybkosci ,bez przesady adamek jest ze 12 lat młodszy i ze 12 razy szybszy ,pavlik nie jest tak wyszkolony technicznie jak adamek młuci tylko cepami ,jeszcze jedno to samo mowił hopkins przed walka z calzagim ze joe jest od niego wolniejszy dziwne tylko ze dostał baty jak pies.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.