ADAMEK - BANKS: REKIN POCZUŁ KREW

Przemek Garczarczyk, ASInfo

2009-02-28

Od czego zacząć? Od fantystycznej polskiej widowni w Prudential Center, która zgotowała Tomaszowi Adamkowi (36-1, 25 KO) atmosferę w Newarku równą tej na brazylijskiej  Maracanie? Od znakomitego taktycznego ustawienia Tomasza przez trenera Andrzeja Gmitruka, który przechytrzył legendarnego Emanuela Stewarda?

Zacznijmy od tego, któremu należą się największe brawa – Tomasza Adamka, który przeciwko bardzo trudnemu, silnie bijącemu rywalowi jakim bez wątpienienia był  Johnathon Banks (20-1, 14 KO) po raz kolejny udowodnił, że jest bezsprzecznie najlepszym bokserem świata wagi junior cięzkiej i jednym z najbardziej efektownie walczących pięściarzy globu.

Najpierw  Steve Cunningham, a teraz  znokautowany w ósmej rundzie walki w obronie  pasa mistrza świata IBF  Banks powiedzieli te same słowa: „Przegrałem, ale wiem, że przegrałem  z wielkim championem o wielkim sercu”. A za tytuł muszę podziękować  obecnemu na walce Steve’owi Cunninghamowi, który opisując to, co działo się w ostatnich trzech rundach, powiedział. „Adamek był jak rekin, który poczuł krew. Wiedziałem, że dopadnie Johnathona”.

Tomek, którego odporność nerwowa stanie się niedługo przyczynkiem do legend, spokojnie zawitał w domu swojego promotora Zyggi’ego Rozalskiego, kilka minut po ósmej wieczorem. „No to co, jedziemy?”  - zapytał Zyggi. „Poczekajmy, nie ma co się spieszyć, pogadajmy trochę”  - odparł Adamek, który sprawiał wrażenie człowieka, który wybiera się za chwilę z rodziną na zakupy, a nie walczyć w obronie tytułu mistrza świata. W Prudential Center miał jeszcze czas na udzielenie  w szatni kolejnego  wywiadu Steve Farhood’owi, komentatorowi „Showtime” i  pogaduszki z licznym, wypełniającym szatnię gronem przyjaciół. W odróżnieniu od 99.9 procentów pięściarzy przed walką, Tomkowi nie przeszkadzają ludzie, głośne rozmowy – wprost przeciwnie, odnosi się wrażenie, że im jest luźniejsza atmosfera, tym czuje się lepiej. Ma zresztą czuwającego nad wszystkim  Andrzeja Gmitruka, który dokładnie wie, kiedy trzeba  zabrać się do pracy.

To, co w tym czasie działo się na trybunach trudno opisać, trzeba było zobaczyć i usłyszeć. Z 6000 widzów, przynajmniej 5000 miało albo biało czerwone koszulki, albo flagi, a na pewno wszyscy dobrze się bawili bezustannie, na półgodziny przed  wyjściem  Tomka  na ring skandowali na  na przemian „ Adamek, Adamek!” lub „Polska, Polska”. Atmosfera była tak gorąca, że kilkakrotnie  śpiewy rodaków zagłuszały to, co mówili komentatorzy „Showtime”, którzy  z olbrzymim uznaniem wypowiadali sie o fanach Tomka. „Oni go naprawdę, naprawdę kochają. To coś wspaniałego, mieć takich kibiców” – mówił  Nick Charles.  

Kiedy Tomek, przy tradycyjnej, towarzyszącej mu od początku kariery melodii Funky Polaka „Nie zapomnij”  wychodził na ring, sala oszalała. Co potrafią Polacy przekonał się kilka minut wcześniej wychodzący przed Adamkiem na ring  Johnathon Banks, którego przywitała ogłuszająca porcja gwizdów, ale to i tak było nic przy owacji jaką dostał polski mistrz  świata. W górę polaciały szaliki, sztandary, koszulki, rzucane przez chłopaków dziewczyny   - nikt nie miał najmniejszej watpliwości, że Adamka czeka zwycięstwo.

Mnie przyszło oglądać te walkę z dość niezwykłej pozycji – tłumacza dla Showtime tego, co narożniku mówił Andrzej Gmitruk. Pozycji ciekawej, bo pozwalającej obserwować, jak zmieniała się opinia komentatorów na rady Gmitruka wraz z tym, co działo się na ringu. A pierwsze dwie  rundy należały do Banksa, który musiał zaskoczyć wszytskich nie tylko groźnym prawym prostym bo o nim wszyscy wiemy, ale tym, że wielkokrotnie wyprzedzał  ciosy  nie narzucającego zbyt szybkiego tempa Tomka. „Nie bardzo rozumiem taktykę polskiego trenera, który ciągle nakazuje swojemu bokserowi cierpliwość. To tempo walki faworyzuje Banksa i polski mistrz świata nie może pozwolić sobie na takie oddawanie rund aktywniejszemu niż się chyba  wszyscy spodziewaliśmy Banksowi” – komentował Charles, kiedy usłyszał tłumaczenie tego, co w narożniku mówił Andrzej Gmitruk. Rezczywiście, przynajmniej na początku taktyka Tomka, zadajacego tylko około 20 ciosów na rundę musiała sie wydawać zastanawiająca, zwłaszcza, że Banks nie miał problemów z wyczuciem dystansu i nie tylko celnie kontrował (uderzenia  z prawej ręki w pierwszej i drugiej rundzie), ale potrafił groźnie zaatakować.

„Czy Polak walczy tak, że poczuł respekt przez Banksem, po jednym z jego ciosów, czy też akurat tego wieczoru nie może narzucić swojego stylu walki?” – zastanawiali się komentorzy w połowie czwartej rundy, kiedy lewy sierpowy wyraźnie zachwiał Polakiem. „Tomek, proszę cię wtrzymaj jeszcze z tą taktyką przez dwie rundy, nie podpalaj się. Słyszysz mnie, proszę cię cierpliwość, on się zacznie łamać!” - mówił w narożniku Gmitruk. Od połowy piątej rundy, kiedy tłumaczenie datarło do ekipy „Showtime”, nikt się specjalnie nie dziwił. „Coś w jest w  tej taktyce o której powtarza  trener Polaka.  Adamek jest coraz szybszy, a Banksowi  opadają ręcę i chyba rzeczywiście zaczyna się rozpadać.” – ten komenterz Farhooda szybko zaczął się zamieniać w rzeczywistość.

Tomek walczył coraz szybciej, zmieniając taktykę w ten sposób, że Banks nie potrafił juz blokować całych serii Polaka na korpus, często kończonych  uderzeniem na głowę. Banks ciągle był groźny, ciągle próbowął trafić  „Górala” ciosem, który zmieniłby walkę, ale to już były tylko próby rozpaczy. Od szóstej rundy na ringu istniał tylko Adamek: zejścia  z lini ciosów i natychmiastowe, bite z obu rąk kontry i coraz częściej Banks nie miał już gdzie uciekać, opierając się o liny. Jeszcze w szóstej rundzie, przez kilkanaście sekund ruszył do ataku, nawet trafił Tomka lewym sierpowym , ale kiedy kilkanaście sekund póżniej znowu inicjatywę przejmuje Polak, Banks tęsknie patrzy w stronę narożnika, w którym nie ma jego głównego trenera Emanuela Stewarda, ale zastępujący go James Ali Bashir. Ale nawet gdyby tam był Steward, i tak nie  mógłby  już mu pomóc...

Sędzia Ed Cotton, ten, który prowadził  trzy niesławne walki Andrzeja Gołoty – z Donellem Nicholsonem (cios z główki), Samsonem Pou’ha (ugryzienie) i drugą walkę z Riddickiem Bowe (wszyscy wiemy), mógł zatrzymać walkę już kiedy pierwszy raz, zaraz na początku ósmej rundy, Banks padł na deski od kombinacji lewa-prawa.  Niepokonany do tej pory  Amerykanin wstał, ale nie sprawiał wrażenia w pełni przytomnego. Adamek spokojnie, stojąc w przeciwnym narożniku, patrzył jak Banks wolno dochodzi do siebie, ale wyraz oczu Polaka nie wróżył pretendentowi niczego dobrego. Kilkadziesiąt sekund później, dokładnie w połowie ósmej rundy, było już po wszystkim – Banks nawet nie wyszedł z narożnika w którym był liczony i po dwóch ciosach na korpus i bitych  z góry prawych usiadł na ringu, a Cotton miłosiernie zakończył walkę.

„Od poczatku wiedziałem jak mam walczyć, Andrzej Gmitruk ustawił mnie doskonale. Spokój, żadnych wariactw, lewa ręka, bok i kontra. Wiedziałem, że jestem przygotowany szybkościowo na 12 rund. Gdyby Banks nie padł w ósmej rundzie, to jeszcze  podkręciłbym tempo. Po walce było już w  piatej rundzie jak zaczął mi wchodzić lewy prosty” – mówił uradowany z obrony tytułu Polak.  „Nie ma w tym zwycięstwie nic dziwnego. Wiadomo, bardzo ciężko pracowałem, jestem chłopak z gór, a my się ciężkiej pracy nie boimy. Teraz czas trochę odpocząć, może jakieś narty, później pojdziemy z Ziggym do Polski. Następna walka? Poza trochę rozbitym okiem  nie jestem specjalnie zmęczony. Mogę walczyć  już w czerwcu. Naprawdę  z każdym. Czy to będzie Bernard Hopkins, czy rewanż z Cunninghamem, czy ktoś zupełnie inny. Udowodniłem, że nikogo się boję, przed nikim nie uciekam. Showtime chciało Banksa, więc znokautowałem Banksa. Kto następny?”

Oprócz Andrzeja Gmitruka, który po raz kolejny udowdnił, że wraz z Tomaszem Adamkiem tworzą niezwykłą parę, najszczęśliwszym człowiekiem na sali był Zyggi Rozalski. „Wziąłem z Polski chłopaka o którym nikt w Ameryce  nie słyszał, a teraz Tomek ma już dwa tytuły mistrza świata  w kieszeni, super walki i wszyscy go kochają. To dla mnie olbrzymia, olbrzymia satysfakcja. Coś w nim było, jakaś determinacja, która mnie przekonała by po Andrzeju Gołocie jeszcze raz spróbować. Ja mam co robić, pieniędzy od dawna nie potrzebuję, ale patrzenie na to, kim się teraz stał Tomek jest bezcenne.” – powiedział Rozalski. „Ale z trzecim bokserem już nie spróbuję. Nie nam namówicie mnie”.

Pisałem ten tekst na gorąco, obserwując to co działo się w ringu z kilku metrów, a w  boksie czasami jest tak, że z bliska gorzej widać. Ale jedno widać na pewno: mamy wielką polską  gwiazdę boksu, chłopaka o niezwykłym sercu, umiejętnościach   i tego, z czym trzeba się urodzić -  zimnej krwi.  Dlatego na pytanie Tomka  „kto następny?” odpowiedzą tylko, ci którym trzeba będzie dużo zapłacić. Bo kto lubi padać na deski za parę groszy? 

Przemek Garczarczyk, ASInfo z Newarku

TOMASZ ADAMEK: SERWIS SPECJALNY>>

Tomaszowi Adamkowi kibicował w Prudential Center Steve Cunningham