ROZMOWA Z ADAMKIEM I TRENEREM BANKSA

Ostatni  otwarty trening Tomasza Adamka (36-1, 24 KO) i Johnathona Banksa (20-, 14 KO) był  znakomitą okazją do porozmawiania zarówno z polskim mistrzem świata, jak drugim, na co dzień prowadzącym Amerykanina,  Jamesem Ali Bashirem. Tomek i Johnathon minęli się w sali o jakieś piętnaście minut, bo organizatzorzy  tak ułożyli program treningów, by obu pieścirzom nie przyszło do głowy  stoczyć walki tylko przed obecnymi na treningu kamerami Polsatu. Jestem pewien, że w roli komentującego dał by sobie radę Mateusz Borek, ale co powiedzieliby kibice 27 lutego w Prudential Center? Nie będę też opisywał, co dało sie podpatrzeć na treninu, bo obaj byli tak sprytni, że nie dało się podpatrzeć... zupełnie nic.  Szczególnie Banks, kiedy schodził z ringu zanosił się śmiechem,  pokazując dziennikarzom akcje  w bardzo zwolnionym  tempie i nie ukrywając, że – podobnie jak Tomek – na prawdziwy  trening dopiero się wybiera...

 

Tomek Adamek:  "Liczy się tylko ring"

- Gotowy na Banksa?
Tomasz Adamek:
Bardzo gotowy. Mógłbym, a nawet wolałbym, żeby zamiast środowej konferencji prasowej była od razu walka.  Mam wagę, jestem bardzo głodny boksu, takiego prawdziwego, na ringu i o coś, nie mogę się doczekać piątku i walki w obronie tytułu.

- Co powiesz tym, którzyu twierdzą, że walczysz za wcześnie, że za dużo ryzykujesz?
TA:
Dwie rzeczy – że mnie nie znają i że nie  wszystko w życiu można mieć tak, jak się chce. Przez 6-7 tygodni po walce z Cunninghamem nie robiłem zupełnie nic i już mnie nosiło  po domu. Moja żona Dorota zaczęła mnie nawet wyganiać z domu, mówiąc, że muszę się jak najszybciej zabrać za robotę. Akurat przyszła propozycja walki  na Showtime, więć się wziąłem  i  jestem wytrenowany w 100 procentach. Nie zabrakło mi tygodnia czy dwóch, wprost przeciwnie – zrobiliśmy z  Andrzej Gmitrukiem nawet trochę więcej niż było w planach. Dlatego mógłbym walczyć nawet za 24 godziny.  Co do terminu 27 lutego – takie zapadły ustalenia między moimi promotorami i stacją telewizyjną. Ja nie rzucam słów na wiatr, że mogę walczyć z każdym, wszędzie i kiedy tylko nadarzy się okazja. Nie będę rozpaczał nad tym, na co nie mam wpływu.  Wszystko jest bardzo dobrze – nie musicie się o mnie martwić.

- Andrzej Gmitruk powiedział, że to skandal, że możesz być mistrzem świata IBF, ale w rankingach WBA i WBC nie ma ciebie w pierwszej dziesiątce. Ale Steve Cunningham jest...
TA:
Andrzej ma rację, bo w organizacjach rankingowych chodzi tylko o układy, układziki i oczywiście kasę. Ale to mnie też bardziej śmieszy niż denerwuje, choć takie organizacje biorą pieniądze za nic, za prawo wypisania na pasie ich nazwy.  Mnie pociesza  fakt, że ci którzy decydują o tym, jak będzie przebiegać moja kariera wiedzą, kto jest najlepszy na świecie w junior ciężkiej.

-  Twoja kariera to według niektórych opinii, kariera kogoś, kto wybrał Amerykę, a mógł  zarabiać lepiej w Europie...
TA:
Mit, nic więcej. Te pieniądze o których mówi się w Europie i Polsce to są wirtualne pieniądze. W gazetach  i wywiadach promotorów padają sumy, które mają zero wspólnego z rzeczywistością czyli tym , ile naprawdę płaci się bokserom. Komu niby z tych bokserów co są teraz w  Polsce się powodzi? Którego z nich zarobki  można porównać do tego, ile zarabiam w Stanach jako mistrz świata? Do Europy można zawsze wrócić jak się zrobi karierę w Stanach. Nie jestem pewien, czy zrobienie kariery w Europie coś  daje w USA.  Wątpię. W każdym  razie – niczego nie żałuję.

- W swoich wypowiedziach sprawiasz wrażenie człowieka na   którego nazwiska wielkich, potencjalnych rywali, czy przeciwników takich jak Johnathon Banks, nie robią żadnego wrażenia. I przynajmniej patrząc z mojej strony, nie jest to sztuczna poza.
TA:
Nie jest, bo ja oceniam przeciwników w danej sekundzie, w chwili, kiedy jesteśmy twarzą w twarz w ringu. Co zrobił rywal kiedyś, jakie zdobywał mistrzostwa, to nie ma żadnego znaczenia kiedy walczymy. Oczywiście należy im się szacunek, tak jak Banksowi należy się szacunek za to, że z nikim nie przegrał, ale to nie ma  żadnego wpływu na to, jak będzie się ze mną bił. Dlatego nie robię cyrków  na konferencjach prasowych żeby kogoś zastraszyć , nie wygłupiam się, nie śpię po nocach  zastanawiając się  jak będę walczył. Nic z tego – w noc  poprzedzającą walkę z Banksem będę  spał jak dziecko, bo wiem, że nie ma co kombinować. Jestem przygotowany na wszystko, wyjdę na ring, zobaczę co potrafi i tak będę walczył. Nie ma się co denerwować – trzeba się  za to umieć skoncentrować na każdej sekundzie walki, bo jak się będzie myślało o dupie Maryni, to przecież nie ma co wychodzić na ring..

- Banks skłania się do opinii, że walka nie skończy się werdyktem na punkty.  Trudno mu się dziwić, że tak myśli, bo patrząc na jego umiejętności techniczne i twoje, tak  wygrać walkę byłoby praktycznie dla niego niemożliwością.
TA:
Może być wygrana przed czasem, ale nie musi. Można walczyć bardzo widowiskowo i wcale nie kończyć walk nokautem. Ja jestem gotowy walczyć 12 rund, a nawet jak za dawnych czasów 15 w szybkim tempie i dać piękne widowsko. Mogę też walczyć na gołe pięści. Nie ma znaczenia. Byłem i będę mistrzem świata. Dla siebie, dla rodziny i dla kibiców, bez których boks  byłby nic nie warty.James Ali Bashir: „Adamek to bokserski mózgowiec”

-  Jak trudno jest dzielić boksera na trzech trenerów? Banks ma ciebie, Sugara Hilla i oczywiście Emanuela Stewarta.
James Ali Bashir:
Nie tak trudno, bo to zespół, dobrana grupa ludzi. Każdy ma swoje zdania, każdy wie, za co odpowiada, nie ma sprzeczek, niedomówień.

- Banks powiedział, że to lubi, choć nikt z waszej ekipy nie ma wątpliwości do kogo należy decydujący głos.
JAB:
Manny Stewart ma kontrolę nad wszystkim co się dzieje w ringu, nad wszystkim co robimy w sali treningowej. Nawet jak go nie ma w Kronk Gym, czy nawet w USA, to jesteśmy w ciągłym kontakcie, pyta się o każdy szczegół. Na końcu całość sprowadza się do tego, że ma do nas zaufanie.

-  Czy to jest najtrudniejsza walka w karierze Johnathona Banksa?
JAB:
Nie ma co do tego  żadnych wątpliwości. Trafia na bardzo dobrze wyszkolonego boksera, który doskonale wie co robić  w ringu, a do tego ma bardzo mocny cios. Z Adamkiem jest bardzo trudno walczyć, bo on jest bokserskim mózgowcem. Widać jak wyciąga wnioski z jednej rundy na drugą, czasami nawet w trakcie tych trzech minut walczy  na kilka sposobów. Wiem, że powszechnie uważa się, że największą zaletą Polaka jest jego szybkość, ale akurat to nie robi na mnie wrażenia. Znacznie większe jego ringowa inteligencja. A na dodatek Polak ma jeszcze serce do walki. To rzadka kombinacja, ma  ją tylko paru bokserów.  Ja wierzę, że jednym z nich jest Johnathon.

-  Obaj pięściarze podchodzą do walki z odwrotnych pozycji – Tomek niespełna trzy miesiące temu walczył do upadłego i wygrał po znakomitej walce  pas mistrza świata IBF, Johanthon nie walczył od siedmiu miesięcy, a walkę z Vincenzo Rossitto pewnie chciałby zapomnieć.
JAB: 
To nie nasza wina, że przerwa była taka długa – Maccarinelli trzykrotnie przekładał jej termin i w końcu przestaliśmy go traktować poważnie.   Walki Banksa były, tylko, że nie było przy nich kamer iodbywały się  za zamkniętymi drzwiami Kronk Gym. Co do Rossitto, to życzyłbym sobie, żeby trenerzy Adamka wierzyli w to, że Johnathon będzie tak słabo walczył z ich zawodnikiem. Ale nie wierzę, że są tacy naiwni.

Przemek Garczarczyk, ASInfo z Newarku

TOMASZ ADAMEK: SERWIS SPECJALNY >>

Andrzej Gmitruk i Tomasz Adamek

 


James Ali Bashir, Johnathon Banks, Javan Hill

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: takietam
Data: 24-02-2009 15:04:47 
Czy to nie gips na rękawicach?;)
Ogólnie kciuki za Adamka, ma serce, ma głowę ma warunki - potrzeba tylko trochę szczęścia. Przy dobrych wiatrach jak dobrze wypyka Banksa to duże walki jeszcze w tym roku. pzdr
 Autor komentarza: corpsegrinder
Data: 24-02-2009 15:09:48 
Banks ma szeroki fejs-łatwo go będzie trafić :)
 Autor komentarza: kazan
Data: 24-02-2009 15:15:41 
Dla mnie walki Adamka teraz to jest coś, co uzupełniło lukę po Gołocie. Żadnego widowiska sporotwego nie przeżywam tak, jak walk Tomka. Jestem "zgrzany" na tę walkę!
 Autor komentarza: Sake1986
Data: 24-02-2009 15:20:46 
yyy nie ma moze fotek wiecej albo jakiegos video z tego treningu? tez nie moge sie doczekac walki.
 Autor komentarza: Arczi
Data: 24-02-2009 15:21:44 
nic tylko trzymać kciuki za mistrza ;d
 Autor komentarza: otke
Data: 24-02-2009 15:22:20 
ja tam bez porównania wolę oglądać walki Adamka na światowym poziomie niż dramaty Gołoty z przeciwnikami pokroju Mollo, McBridge czy nawet Austin
 Autor komentarza: kazan
Data: 24-02-2009 15:26:56 
Wiadomo, że Adamek jest lepszym bokserem, ale Andrzej miał jednak w sobie jakąś magię, która przyciągała przed tv i kazała przebaczać wpadki :)
 Autor komentarza: Luton
Data: 24-02-2009 15:37:44 
Bo Gołota walczył w ciężkiej i to w mocnym okresie tej kategorii. Poza tym Gołota potrafił przegrywać na wszystkie sposoby, w pierszych minutach, co też dodatkowo elektryzowało kibiców. Nigdy nie było wiadomo co sie wydarzy w ringu. Szczerze mówiąc wole Adamka, bo mam pewność, że nie bedzie klapy a i piwo zdąze wypić przed końcem walki
 Autor komentarza: Undercover
Data: 24-02-2009 15:48:42 
hihihi już nie moge się doczekać, przecież Adamek go rozbije bardziej niż Cunna ;-)
 Autor komentarza: rogal
Data: 24-02-2009 16:22:32 
Przeżywam tą walkę już strasznie i jak zwykle jestem przerażony przed walką, choć wierzę maksymalnie w Adamka, który jest bokserem NIESAMOWITYM.


Nikt z naszych nigdy nie boksował jak Adamek. Ani Tygrys, ani Gołota, ani nikt.


Nie lekceważcie Banksa. To będzie straszna wojna. Pamiętam, jak byliśmy optymistami przed walką z trochę anonimowych Dawsonem, wiemy jak to się skończyło - choć przyznaję obiektywnie - w tamtej walce Adamek nie był sobą.


Adamek zawsze toczy niesamowite wojny. Dwie walki z Briggsem, totalne tornado, wybuchowa walka z Ulrichem, widowiskowa walka z Bellem, z Cuninghamem - posiadacz pasa WBC (!) w półciężkiej i IBF w junior ciężkiej - ten człowiek tworzy historię - oglądajcie go, bo będzie legendarny jak Gołota.


Adamek dziś to Gołota z '96 roku, tylko z betonową psychiką.

Delektujmy się jego karierą.


Serce drży przed walką, wiem, że czeka mnie zawał na samej walce ;)

I za to uwielbiam Górala,

Adamek, boma ye !, boma ye !


pozdrawiam, ale emocje.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 24-02-2009 16:50:05 
Rogal

Adamek, boma ye !, boma ye !

Jak w pamiętnym pojedynku Ali vs Foreman

Zgadzam się Rogal z toba w 100%, Adamek to wielki bokser i niezwykły talent, cokolwiek się wydarzy w piątek to już przeszedł do historii, a to że wygra w to niewątpie, Polak nie rzuca słów na wiatr powiedział, że odbierze tytuł Cunninghamowi, tak też uczynił, jeżeli teraz twierdzi, że nie da się Banksowi to ja mu wierzę, obecnie największy polski fighter, aż żal, ze Gołota nie miał takiej psychiki to by się dopiero działo ale jest Tomek i na pewno da wspaniała walkę która nie tylko zelektryzuję całą Polskę ale i Amerykę.
 Autor komentarza: Arti
Data: 24-02-2009 16:53:51 
Panie Przemku a moze sa jakies nowe wiesci odnosnie aktualnego stanu zdrowia Anderw?
 Autor komentarza: Taurus
Data: 24-02-2009 17:23:50 
Panowie zróbcie w redakcji sondę jak przed walką z Cunninghamem. Szczególnie ciekaw jestem opinii Pucka który najlepiej z tego co pamiętam przewidział bieg ringowych wydarzeń.
 Autor komentarza: overhand
Data: 24-02-2009 18:20:23 
Proszę zwrócić uwagę jak prawdziwy MISTRZ wypowiada się o kibicach, ...miszcz Jackiewicz niech się uczy!
 Autor komentarza: Danny
Data: 24-02-2009 19:35:26 
Bedzie Banksa głowa bolała.Nie bedzie wiedział skąd dostaje,zobaczycie.Sparingi z Kliczka nie pomogą:)Chłopak został rzucony na głeboką wode,Tomek wyraznie wygra!

pozdrawiam
 Autor komentarza: Bartusiek
Data: 24-02-2009 21:48:32 
Spokój Tomka dobrze wróży. On po prostu wie na co stać Banksa i wie również,że go stać na więcej. Ja też nie mam co do tego żadnych wątpliwości
 Autor komentarza: Arbuz
Data: 24-02-2009 22:48:49 
Wie ktos gdzie bedzie mozna obejzec walke Adamek - Banks? Polsat Sport Extra jest niestety kodowany na satelicie, na kablowce tez go nie mam.. jakis inny kanal FTA albo moze online przez net?
 Autor komentarza: kgunther
Data: 24-02-2009 22:56:37 
Walka Adamka bedzie na Polsacie ok. 5:00 rano. Adamek wygra przez KO w 7 rundzie. Oj bedzie to ciezki nokaut. A skad wiem?...nie pytajcie, ale powiem wam tylko ze znam bardzo dobrze Adamka. Pozdro
 Autor komentarza: kierownik81
Data: 25-02-2009 19:49:10 
KGUNTHER NIE FANTAZJUJ...A ZE ADAMEK WYGRA TO W TO NIE WATPIE.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.