Broughton's Rules

Broughton’s Rules – pierwszy w dziejach nowożytnego boksu zbiór przepisów bokserskich, utworzony 16. sierpnia 1743 roku przez legendarnego mistrza Anglii Jacka Broughtona i kilku jego współpracowników. Dwa lata wcześniej podczas walki w Londynie Broughton tak poturbował George’a Stevensona, że ten zmarł kilka dni później wskutek obrażeń odniesionych w pojedynku. Zdarzenie to stało się przyczynkiem do ułożenie reguł obowiązujących w ringu, mających zwiększyć bezpieczeństwo zawodników.

Przepisy stworzone przez Broughtona:

- Kwadrat o boku jednego jarda powinien zostać narysowany na środku pola walki i po każdym wznowieniu po upadku, lub wypadnięciu zawodnika z kwadratu, sekundant ma przyprowadzić swojego zawodnika do linii kwadratu i ustawić go naprzeciw drugiego. Dopóki nie są gotowi do walki, nie powinno być dozwolone zadawanie ciosów.

- W celu uniknięcia nieporozumień związanych z czasem, jaki zawodnik przebywa na ziemi po upadku, jeżeli sekundant nie przyprowadzi swojego podopiecznego do linii kwadratu w ciągu 30 sekund, powinien on zostać uznany za pokonanego.

- W każdej głównej walce żadna osoba poza zawodnikami i ich sekundantami nie powinna się znajdować na polu bitwy. To samo tyczy się przedwalk, z tym że pan Broughton może być przy scenie, aby utrzymywać porządek i pomagać dżentelmenom w powracaniu na swoje miejsca, nie zakłócając jednocześnie przebiegu starcia. Ktokolwiek naruszy te reguły zostanie bezzwłocznie wyprowadzony z pomieszczenia. Wszyscy muszą opuścić pole walki, gdy tylko zawodnicy się rozbiorą, zaraz przed rozpoczęciem pojedynku.

- Żaden mistrz nie może zostać uznany za pokonanego, chyba że nie pojawi się przy linii w określonym czasie lub jego własny sekundant tak uzna. Sekundant nie może zadawać pytań rywalowi swego podopiecznego ani doradzać mu poddanie się.

- W przedwalkach zwycięzca otrzymuje 2/3 puli, która powinna zostać podzielona na scenie, pomijając jakiekolwiek prywatne ustalenia mówiące coś innego.

- Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, w każdej z głównych walk zawodnicy wchodząc na scenę powinni wybrać spośród obecnych dżentelmenów dwóch sędziów, którzy powinni mieć decydujące zdanie w kwestii rozstrzygania sporów mogących się pojawić podczas pojedynku; jeżeli sędziowie nie mogą dojść do porozumienia, powinni wybrać trzeciego, który będzie miał decydujące głos.

- Żaden z zawodników nie może uderzać swojego rywala, gdy ten leży, ani chwytać go za bryczesy lub za jakąkolwiek inną cześć ciała poniżej pasa zawodnika: pięściarz znajdujący się na kolanach jest traktowany jako przewrócony.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.