Marquis of Queensberry Rules

Marquis of Queensberry Rules – zestaw przepisów bokserskich stanowiących fundament dla wszystkich późniejszych regulaminów. Sporządzony został w 1865 roku (a opublikowany dwa lata później) przez Johna Graham Chambersa, którego patronem został John Sholto Douglas, dziewiąty markiz Queensberry (stąd nazwa). Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzednich przepisów, to wprowadzenie do walki rękawic, określenie czasu trwania rundy (3 minuty) i przerw między kolejnymi starciami (1 minuta), a także zakaz używania chwytów zapaśniczych. Cały regulamin zawierał 12 paragrafów:

1. Walkę należy rozgrywać na kwadratowym ringu o wymiarach 24 x 24 stopy lub bardzo do tych wymiarów zbliżonym.
2. Zabrania się stosowania jakichkolwiek chwytów zapaśniczych.
3. Runda trwa 3 minuty, a między rundami obowiązuje 1-minutowa przerwa.
4. Jeżeli któryś z zawodników upadanie na skutek otrzymanego ciosu lub osłabienia, musi bez niczyjej pomocy powstać w ciągu 10 sekund, zaś drugi zawodnik powinien udać się do swojego narożnika, a gdy przewrócony bokser się podniesie runda jest wznawiana i trwa do czasu upłynięcia regulaminowych trzech minut. Jeżeli po upływie 10 sekund pięściarz nie stanie na środku ringu, sędzia ogłasza wygraną jego przeciwnika.
5. Zawodnik wiszący bezradnie na linach, nie dotykający stopami podłoża, powinien być liczony.
6. Żadne osoby trzecie nie mogą się znajdować w ringu w czasie trwania rundy.
7. Gdy walka musi zostać przerwana, sędzia powinien jak najszybciej podać czas i miejsce jej zakończenia, tak aby można było ogłosić zwycięzcę i przegranego, chyba że przedstawiciele obu zawodników zgodzą się na remis.
8. Rękawice powinny mieć wymiary standardowych rękawic bokserskich najlepszej jakości oraz powinny być nowe.
9. Jeżeli rękawica pęknie, lub zsunie się z dłoni zawodnika, musi zostać zastąpiona w sposób satysfakcjonujący sędziego
10. Zawodnik na jednym kolanie jest liczony, a jeśli zostanie uderzony, jest uprawniony do postawionych pieniędzy.
11. Zabrania się używania obuwia z elementami zwiększającymi sprężystość.
12. Pod wszelkimi innymi względami walka powinna być toczona zgodnie z London Prize Ring Rules.