AMIR KHAN OGŁOSIŁ ZAKOŃCZENIE KARIERY

2022-05-13, Redakcja, BBC

Najpierw Tyson Fury, potem Kell Brook, a teraz Amir Khan (34-6, 21 KO) ogłosił zakończenie kariery! Na zasłużoną emeryturę odchodzi stara gwardia brytyjskich mistrzów.

Khan zaskoczył świata w 2004 roku, gdy w wieku siedemnastu lat (!) doszedł do finału olimpijskiego w Atenach bardzo mocno obsadzonej wadze do 60 kilogramów. Chwilę wcześniej sięgnął po złoto mistrzostw świata w grupie juniorów.

Jako zawodowiec był wielkim mistrzem kategorii junior półśredniej, choć tak naprawdę nigdy nie spełnił do końca pokładanych w nim nadziei. Umiejętności były ogromne, szybkość wręcz kosmiczna, niestety dla niego nie dostał "z góry" mocnej szczęki, przez co przegrywał walki, w których był wyraźnym faworytem. Z tytułów mistrzowskich obrabowali go jednak sędziowie, bo Lamont Peterson na pewno nie wygrał z nim pod koniec 2011 roku... Przy okazji pozostałych pięciu porażek wątpliwości nie było, gdyż Amir przegrywał przed czasem.

Pięściarz urodzony w Bolton, mający pakistańskie korzenie, był mistrzem świata kategorii junior półśredniej przez dwa i pół roku (2009-11). Na swoim rozkładzie ma tak uznane nazwiska jak Marco Antonio Barrera, Marcos Rene Maidana czy Zab Judah. W lutym przegrał przez TKO w szóstej rundzie z Kellem Brookiem. Liczył na rewanż, jednak kiedy Brook ogłosił zakończenie kariery, kilka dni później Khan również odwiesił rękawice na kołku. Zapamiętany go jako wielkiego, aczkolwiek nie do końca spełnionego mistrza.

KELL BROOK KOŃCZY KARIERĘ >>>

- Byłem przy boksie 27 lat, miałem wspaniałą karierę, pora jednak odwiesić rękawice na kołku - powiedział 35-letni dziś Khan.

<< Powrót na stronę główną <<