TRENER JONESA JUNIORA: ROZPRACUJEMY STYL TYSONA

2020-08-12, Redakcja, Fighthype

Wciąż do końca nie wiemy, czego się spodziewać po pokazowej walce legend: 54-letniego Mike'a Tysona (50-6, 44 KO) z 51-letnim Royem Jonesem Juniorem (66-9, 47 KO), która czeka nas 28 listopada w Carson. Trener Jonesa, Tom Yankello przekonuje, że to poważne wyzwanie i zapowiada rozpracowanie stylu, którym Tyson terroryzował w swoim czasie wagę ciężką.

GALA TYSON vs JONES JR: BADOU JACK W KARCIE WALK >>>

- Pracowałem z Royem już w latach 2010-2014, choć nie była to stała współpraca. Kiedy usłyszałem o walce z Tysonem, odezwałem się do Roya, z którym kapitalnie się rozumiem i powiedziałem mu, że od dawna analizuję styl Tysona zwany peek-a-boo. Zaproponowałem Royowi wspólne treningi i podjęcie wyzwania rozpracowania Mike'a. Uwielbiam uczyć boksu, to moja pasja od dziecka. Uważam, że styl Roya jest zbyt wielowymiarowy, by Tyson sobie z nim poradził. Jestem tu po to, by Roy odświeżył pewne akcje, które niegdyś wykonywał, on jest zdolny do rzeczy, których inni ludzie nie potrafią powtórzyć (...) Nie jestem jednym z tych gości, którzy uważają, że peek-a-boo to najwspanialszy styl w historii. Walka w tym stylu pochłania masę energii, a gdy Tyson stracił pracę nóg i przestał dobrze poruszać głową, był skończony. Roy jest lepszym atletą niż Mike i ma wszechstronniejszą technikę - powiedział Yankello, znany m.in. z pracy z byłym mistrzem świata wagi lekkiej Paulem Spadaforą. 

Wracając na koniec do wspomnianego stylu Tysona: peek-a-boo to rodzaj obrony bokserskiej, którego nazwa pochodzi od nazwy dziecięcej zabawy. Pięści są w peek-a-boo umieszczone na wysokości oczu lub ust, tuż przed twarzą. Resztę twarzy osłaniają przedramiona. Peek-a-boo jest obroną aktywną, jej skuteczne zastosowanie wymaga niemal nieustannego balansu ciałem. By defensywa tworzyła dogodną pozycję wyjściową do kontrciosu i przejścia do kontrataku, głowa nie może pozostawać w jednym miejscu. Pięściarzem, który doprowadził peek-a-boo do perfekcji, był Mike Tyson. Jego trenera, Cusa D'Amato, uważa się za wynalazcę (lub za jednego z wynalazców) tego rodzaju obrony. Inny wielki bokser D'Amato, Floyd Patterson był pierwszym zawodnikiem efektywnie stosującym peek-a-boo. Przypomnijmy, że Tyson i Patterson są najmłodszymi w historii mistrzami świata wagi ciężkiej. Portorykańczyk Jose Torres (nota bene również podopieczny D'Amato), pierwszy latynoski mistrz świata wagi półciężkiej także kojarzony jest z klasycznym peek-a-boo. Z kolei Roy Jones Jr znany jest z jeszcze bardziej nietypowego stylu, wzorowanego w pewnych elementach na sposobie walki bojowych kogutów i innych zwierząt, które Roy obserwował. Czy zdoła teraz poskromić ''Bestię'' Tysona? Obaj stracili już dawny, nieludzki refleks, a ich style były w dużej mierze właśnie na nim oparte, więc przebieg pojedynku jest tak naprawdę wielką niewiadomą.

<< Powrót na stronę główną <<