ALEKSANDER USYK vs DERECK CHISORA 7 MARCA W MANCHESTERZE?

Redakcja, EBU, Matchroom, TalkSport

2019-12-17

Coraz więcej mówi się o tym, że 7 marca na gali w Manchesterze dojdzie do walki Aleksandra Usyka (17-0, 13 KO) z Dereckiem Chisorą (32-9, 23 KO). Jej stawką może być nawet wakujący tytuł mistrza świata WBO wagi ciężkiej.

Przypomnijmy, że Usyk, który zadebiutował w królewskiej dywizji w październiku (pokonał wtedy przed czasem Chazza Witherspoona), już w czerwcu został mianowany przez federację WBO obowiązkowym pretendentem. Włodarze WBO uznali, że pozycja ''super czempiona'', zdobyta przez Ukraińca w wadze cruiser, pozwala mu na wyprzedzenie w kolejce do pasa Dilliana Whyte'a, który przewodził wówczas rankingowi federacji. Natomiast po walce Joshua vs Ruiz Jr II o pasy IBF, WBA i WBO, nieugięta WBO dała obozowi Brytyjczyka 30 dni na negocjacje z ludźmi Ukraińca i 180 dni na skrzyżowanie z nim rękawic. Podobnie zachowała się federacja IBF, która z kolei nakazuje negocjacje w sprawie walki Joshuy z Kubratem Pulewem. To sprawia, że tytuł WBO może zostać przez Anthony'ego Joshuę zwakowany.

Menadżer Usyka, Egis Klimas zasugerował w listopadzie, że obóz Ukraińca jest otwarty na walkę z Dereckiem Chisorą - nawet jeżeli w stawce pojedynku nie znajdzie się wakujący pas WBO. Chisora (zajmujący w rankingu WBO czternaste miejsce) znokautował w październiku Davida Price'a i wraz ze swoim promotorem Davidem Haye'em od dawna ostrzy sobie zęby na walkę o tytuł.

Warto dodać, że federacja EBU informuje, iż Igor Michałkin (23-2, 10 KO) i Callum Johnson (18-1, 13 KO) - oficjalnie wyznaczeni do walki o wakujący pas EBU wagi półciężkiej - zmierzą się 7 marca na wspomnianej gali w Manchesterze. Wygląda więc na to, że Eddie Hearn buduje mocną kartę walk, którą może zwieńczyć pojedynek Usyk vs Chisora. Szef grupy Matchroom wspominał również o chęci zorganizowania w lutym gali pełnej walk wagi ciężkiej. Mieliby na niej wystąpić m.in. Filip Hrgović,  Dillian Whyte, Aleksander Usyk, Dereck Chisora, David Allen i zwycięzca walki Aleksandra Powietkina z Michaelem Hunterem, która ostatecznie zakończyła się na gali Joshua vs Ruiz Jr II remisem. Być może jednak Usyk i Chisora zmierzą się na gali marcowej, a pozostali ww. ''ciężcy'' wystąpią w lutym w Londynie.