PAMIĘCI TWÓRCY POTĘGI POLSKIEGO BOKSU

Sławomir Ciara, Informacja własna

2017-09-23

Bydgoszcz. Na najbliższy czas Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu ma kilka propozycji. Za niespełna półtora roku obchodzić będzie srebrny jubileusz. Czas na kolejną inicjatywę Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Czy nazwa ulicy upamiętni mistrza?

Po kilkutygodniowej przerwie wznowił działalność Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu. Klub, który powstał 19 kwietnia 1994 roku i w tym regionie kultywuje pięściarskie tradycje. W ramach ponad dwudziestoletniej działalności pięściarscy weterani gościli dwukrotnego mistrza olimpijskiego Jerzego Kuleja, mistrza olimpijskiego z Montrealu, byłego prezesa i trenera kadry PZB, Jerzego Rybickiego, bliskiego współpracownika legendarnego trenera Feliksa Stamma, Stanisława Zalewskiego czy wicemistrza olimpijskiego z Rzymu i brązowego medalistę IO z Tokio, Tadeusza Walaska. W siedzibie klubu przy ul. Lelewela 38 w Bydgoszczy przebywał też znany aktor z wielu ról filmowych (m.in. Czterdziestolatek, Kariera Nikodema Dyzmy, Czarne Chmury) i teatralnych Leonard Pietraszak. Wybitny aktor - w latach 30. i 40. - mieszkał w Bydgoszczy. Uprawiał nawet boks, lecz nie stoczył wielu walk. Na ringu rywalizował w wadze koguciej, a pięściarską przygodę zakończył niespodziewanie szybko. - Przegrałem wówczas przez nokaut i po tym ciosie długo nie mogłem podnieść się z maty. Taki przypadek zniechęcił mnie do uprawiania boksu i wkrótce straciłem serce do tej dyscypliny sportu – wyznał goszcząc w Bydgoszczy Leonard Pietraszak.

Pamięci twórcy potęgi polskiego boksu

Z bardziej prestiżowych i medialnych inicjatyw P-K KSB było odsłonięcie tablicy pamięci Feliksa Stamma. Uroczystość odbyła się 19 września 2009 roku. Na fasadzie kamienicy przy ulicy Jasnej 23, gdzie w latach 1946-58 mieszkał legendarny trener, umieszczono tablicę z napisem - „Tu mieszkał twórca polskiej szkoły boksu trener Feliks Stamm”.

Wielu bydgoszczan i nie tylko przybyło wtenczas w sobotnie południe na bydgoską ulicę Jasną. Z łezką w oku wspominało świetne czasy polskiego, olimpijskiego pięściarstwa. W ub. roku Klub Seniora Boksu wydał (autorzy: Kazimierz Kosiński, Sławomir Ciara) historyczną książkę pt. „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”, w której przybliżono sylwetki związane z pięściarstwem regionu. Wcześniej natomiast o działalności klubu ukazały się cztery publikacje, których głównym pomysłodawcą był także prezes Kazimierz Kosiński (w poprzednich latach był międzynarodowym sędzią klasy EABA).

A oto co mówi o zbliżającym się jubileuszu: Za niespełna półtora roku będziemy obchodzić dwudziestopięciolecie istnienia i mamy zamiar zorganizować kilka imprez. W zależności od posiadanych środków finansowych planujemy też wydanie albumu.

Zadecyduje Rada Miasta

Jedną z inicjatyw jest wystąpienie do Rady Miasta Bydgoszczy z propozycją nazwania jednej z ulic imieniem Jerzego Adamskiego - pięściarza, który w dziejach pomorsko-kujawskiego regionu osiągnął najwięcej ringowych sukcesów. Jerzy Adamski wywalczył wicemistrzostwo olimpijskie w Rzymie (1960 rok) i mistrzostwo Europy w Lucernie (1959). Boksował w czasach największych triumfów polskiego boksu, gdzie reprezentację naszego kraju prowadził sam Feliks Stamm, a rodzima szkoła boksu zwyciężała i liczyła się na naszym globie. Tuż przed śmiercią Jerzy Adamski, w 2001 roku podczas finałów mistrzostw Polski w Inowrocławiu, uhonorowany został nagrodą im. Aleksandra Rekszy (komentatora boksu). - Mam nadzieję, że Rada naszego miasta pozytywnie zaopiniuje naszą propozycję – dodaje Kosiński. Przypominam, że w Fordonie istnieje już ulica upamiętniająca znanego trenera polskiej szkoły boksu - Feliksa Stamma. - Chcielibyśmy, aby nasz przyjaciel także został dostrzeżony. Od początku istnienia Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu (1994 rok-przyp. red.) był jego członkiem – mówi prezes Kosiński.

Trenerzy, lekarze, kibice

Od autora: Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu skupia wiele postaci pięściarstwa. Są tam znani byli zawodnicy, szkoleniowcy, sędziowie i nawet kibice. Oprócz arbitra klasy europejskiej Kazimierza Kosińskiego, członkami klubu są: brązowy medalista IO z Melbroune Henryk Niedźwiedzki, wieloletni trener Zawiszy Witold Kaźmierczak, rywal Jerzego Kuleja, mistrz Polski: Ryszard Rybski, inni krajowi czempioni, reprezentanci Polski: Jerzy Planutis i Mirosław Kuźma oraz Jan Zaskwara. Członkami klubu są również: grudziądzanin Zenon Heider, trener Ringu Wolnego Toruń Czesław Dromowicz, były szkoleniowiec Chojniczanki Chojnice Kazimierz Poteracki, prezes sekcji bokserskiej Zawiszy Lucjan Borys, lekarz opiekujący się pięściarzami: Wiesław Malecha, sympatycy boksu Tadeusz Bober, Elżbieta Podgórska-Mattya i byli pięściarze bydgoskich klubów – Brdy: Zbigniew Mattya, oraz Gwardii, i AZS-u Lublin: Kazimierz Kordzielewski, torunianin Wiesław Nowak, jak również autor tekstu - rzecznik prasowy klubu. Siedziba klubu znajduje się w Bydgoszczy, przy ul. Lelewela 38. Spotkania członków P-K KSB odbywają się w każdą środę od godziny 17.00.