ZMARŁ LEGENDARNY MISTRZ. DYLAN NAPISAŁ PIOSENKĘ O JEGO WALCE

Redakcja, Informacja własna

2017-09-04

W wieku 75 lat w niedzielę w Meksyku zmarł legendarny kubański pięściarz Ultiminio Ramos, były mistrz świata w wadze piórkowej.

Na zawodowym ringu Ramos wygrał 55 walk, w tym 40 przed czasem. Doznał też 7 porażek i zaliczył 4 remisy.

Zawodową karierę rozpoczął w 1957 roku, licząc niespełna 16 lat. W wieku lat 21 został czempionem WBA i WBC, wygrywając na ringu w Los Angeles z Davey Moore'em. 29-letni Moore zmarł w dwa dni po walce, a Bob Dylan napisał piosenkę o tej walce pt. "Who Killed Davey Moore", w której, jak tytuł wskazuje, zastanawia się, kto jest winny śmierci pięściarza - rywal, sędzia, menedżer czy jeszcze ktoś inny.

W karierze Ramosa był to już drugi przeciwnik, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych podczas walki z Kubańczykiem. Wcześniej śmierć poniósł Jose Blanco, którego Ramos znokautował w swoim dwunastym zawodowym występie.

Ramos stracił oba pasy w 1964 roku. Później zmienił wagę i w 1966 r. rywalizował o tytuły WBA i WBC w kategorii lekkiej z Carlosem Ortizem. Walka zakończyła się w przedziwnych okolicznościach. Sędzia zatrzymał ją w piątej rundzie, ponieważ Ramos obficie krwawił, i ogłosił zwycięstwo Ortiza. Publiczność była wściekła, a federacja WBC po jakimś czasie unieważniła decyzję arbitra i nakazała Ortizowi, który był już w szatni, powrót na ring i wznowienie walki. Kiedy Portorykańczyk odmówił, ogłoszono zwycięstwo Ramosa. Federacja WBA nadal jednak uznawała za mistrza Ortiza, a WBC dwa dni później ogłosiła, że jej tytuł stał się wakujący.

W 1967 r. odbył się rewanż, tym razem zakończony już bez kontrowersji. Ortiz wygrał przez techniczny nokaut w czwartej rundzie.

Ramos boksował ze zmiennym szczęściem do 1972 r. W 2001 r. został włączony do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu (IBHOF).