ROCZNICA WALKI HOLYFIELD vs RUIZ - EVANDER CZTEROKROTNYM MISTRZEM

2017-08-12, Łukasz Furman, Opracowanie własne

Dokładnie dziś przypada siedemnasta rocznica bardzo ważnej walki. Bo choć Evander Holyfield (36-4-1, 25 KO) i John Ruiz (36-3, 27 KO) nie stworzyli porywającego widowiska, to ten pierwszy zdobywając jako jedyny dotąd tytuł mistrza świata wagi ciężkiej po raz czwarty, na zawsze przeszedł do historii tego sportu.

Po tym, jak Lennox Lewis pokonał w rewanżu Holyfielda i zunifikował pasy WBC/WBA/IBF, musiał w kolejnej walce spotkać się z obowiązkowym pretendentem narzucanym przez federację World Boxing Association. A tym był Portorykańczyk. Ale zamiast z nim, zakontraktowano walkę z niepokonaną nadzieją Amerykanów, niesamowitym atletą Michaelem Grantem. Wtedy promujący Ruiza Don King wniósł sprawę do sądu. Wygrał i zmusił Lewisa do oddania pasa WBA. - Jeśli jesteś mistrzem, musisz podążać za narzucanymi regułami, w innym przypadku tracisz pasy - komentował Holyfield.

Władze organizacji do Ruiza dokooptowały właśnie byłego trzykrotnego mistrza wszechwag. Sprawa była o tyle prosta, że zarówno Ruiz, jak i Holyfield, byli promowani przez Kinga.

Pierwotnie walka o wakujący tytuł miała odbyć się 10 czerwca, potem jednak przełożono ją na 12 sierpnia. Holyfield miał gwarantowaną sumę 5 milionów dolarów. Ruiz dostał 1,1 miliona. Tak więc żaden przetarg nie był potrzebny.

Przebieg walki był zaskakujący. Niedoceniany i skazywany na pożarcie Ruiz nadawał tempa i kontrolował faworyta swoim lewym prostym. Gdy zabrzmiał ostatni gong, wszyscy byli przekonani, że nieznacznie wygra "Milczek", tymczasem sędziowie jednogłośnym werdyktem (114:113, 114:113, 116:112) wskazali na wojownika z Atlanty.

- To rabunek w biały dzień. Wygrałem i każdy o tym wie, z Holyfieldem włącznie - denerwował się po ogłoszeniu werdyktu Ruiz. - Okradziono mnie z pasa. Kontrolowałem go i jestem zaskoczony tą punktacją. Nie wiem co oni oglądali - dodał Portorykańczyk.

Wobec kontrowersji po werdykcie, włodarze organizacji WBA zarządzili natychmiastowy rewanż, do którego doszło pół roku później. Wtedy Ruiz nie pozostawił już żadnych wątpliwości. Posłał nawet wielkiego rywala na deski. Za trzecim razem padł remis, ale to była tak naprawdę jedyna walka, w której sędziowie powinni wskazać na Holyfielda...

Niedawno z Ruizem dłuższy wywiad przeprowadził magazyn The Ring. W podsumowaniu kariery John docenił klasę Evandera.

- Był zdecydowanie najlepszy w obronie. Poza jednym momentem zagapienia w drugiej walce, wychodził z każdej opresji. Był też najinteligentniejszym bokserem, z jakim miałem do czynienia. Szybsi byli Roy Jones czy David Haye, Wałujew był silniejszy fizycznie, David Tua bił najmocniej, lecz gdybym miał wskazać tego jednego, najlepszego, wskazałbym właśnie na Holyfielda - przyznał Ruiz. Poniżej przypominamy Wam ich pierwszą walkę.

<< Powrót na stronę główną <<