PIĘĆ LAT TEMU ANTHONY JOSHUA ZOSTAŁ MISTRZEM OLIMPIJSKIM

2017-08-12, Redakcja, Informacja własna

Dziś mija pięć lat od dnia, w którym Anthony Joshua (19-0, 19 KO) został mistrzem olimpijskim w kategorii super ciężkiej podczas igrzysk rozgrywanych w Londynie.

Zawodowy obecnie mistrz wagi ciężkiej liczył 22 lata, kiedy przystąpił do olimpijskiej rywalizacji. Drogę do złota miał bardzo trudną, bo najpierw zmierzył się z Erislandym Savonem, bratankiem legendarnego Felixa, z którym wygrał minimalnie (17-16), potem z Chińczykiem Zhangiem Zhilei (15-11), a następnie z Kazachem Iwanem Dyczką (13-11). W finale z kolei czekał na niego świetny Włoch Roberto Cammarelle, dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu. Po trzech rundach pojedynku, który odbył się 12 sierpnia 2012 roku w hali ExCeL, było 18-18, a sędziowie wskazali wygraną Joshuy (walkę można obejrzeć TUTAJ).

Nie brakowało opinii, że Joshui pomogły ściany, zwłaszcza w walkach z Savonem i Cammarelle. Wielu obserwatorów podkreślało, że AJ był w tych pojedynkach zawodnikiem słabszym, a wygraną zawdzięczał sędziom, którzy punktowali pod faworyta gospodarzy.

Wynik poszedł w każdym razie w świat, a rok później Joshua związał się kontraktem ze stajnią Matchroom i rozpoczął karierę zawodową. Tutaj nie pozostawia już wątpliwości co do wyników - każdego z 19 dotychczasowych rywali znokautował, w tym Władimira Kliczkę, z którym wygrał pod koniec kwietnia w obecności 90 tys. kibiców na stadionie Wembley w Londynie.

Kolejną walkę zunifikowany czempion IBF i WBA stoczy prawdopodobnie w październiku w Cardiff. Jego rywalem będzie Kubrat Pulew (25-1, 13 KO), obowiązkowy pretendent do pierwszego ze wspomnianych pasów.

<< Powrót na stronę główną <<