70 LAT MINĘŁO - CWZS ZAWISZA BYDGOSZCZ

Sławomir Ciara, Informacja własna

2016-12-26

Wyróżnienie dla Pawła Matuszewskiego

Bardzo uroczyście przebiegało 70-lecie CWZS Zawisza. Do Bydgoszczy stawiło się ponad 400 zaproszonych gości, w tym polityki, biznesu, sportu. W gronie tym uczestniczyli również pięściarze. Ci, którzy tworzą historię sekcji bokserskiej. Na spotkaniu, które odbyło się na sportowym obiekcie przy ul. Gdańskiej nie zabrakło mistrza Polski z 1981 roku, uczestnika mistrzostw świata (1982) i mistrzostw Europy juniorów (1978) - Mirosława Kuźmy, brązowego medalisty ME juniorów (1976), wielokrotnego medalisty MP - Krzysztofa Kikowskiego, brązowego medalisty ME juniorów (1976) -  Mirosława Pabianka, mistrza Polski seniorów (1983) - Henryka Sakowskiego, czołowych pięściarzy – Stanisława Kozłowskiego, Stanisława Barańskiego, Wiesława Poczekaja. Byli też bokserscy działacze z byłym prezesem sekcji Lucjanem Borysem i dr. Wiesławem Malechą na czele. Widzieliśmy również tych z młodszego pokolenia – Pawła Matuszewskiego i Adama Cieślewicza. Zaproszono najlepszego obecnie zawodnika Zawiszy Eryka Apresyana. W ub. roku wywalczył brązowy medal MŚ juniorów i wicemistrzostwo Europy. Była także medalistka MP juniorek i kadetek Karolina Twardy. A całością kierował sternik Sekcji Sportów Walki CWZS Zawisza Tadeusz Januszewski.

- To Wy przez wszystkie te lata piszecie tę wspaniałą historię Zawiszy – powiedział na otwarciu imprezy Waldemar Keister, prezes CWZS Zawisza (nb. brat Romualda, byłego pięściarza Zawiszy, mistrza Polski juniorów). W czasie uroczystości wyróżniono tych, którzy w historii 70 lat- w poszczególnych sekcjach- byli najbardziej popularni i najwięcej przyczynili się do promocji klubu z ul. Gdańskiej. Z grona pięściarzy nominowanych było pięciu - brązowy medalista IO z Rzymu Brunon Bendig, Mirosław Kuźma, Paweł Matuszewski, brązowy medalista ME z Lucerny Zygmunt Zawadzki i mistrz Polski, później trener Ryszard Rybski.

Po odczytaniu, przez prowadzącą jubileusz dziennikarkę TVP Paulinę Chylewską, listy kandydatów najwięcej głosów zebrał Paweł Matuszewski, którego uhonorowano upominkiem. Jest on obecnie szkoleniowcem, jednocześnie wychowawcą brązowego medalisty MŚ i wicemistrza Europy juniorów Eryka Apresyana. Wcześniej był czołowym zawodnikiem klubu. Był tym, który zdobywał w lidze najwięcej punktów, a w 1992 roku na ringu w Poznaniu wywalczył srebrny medal MP seniorów (przegrał finał 8:9 na punkty z Grzegorzem Strugałą z Gwardii Wrocław), był również wicemistrzem świata wojska. - Ta nagroda mobilizuje mnie do większej pracy – stwierdził uradowany Paweł Matuszewski.

Z grupy trenerów jednym z kandydatów do wyróżnienia był świetny, nieżyjący już niestety, szkoleniowiec Zawiszy Edward Rinke. Tę kategorię jednak wygrał trener sekcji gimnastycznej Józef Karniewicz. Zaproszeni goście wielokrotnie wspominali dobre czasy pięściarzy Zawiszy. W rozmowach powracano do czasów, gdy hale w których odbywały się ligowe mecze były wypełnione widzami, Dyskutowano też o zdobytych medalach, wspaniałych ringowych występach, gdzie w historii wojskowego klubu bokserzy odgrywali pierwszoplanowe role. - Te czasy chyba już nie wrócą – skomentował zaproszony na imprezę Kazimierz Kosiński, prezes Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu, były międzynarodowy arbiter EABA.

Moim zdaniem

Świetny jubileusz, doskonale zorganizowany. Uczestniczyli w nim przedstawiciele poszczególnych związków sportowych. Związkowi włodarze dziękowali sportowcom Zawiszy za trud, pracę, włożony wysiłek na treningach i osiągane wyniki na stadionach, torach regatowych, bieżniach czy strzelnicach. Jest to oczywiste. Ich wystąpieniu towarzyszyła burza braw.

Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że w tym zacnym gronie zabrakło kogokolwiek z Polskiego Związku Bokserskiego i Kujawsko - Pomorskiego OZB. Przyznaję, iż sternik PZPN Zbigniew Boniek również nie był obecny, ale w zamian jego był wiceprezes Eugeniusz Nowak.

Rozumiem, że prezes PZB Leszek Piotrowski, jak też K-P OZB Kazimierz Kiczyński nie mogą wszędzie być widoczni. Mają jednak zastępców, w osobach wiceprezesów lub członków zarządu. To smutne, że z bokserskich władz nikt nie zainteresował się największym klubem w pomorsko-kujawskim regionie. Przecież nie muszę ukrywać, że rodzimemu pięściarstwu jak najbardziej potrzebne jest niezbędne wsparcie i reklama. A tych ciepłych słów podczas niedawnego jubileuszu zabrakło pięściarzom bydgoskiego Zawiszy.

Sławomir Ciara

Przedstawiamy, z udziałem pięściarzy i działaczy sekcji bokserskiej Zawiszy, fotorelację z jubileuszu 70-lecia tego zasłużonego klubu.