POWIETKIN-STIVERNE: TYMCZASOWY PAS WBC POZOSTANIE W STAWCE

Redakcja, ESPN

2016-11-15

Federacja World Boxing Council poinformowała, że tymczasowy pas mistrzowski w wadze ciężkiej znajdzie się w stawce pojedynku Aleksandra Powietkina (30-1, 22 KO) z Bermane'em Stiverne'em (25-2-1, 21 KO) pomimo wykrycia w organizmie tego drugiego niedozwolonej substancji.

U 38-latka znaleziono jedenastego listopada śladowe ilości dimetyloamylaminy (DMAA), substancji, która od 2010 roku widnieje na liście zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową. Jak wyjaśnia WBC, w dniu testu antydopingowego, w obecności inspektora, pięściarz zażył suplement o nazwie Superharm, aby szybciej oddać mocz. Środek ten miał mu doradzić personel w EOS Gym w Nevadzie. Bokser szukał tam czegoś, co pomogłoby mu na zmęczenie po treningu.

WBC podkreśliła, że była to pierwsza tego typu wpadka Stiverne'a - a do tego pięściarz był najwyraźniej nieświadomy, że zażywa produkt zawierający zakazaną substancję - dlatego usankcjonuje potyczkę z Powietkinem jako mistrzowską. Nałoży natomiast na niego karę pieniężną w wysokości 75 tysięcy dolarów. Jeśli w przyszłości Stiverne znowu obleje test, na czas nieokreślony zostanie odsunięty od walk o pasy WBC.

Pojedynek Powietkin-Stiverne odbędzie się 17 grudnia w Jekaterynburgu.