AIBA ODSUWA OD PRACY WSZYSTKICH SĘDZIÓW Z IGRZYSK W RIO

Redakcja, Reuters

2016-10-06

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (AIBA) odsunęło od obowiązków wszystkich 36 sędziów, którzy prowadzili i oceniali walki podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Sędziowie zostali odsunięci na czas śledztwa dotyczącego ich pracy. Na olimpijskim ringu w Brazylii doszło do dwóch głośnych skandali. Najpierw sędziowie niesłusznie wskazali Jewgienija Tiszczenkę zwycięzcą w walce z Wasilijem Lewitem, a potem popełnili kolejny błąd, przyznając Władimirowi Nikitinowi wygraną nad Michaelem Conlanem. Ten ostatni, usłyszawszy werdykt, pokazał sędziom środkowy palec, po czym zarzucił AIBA korupcję i zapowiedział, że już nigdy nie będzie boksować pod auspicjami tej organizacji. Słowa dotrzymał - niedawno związał się kontraktem zawodowym z grupą Top Rank.

AIBA nie wymienia żadnych konkretnych przypadków, ale przyznaje, że na IO "było kilka dyskusyjnych decyzji". Poinformowano, że trwa dochodzenie, które "pozwoli AIBA ocenić, jakie działania należy podjąć". Dopóki sytuacja się nie wyjaśni, żaden z 36 sędziów pracujących w Rio nie będzie sędziować walk AIBA.

Niewykluczone, że stowarzyszenie wprowadzi kolejne zmiany w sędziowaniu walk przez następnymi igrzyskami, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Obecnie, podobnie jak na ringu zawodowym, obowiązuje system 10-punktowy. Walki ocenia pięciu sędziów, a komputer losowo wybiera karty trzech z nich. Możliwe, że w przyszłości pod uwagę brane będą punktacje wszystkich pięciu arbitrów.