MAŁE PIĘŚCI: BOKS A LA JĘDRZEJCZYK (CZ. 3)

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2016-08-07

BOKS À LA JĘDRZEJCZYK (CZ. 2) >>>

Nowoczesność - bezwzględny warunek utrzymania władzy. Nieustanna ewolucja MMA jest zjawiskiem, które wymusza na zawodnikach pogoń za nowoczesnymi rozwiązaniami. Pierwszym dominującym trendem było brazylijskie ju-jitsu, do dziś stanowiące nieodzowny element wyszkolenia. Bardzo ważną pozycję zyskały również techniki zapaśnicze, sprawnie rozwijające się pod kątem rywalizacji w klatce. Przez długi czas mówiło się o drugoplanowej roli strikingu, który jednak stopniowo zmieniał swój charakter: od konserwatywnych początków, przez generację Matta Hughesa i Chucka Liddella (lepsza obrona przed sprowadzeniami), do strikerów zwiastujących nadejście nowej ery: Andersona Silvy i Jona Jonesa. Ich technika była coraz ciekawsza, ale współczesność reprezentują przede wszystkim Dominick Cruz i Conor McGregor - zawodnicy totalnie zafascynowani pracą nóg i płynnością ruchów, głoszący i wcielający w życie progresywne idee, wywierający wpływ na środowisko. Poruszanie się w oktagonie to w tej chwili obsesja wszelkiej maści analityków, trenerów i dziennikarzy. Nawet mistrzowie zaawansowani wiekowo - np. Alistair Overeem - zaczęli odświeżać swoją strikerską filozofię. Trzeba tutaj dodać, że dynamika powyższych zmian w mniejszym stopniu dotyczyła MMA w wydaniu kobiecym. Na początku 2015 roku wciąż królowały zawodniczki stawiające na sprowadzenia i walkę w parterze - Ronda Rousey i Carla Esparza. Rok 2015 był dla nich szokiem - zostały brutalnie zdetronizowane przez Holly Holm i Joannę Jędrzejczyk, wybitne strikerki. Na osobną wzmiankę szczególnie zasługuje Polka, mistrzyni niepokonana. To właśnie styl ''Joanny Champion'' symbolizuje postępującą ewolucję kobiecego MMA. Harmonia ofensywnych manewrów, kontrola dystansu i jakość bokserskiej techniki wyznaczają trendy dla branży.

Charyzma - świadomość swojej klasy i zdolność dyktowania warunków. JJ wchodzi do oktagonu maksymalnie skoncentrowana, od pierwszej sekundy pojedynku robi wszystko, by zdominować rywalkę. Atakuje mocnymi ciosami z pełnym poświęceniem, jej pewność siebie i wola zwycięstwa są niezrównane. Kiedy walka wchodzi w decydującą fazę i wytrzymałość psychofizyczna organizmu jest testowana wyjątkowo surowo, Jędrzejczyk sięga po swoje koronne atuty. Potrafi zachować spokój i wykorzystać każde zawahanie przeciwniczki, zdobyć się na wyprowadzenie ponownej serii uderzeń, by przełamać opór. Zdaje sobie sprawę, że najlepsi muszą rządzić tą grą za wszelką cenę.

I am the best striker in the UFC. I also know I must be very focused. I must pay attention, I must work harder than before, because they're going to watch me, you know? All of them, they're going to watch me.