MAŁE PIĘŚCI: CZTERY ASY EUBANKA JUNIORA

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2016-07-03

Szybki news z wyższych sfer - spotkałem się wczoraj w londyńskiej restauracji ''Bibendum'' z Chrisem Eubankiem Seniorem. Nie zamawialiśmy niczego, pokarmem był wygłaszany przez Chrisa wykład pod tytułem ''Pięściarstwo - sztuka ekscentrycznej próżności''. Treść wykładu sprowadzała się do przekonywania o zwycięstwie syna Eubanka nad Giennadijem Gołowkinem. Zdołałem spisać na kolanie kilka notatek dotyczących ''czterech asów'', które Eubank Jr ''trzyma w rękawie''. Trzeba przyznać, że takiej kombinacji kart nie posiadał żaden dotychczasowy przeciwnik kazachskiej bestii na zawodowym ringu. Nota bene wieloma z poniższych atutów mógł się poszczycić Eubank Sr, o czym również nie omieszkał przypomnieć.

CZTERY ASY EUBANKA JUNIORA

Zwierzęca atletyczność - młody Eubank jest wybrykiem natury, łączy potężną siłę fizyczną z eksplozywnością sprintera i kondycją długodystansowca. Potrafi wyniszczać rywali specyficznym tempem, regularnie atakować morderczymi zrywami. To zawodnik nie tylko szybszy od Gołowkina, ale także zwinniejszy i mocniejszy w ringowych zapasach. Dał temu świadectwo zwłaszcza w walce z Czudinowem, gdy rozpętał prawdziwe piekło, chaos wypełniony agresją. Rosjanin stracił orientację i stał się łupem dla młodego, głodnego krwi drapieżnika.

Unikatowy styl - Junior składa kombinacje złożone z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ciosów. Najczęściej ze wszystkich bokserów światowej czołówki atakuje bitymi w przeróżnych płaszczyznach podbródkowymi. Dokłada do nich zazwyczaj ciosy na korpus, które mogą poważnie zranić Gołowkina. Kazach nie czuje się dobrze w zwarciu, gdzie Eubank wykonuje kapitalną pracę. Oczywiście musi najpierw do tego zwarcia doprowadzić, uniknąć jabu, walki na dystans i wymian w półdystansie. Uczyni to przy pomocy niekonwencjonalnych uników, podczas których schodzi głową w dół, bazując na refleksie i coraz lepszej obronie barkiem. 

Granitowa szczęka - ''czy widzieliście kiedyś jakiegoś znokautowanego Eubanka''?

Mistrzowska mentalność - kolejna cecha odziedziczona po ojcu. Wola Juniora jest niezłomna. Mieszka w gymie i nigdy nie bierze wolnego. Żyje dla chwały, w światłach rampy jest szczęśliwa jak dziecko w wesołym miasteczku. Kiedy dojdzie do walki z Gołowkinem, wsiądzie na roller coaster i zabierze nas w przyszłość.