TAKAM PRZETESTOWAŁ PARKERA. NOWOZELANDCZYK WYGRAŁ NA PUNKTY

2016-05-21

Carlos Takam (33-3-1, 25 KO) wyciągnął Josepha Parkera (19-0, 16 KO) na bardzo głęboką wodę, ale zatopić nie zdołał. Po dwunastu wyczerpujących rundach Nowozelandczyk pokonał Kameruńczyka jednogłośną decyzją sędziów w eliminatorze IBF w wadze ciężkiej, który odbył się w Manukau.

Parker rozpoczął żwawo, próbując ustawić rywala lewym prostym. Ten szybko pokazał mu to, że to zupełnie inny poziom od tego, na którym 24-latek rywalizował do tej pory. Groźnie kontrował zarówno dynamicznym lewym sierpem, jak i prawym nad lewą ręką, co pozwoliło mu wygrać pierwszą rundę.

Trzy kolejne odsłony były już lepsze w wykonaniu Parkera. Rozluźnił się, zaczął bić kombinacjami i wydawało się, że zaczyna przełamywać rywala. W piątej rundzie niespodziewanie jednak dużą przewagę osiągnął Takam, który zaczął wykorzystywać pierwsze oznaki zmęczenia i luki w obronie faworyta gospodarzy.

Po jednej dobrej rundzie znowu przyszło kilka gorszych minut w wykonaniu Takama. Nie wywierał dostatecznej presji i dawał odpocząć oponentowi. Dopiero w ósmej Kameruńczyk się przebudził. W tym starciu ku uciesze publiczności pięściarze poszli na wojnę na środku ringu i obaj wydawali się naruszeni, nie na tyle jednak, by któryś był na skraju nokautu.

W ostatnich rundach Parker, który dotąd tylko raz przeboksował dziesięć starć, wyglądał na bardzo zmęczonego, lecz zachowywał dystans i był nieco aktywniejszy od znowu biernego Takama, dzięki czemu decydujące minuty zapisał na swoje konto. W ostatniej odsłonie obaj poszli na całość i dali kibicom świetne show.

Sędziowie punktowali 116:112, 116:112 i 115-113 na korzyść Parkera, który na przestrzeni całego pojedynku zadawał więcej ciosów i miał mniej przestojów od Takama. Kameruńczyk często przesypiał dwie minuty i próbował ukraść rundę w końcówce, co nie zawsze przynosiło skutek.

Po walce zwycięzca komplementował oponenta. - Wspaniały zawodnik, czapki z głów przed Takamem. Muszę podziękować trenerowi za właściwe wskazówki w narożniku - stwierdził.