ODSZEDŁ WIELKI MISTRZ - HENRYK ŚREDNICKI!

2016-04-10

Przykra informacja dla polskiego boksu. Zmarł jedyny w historii naszego kraju mistrz świata w boksie olimpijskim - Henryk Średnicki. Miał 61 lat.

Pan Henryk startował na IO w Montrealu w 1976 roku. Pokonał w pierwszej walce 5:0 Luisa Curtisa, lecz uległ potem Li Byong Ukowi. Dwa lata później podczas MŚ w Jugosławii przyszedł największy sukces w karierze Średnickiego. Startujący w kategorii -51 kg Polak w pierwszej walce miał wolny los, następnie w 1/8 finału pokonał 5:0 Vaclava Hornaka (Czechosłowacja), w ćwierćfinale 5:0 Sandora Orbana (Węgry), w półfinale 5:0 Aleksandra Michaiłowa (ZSRR), zaś w potyczce o złoto uporał się stosunkiem głosów 4:1 z Hectorem Ramirezem (Kuba).

Specjaliści i koledzy z ringu zgodnie twierdzili, że ze swoim stylem boksowania byłby murowanym faworytem do tytułu mistrzowskiego w gronie zawodowców. Żegnaj, Mistrzu!