W TLE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Redakcja, Informacja własna

2016-02-01

Co najmniej dwie walki stoczone w tym sezonie ligi World Series of Boxing lub po jednej w obecnym i poprzednim - takie są minimalne wymogi dla bokserów, którzy chcą startować w turnieju kwalifikacyjnym WSB/APB do Igrzysk Olimpijskich. Kto je spełnia z Polaków?

W zeszłorocznych rozgrywkach WSB kwalifikację z rankingu ligowego zdobył Tomasz Jabłoński (-75kg). Kapitan Rafako Hussars Poland jest pierwszym polskim pięściarzem mającym prawo występu w Igrzyskach 2016 w Rio de Janeiro.

Za nieco ponad dwa miesiące odbędzie się wspomniany turniej kwalifikacyjny WSB/APB. Analizując poszczególne kategorie, szansę występu w nim może dostać prawdopodobnie sześciu, może siedmiu polskich zawodników.

- Turniej rozegrany zostanie w dniach 13-22 maja w Sofii - powiedział szef Husarii Jarosław Kołkowski.

W sobotę, w przegranym 2:3 meczu z Russian Boxing Team w Szczecinie, wymogi regulaminowe spełnili Damian Kiwior (-69kg) i Paweł Wierzbicki (+91kg). Z kolei tydzień wcześniej w Pruszkowie drugą walkę na przestrzeni dwóch sezonów – do tego obie zwycięskie, stoczył Michał Olaś (-91kg).

Wcześniej minimalną liczbę występów na ringach WSB uzyskali Dawid Jagodziński (-49kg), Dawid Michelus (-60kg), Mateusz Tryc (-81kg), wicemistrz Europy Igor Jakubowski (-91kg) i Roger Hryniuk (+91kg). Ostatni z wymienionych wyjechał jednak do Stanów Zjednoczonych, gdzie chce łączyć karierę bokserską z pracą zawodową, więc prawdopodobnie w kategorii super ciężkiej o igrzyska powalczy Paweł Wierzbicki.

W kategorii półciężkiej rywalizacja o wyjazd na kwalifikacje rozstrzygnie się między Mateuszem Trycem i Arkadiuszem Szwedowiczem, który z dobrej strony pokazał się w sobotnim pojedynku z brązowym medalistą zeszłorocznych MŚ, Rosjaninem Pawłem Silaginem. Jeśli wkrótce dostanie drugą szansę w Rafako Hussars Poland w World Series of Boxing, również będzie mógł starać się o Rio z zawodów WSB/APB.

Prawdopodobnie nikt nie będzie reprezentować Polski w tym turnieju w wagach -52kg i -64kg, a także z oczywistych względów -75kg. W kategorii -56kg być może będzie to Adrian Kowal, o ile dwukrotnie pojawi się w składzie Husarii.

Prawdopodobna lista polskich uczestników turnieju kwalifikacyjnego WSB/APB: -49kg Dawid Jagodziński, -52kg nikt, -56kg Adrian Kowal, -60kg Dawid Michelus lub Mateusz Polski (do tej pory jedna walka), -64kg nikt, -69kg Damian Kiwior, -75kg nikt (kwalifikację zdobył Tomasz Jabłoński), -81kg Mateusz Tryc lub Arkadiusz Szwedowicz ,-91kg Igor Jakubowski lub Michał Olaś, +91kg Paweł Wierzbicki lub Roger Hryniuk.

Kolejną szansą zdobycia kwalifikacji będzie turniej w kwietniu w tureckim Samsun dla zawodników również spoza WSB i APB (Polacy w tym projekcie nie uczestniczą).

Na poprzednich Igrzyskach – w 2012 roku w Londynie, w ogóle nie było polskich pięściarzy. Z kolei w 2008 w Pekinie walczyli tylko Łukasz Maszczyk i Rafał Kaczor. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim jest Wojciech Bartnik, który startując w dywizji półciężkiej zdobył brąz w Barcelonie w 1992 roku. To już prawie ćwierć wieku.