MISTRZOSTWA EUROPY: 117 MEDALI POLAKÓW W HISTORII

Redakcja, Informacja prasowa

2015-08-13

Wliczając pewne już miejsca na podium Tomasza Jabłońskiego (-75 kg) i Igora Jakubowskiego (-91) polscy bokserzy mają już 117 medali w historii swych występów w Mistrzostwach Europy. Jutro o finał w Samokovie (Bułgaria) powalczą dwaj liderzy Rafako Hussars Poland.

Biało-czerwoni dotąd wywalczyli 34 złote, 31 srebrnych, 50 brązowych medali w ME Seniorów. Od 20 lat zdobywali tylko brązowe, a bywały i turnieje w ostatnich sezonach, kiedy wracali z niczym, z pojedynczymi wygranymi walkami. W Samokovie fatalną serię przerwali pochodzący z Trójmiasta Tomasz Jabłoński i zawodnik z Konina Igor Jakubowski.

Jutro o finał Tomek powalczy z młodym (rocznik 95) Włochem Salvatore Cavallaro, którego pokonał w tym roku w 5-rundowej walce w lidze World Series of Boxing, a rywalem Igora będzie jeden ze starszych półfinalistów, Łotysz Nikolais Grisunins. Ten bokser startował już w kadrze np. w ME 2004, ale w wadze -69 kg. Potem stopniowo przybierał na masie, by np. w MŚ 2013 występować w kat. -81 kg. Wielkich sukcesów do tej pory nie zanotował.

Salvatore Cavallaro nie wygrał ani jednej walki w Mistrzostwach Unii Europejskiej w Sofii, a tym razem ma już medal, co jest jego dużym osiągnięciem. W niedawnych Igrzyskach Europejskich w Baku dotarł do ćwierćfinału. W jego dorobku jest też brąz Młodzieżowych ME 2013. W zeszłym sezonie WSB miał bilans walk 2-3.

Początek piątkowej pierwszej serii walk półfinałowych, w których wystąpią obaj Polacy – o g. 13:30. Transmisja w TVP Sport.

Jabłoński i Jakubowski mają już zapewnioną kwalifikacją na Mistrzostwach Świata w Doha (5-18 października), natomiast jutro mogą ją zdobyć Dawid Jagodziński -49 kg i Mateusz Tryc -81 kg. Oni obaj i polscy kibice muszą trzymać kciuki za… Brytyjczyków, z którymi przegrali w ćwierćfinale – Harveeya Horna i Joshuę Buatsi. Jeśli ci pięściarze wygrają swoje walki i awansują do finału, wówczas kolejnych Polaków zobaczymy w MŚ, będących z kolei kwalifikacją do Igrzysk.

Z ME awans do MŚ w Doha wywalczy 60 bokserów – po 6 z każdej wagi. Dla porównania, Azja ma po 7 miejsc, poza 91 i +91 - po 5 miejsc (razem w puli 66), a np. Ameryka po 5 - łącznie 50.

Podczas Igrzysk Europejskich w Baku kwalifikację do MŚ wywalczyło po trzech zawodników, ale w tym gronie niestety nie było brązowego medalisty wagi -60 kg Mateusza Polskiego.

- Niestety, ale z brązowych medalistów kwalifikację zdobył tylko Sean McComb (Irlandia), bowiem jego półfinałowy rywal Albert Selimov (Azerbejdżan) wygrał ten turniej. Gdyby któryś z trzech bokserów nie pojechał z jakiegoś powodu na MŚ, wówczas ja go zastąpię jako pierwszy rezerwowy – powiedział Mateusz, który w Azerbejdżanie przegrał z Sofiane Oumiha (Francja).